Minäkään en tule toimeen yhden lapsen kanssa palkallani , vaikka kuinka pihistäisin. Hallitus on tosiaankin vienyt minunkin toimeentuloni.
https://www.uusisuomi.fi/kotimaa/269168-kova-vaite-ay-liikkeesta-tuttuja-ovat-tyontekijat-jotka-eivat-tule-palkallaan-toimeen
https://www.teollisuusliitto.fi/en/kurituslista-fi-2/
https://www.uusisuomi.fi/kotimaa/269168-kova-vaite-ay-liikkeesta-tuttuja-ovat-tyontekijat-jotka-eivat-tule-palkallaan-toimeen
https://www.teollisuusliitto.fi/en/kurituslista-fi-2/
Vastaukset 15
Vanhimmat
Kai sillä lapsella on isäkin?
Enpä usko..Karannut varmaan kun penska syntyi.Pelkäsi vastuuta.
Paljonki se sinun palkka sitten on, mitä jää käteen ?
Montako tuntia viikkossa teet töitä? Miten olisi lisätöiden etsiminen? En ymmärrä ollenkaan miten tämä olisi hallituksen vika. Ihmisen pitää ottaa vastuu itsestään ja toimeentulostaan.
Tonni käteen - bussiliput, vuokra, ruoka himassa ja töissä, vakuutukset, puhelinlasku yms.
Ei tarvi paljo etelän reissuja tehdä. Omasta autosta, joka helpottaisi elämää merkittävästi, ei tarvitse haaveilla. Ei tarvitse käydä karusellissa ostoksilla, saati syömässä.
Ruokajonon ihmiset eivät ole tulleet tutuiksi, kun yritän peittää kasvoni.
Miettikää itse minkälaista elämää eläisitte tonnilla. Tiedän porukkaa, joka ei saa edes sitä.
Olen pois kotoa 11 h päivässä ja haluaisin olla myös lasteni kanssa, ettei heistä vallan tule katujen kasvatteja.
Ei tämä suomivaltio oikein käy ihannevaltiosta muille kuin niille, jotka vaativat työn verotuksen alentamista, eli hyvätuloisille. Vaihtaisin milloin vain omat pienet veroni sellaisen kanssa joka niistä valittaa. Vaihtokauppaan toki pitäisi myös kuulua ne nettotulot.
Vaan eip hätää. Kaapista löytyy kauraryynejä ja näkkileipää. Kuun vaihde on tuossa tuokiossa.
Saat myös lasten isältä tai kunnalta elatusmaksut ja valtiolta lapsilisät.
Oletko hakenut asumistukea ? Oletko miettinyt oman asunnon ostoa vastaisuuden varalle? sen minkä nyt pistät vuokraan niin lyhennät lainaa. Oma asunto on tulevaisuudessa kannattava ratkaisu. Yhtiövastike on aina pienempi kuin vuokra.
Oletko miettinyt pienempää ja halvempaa asuntoa ? Vuokralainenkin voi tinkiä hinnasta jollain paikkakunnilla.
Voiko joku lapsistasi tehdä jo töitä opintojen ohessa ? Lehtien jakoa ja kesäduunia kaupassa tms.
Kyllä se tosiaan alkaa jo keskituloisillakin hymy hyytyä, kun kaikki kallistuu nopeammin kuin Aa:ta ehtii sanoa...ja palkat vaan jatkaa kuuluisaa nollalinjaansa.
Elintaso heikentyy hurjaa tahtia.
Miksi käyt töissä? Keravan KELA myöntää automaattisesti korotetun toimeentulotuen raavaille yksinasuville miehille yli 800 euron kaksioihin. Miksi ei siis sinullekin? Tämän jälkeen vielä 500 euroa vähintään puhtaana käteen.
Eiköhän se ole nämä vihervassarit, jotka haluavat pitää huolta näistä "vähäosaisista", ettei niille tule paha mieli, jotka ne sun rahat vie.
Toimeen tulee jos ei kuluta. Työtön tulee toimeen työttömyysrahalla, miten voi olla ettei työntekijä tule toimeen palkalla. Vaihdan mieluusti työttömyyteni sun työpaikkaasi. Kyse on siitä miten rahat käyttää, ei kannata ottaa lainaa jos ei ole varaa, ei kannat kulkea bussilla koska polkupyärällä pääsee ilmaiseksi.
.....+niin+ja+ei+kannata+ottaa+tekoripsiä+ja+väriä+hiuksiinsa.+Nämä+ovat+terveysriskejäkin+joten+lekurimaksut+päälle.
Kannattaa+seurata+kauppojen+tarjouksia+ja+syödä+sen+mukaan+terveellisesti.+Näin+säästyy+taas+terveyskeskusmaksuilta.+Vihannekset+eivät+paljoa+maksa+ja+-30+%+tuotteita+on+iltapäivällä+vaikka+muille+jakaa.
Vehnäjauhoja/muita+jauhoja+ja+hiivaa+saa+ihan+sika+halpaan+hintaan.+Laitat+vain+vettä+ja+vehnäjauhoja+++hiivaa+astiaan+ja+sekoitat.+Sotku+yöksi+jääkaappiin.+Kököt+aamulla+pellille+ja+uuniin.+Sattee+lämmintä+sämpylää.+Loput+seuraavana+päivänä.
Opeta+lapsillekkin+ruokahuoltoa.
Huomaa, ettei ketjuun moni "köyhä" kirjoita.
Ohjeita kyllä satelee, mutta tiedätkö; nämä ovat köyhälle pakko, ei valinta.
Halvalla on syötävä ja se entisen pennin venytys on kyllä tuiki tuttua.
Näkkäri ja kaurapuuro on se kaiken perusta.
Entinen hallitus oli kyllä suopea, myöntäessään avokätisen korotuksen takuueläkkeeseen.
9e / kk. Kummelityyliin: HIENOA ORPO !
Pitäisi sitten tietää miksi ihminen on köyhä ? Eikö ole haluttu kouluttautua kunnollisiin töihin, vai eikö äly riittänyt koulun käyntiin, vai mistä kenkä alun alkaen oikein puristaa ?
Joillakin voi olla niin karmeat kotiolot lapsena, että se koulu on jäänyt, vanhemmat mitä lie hunsvotteja. Vähäosaisuus periytyy sanotaan ja näin kuulemma usein onkin.
Köyhiä on kuitenkin ollut maailman sivu, ei mikään yhteiskunta ole köyhyydestä päässyt eroon.
Totta se on aikojen saatossa muuttunut, ainakaan Suomessa ei juuri nälkään kuolla katuojassa jos on köyhä. Köyhyyteen auttaa yleisesti ottaen koulutus, kun koulutustaso nousee, niin se vähentää köyhyyttä.
Köyhyys ei sillä häviä, että itketään yhteiskunnalta lisää avustuksia, ne kun on tarkoitettu tilapäiseksi hätäavuksi.
376 Markus Kuotesaho
Jaa. Minä taas tulen työttömänä toimeen oikein hyvin. Olin pitkään työelämässä, mutta sain potkut. Onneksi viimeisinä työvuosinani painoin kaikki ylityöt ja vedin työtehot tappiin, niin että nyt saan 500 päivää ansiosidonnaista, joka lasketaan juuri niistä parhaista loppuajan palkoista. 1400 jää näppiin joka kuukausi ja asumistukeakin tulee aina 130. Vuokraan menee 750. Ruoat haen ilmaiseksi Vantaan ja Keravan ruokajonoista. Kyllä vapaaherran kelpaa.
Ei jatku kauan.....