EU ja hyvinvointi

EU:n peruspilarina ovat pääomien, ihmisten ja tavaroiden vapaa liikkuvuus. Tämä tarkoittaa useassa tapauksessa, että pääomat liikkuvat helpommin veroparatiiseihin, ihmisistä ainoastaan pummit liikkuvat jäsenvaltioista toiseen, ja että tavaroista helpoiten ovat alkaneet liikkua huumausaineet.

Sen sijaan entisenkaltaisesta mahdollisuudesta vaikuttaa rahapolitiikalla vientiteollisuuteen on tullut mahdotonta. Ja on syytä mainita, että juuri oman valuutan arvoa ajoittain sopivasti laskemalla tehtiin Suomen talouskasvu pitkälti mahdolliseksi sotien jälkeen. Sen sijaan vahvan markan politiikan ajaminen ajoi Suomen entistä syvempään lamaan 1990-luvun alussa, kun markkaa jouduttiin kuitenkin devalvoimaan.

Euroon liittymisen jälkeen on vahvan valuutan politiikka ollut ainoa mahdollinen. Kun rahanarvo ei jousta, täytyy työmarkkinoiden joustaa. Euroalueella Saksan kaltainen vientitekijä määrittää pitkälti valuutan vahvuuden muihin valuuttoihin kuten Dollariin. Mikäli haluaa kilpailla Saksan kanssa samoilla markkinoilla maailmalla, tai vaikkapa Euroopassa, on tuotettava samaa laatua ja samoja määriä samoilla taikka halvemmilla kustannuksilla. Lisäksi brändien olisi oltava yhtä tunnettuja kuin saksalaiset brändit ovat.

Mikäli emme voi kilpailla saksalaisten kanssa teollisuuden lopputuotteiden kanssa, voimme yrittää tuottaa komponentteja saksalaisen teollisuuden tarpeisiin. Tosin silloin kilpailemme kiinalaisten, korealaisten ja monen muun kanssa.

Jos vertailemme lukuja hieman, asuu Suomessa yhtä paljon ihmisiä kuin Euroopalaisessa suurkaupungissa. Yksi suurkaupunki voi luonnollisesti toimia taloudellisesti tehokkaasti ja luoda väestölleen toimivan talouden, minkä luomalla ylijäämällä huolehdittaisiin myös vähäosaisista. Mikäli tämän suurkaupungin väki kuitenkin levitetään tuhat kilometriä pitkäksi ja 340 km leveäksi kaistaleeksi, häviävät siitä suurkaupungin tehokkuustekijät.

Tosiasia on, että Suomi on köyhä maa. Meillä ei ole samanlaista historiallista perinnettä Euroopasta taikka maailmasta markkinoineen. Olemme kautta historiamme piileskelleet metsissämme ja olleet muiden määrättävinä sekä verotettavina. Tämä seikka on aiheuttanut sen, ettei tässä maassa yksinkertaisesti ole ollut, eikä taida olla vieläkään sellaisia pääomia, millä saataisiin aikaiseksi jotain maailmanmittakaavassa merkittävää taloudellista toimintaa. Nokia oli, mutta se toimi vain hetken, kunnes muu maailma otti meidät kiinni ja ohitti hinausköyttä takaikkunasta heilutellen.

Mahdollisuutemme selvitä yhteisessä Euroopassa ovat jokseenkin samat kuin Alaskalla Yhdysvalloissa. Tällä hetkellä meidät erottaa Alaskasta ainoastaan mittavan sosiaaliturvan tuoma vetovoimatekjä, mutta meillä on jokseenkin samanlaiset taloudelliset edellytykset maksaa kyseistä sosiaaliturvaa kuin Alaskan osavaltiolla olisi Yhdysvalloissa.

Voimme yrittää pyristellä ja pitää hyvinvointivaltiota yllä velaksi. Lopputulos on, että se tulee romahtamaan. Mitä pidemmälle valhetta pidetään yllä, sitä suurempi tulee romahdus olemaan.

Tällä hetkellä olisi parasta aloittaa hallittu alasajo. Saattaa kylmästi valtion menot lainojen lyhentämisineen ja koronmaksuineen vastaamaan valtion saamia tuloja. Ei ole olemassa mitään taikasauvaa, eikä mitään tulevaisuuden tekniikkaa, mikä kaikkine ihmeineen voisi luoda valtiollemme miljardi toisensa perään ja maksaa sen törsäämät eurot.

Kaikki lähtee siitä, että hyvää työtä tehdään halvalla, halvemmalla kuin muut. Silloin meillä olisi ainakin edes mahdollisuus selvitä tulevista kriiseistä, kun koko EU:n talous kaatuu samaan reikään kuin Kreikan talous jo teki.

On selvää, ettei EU-talous voi selvitä pitkää aikaa sillä, että reunavaltiot ottavat hillittömiä määriä velkaa, mitä syytävät julkisen sektorin palkkoina ja sosiaaliturvana omille kansalaisilleen, samalla kun keskusvaltioiden teollisuus valmistaa tuotteet reunavaltioden kulutukseen ja keskusvaltioiden pankit tarjoavat myös lainat siihen kulutukseen.

Jotain tarttisi tehrä.

3

<50

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • realismi______

      Eu on vittuillut liikaa trumpille ja se voi käydä kalliiksi jopa tuhota koko eun?

    • ilman-kummallisuuksia

      tollo taviskin tajuaa eu:n valtavan huijauken ja sen, kansalaisen näkökulmasta eu on ihan per--ceestä kaikin tavoin.

    • muualla

      Entisiä itäblokin maita moititaan kun eivät noudata eu:n määräyksiä. Se on hyvin ymmärrettävää. Nuo maat olivat neuvostoliiton peukaloruuvin alla vuosikymmeniä. Tietävät eu huijauksen samanlaiseksi kuin neuvostoliiton keskushallinto oli. Ammuttiin ihmisiä avaruuteen ja aseteknologiaa kehitettiin hurjaa vauhtia. Moskova ei välittänyt vaikka syrjäisimmillä alueilla kansa eli 1900-luvun alkupuolen tavoin.
      Rahaa kylllä varmaan annettiin niillekin alueille mutta mihin ne käytettiin? Oliko sielläkin joku komissaari joka nettosi rahat itselleen?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kiinnitit ensimmäisenä

      huomiota kaivatussasi?
      Ikävä
      114
      1584
    2. Poutalan onnettomuus

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/ministeri-mika-poutala-vakavassa-onnettomuudessa/9375980 Kumma kun jutussa ei manit
      Maailman menoa
      111
      1212
    3. Junaonnettomuus

      Kuka jäi junan alle?
      Haapajärvi
      10
      1186
    4. Koska olet ihastunut minuun

      Kysymys sulle. Oma vastaus, tänä vuonna. ❤️
      Ikävä
      68
      1124
    5. Olen pahoillani

      Olen mokannut pahasti ja pilannut sinun ja monen muun ihmisen maineen. Anteeksi. Muutan toiselle paikkakunnalle. Hyvästi
      Ikävä
      56
      996
    6. Missä on Sofia Virta? Loistaa poissaolollaan Erikoisjoukot uudelta kaudelta

      Vihreiden puheenjohtaja, kansanedustaja Sofia Virta pääsi otsikoihin, kun tieto hänen osallistumisestaan Erikoisjoukot-k
      Kotimaiset julkkisjuorut
      52
      992
    7. Onko sinulla vihan tunteita

      Minua kohtaan? Haluatko kostaa jotakin tai tehdä pahaa? Voit tähän sanoa ihan luottamuksella.
      Ikävä
      130
      891
    8. Taas uusi PS:n rasismiKOHU!

      Nyt Mauri Peltokangas on taas huuliaan lepattanut. Suomen rasistisin puolue - PS! https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      398
      830
    9. mitä olet valehdellut

      kaivatullesi? kerro rehellisesti totuus
      Ikävä
      73
      824
    10. Naisen kimppuun lenkkipolulla

      Poliisin tietojen mukaan noin 30–40 vuotias ulkomaalaistaustaisen näköinen mies kävi naisen kimppuun yllättäen Rentukant
      Kajaani
      64
      782
    Aihe