Grand Voyager 2,8 crd vm.2005 ei lähde käyntiin

Norja

Mun auto ei lähde käyntiin muuta kuin kaasua ruiskuttamalla ilmanottoputkeen, se ei aivan jaksa käynnistyä ilman, vähän yrittää. Korjaamossa luettiin että vika on korkepaineen sensori joka on patukassa mutta se on vaihdettu eikä auttanut mitään. Sitten korjaamosta sanottiin että se on joku suutin joka päästää paineen läpi tai itse kovapainepumppu. Olisikohan näin vai voiko vika pelkästään johtua pienestä tiivisteen vuodosta ? Kun auton käynnistää kaasulla ja ajaa niin kaikki toimii normaalisti, ainut joka ei toimi on dieselillä toimiva lisälämmitin mutta se ei oo toiminut ainakaan vuoteen.
Sulake "fuel heater" 20 amp. palaa heti kun panee virran päälle mutta ei kai sillä ole mitään tekemistä sen kanssa että se ei lähde käyntiin, eikö se vain kuulu dieselin lämmittimeen ?
Keneltä muuten sais sulakerasian tietoja, käsikirjassa kyllä lukee mutta kun sulakerasian kannessa ei ole merkattu numeroja. Esimerkiksi tätä "fuel heater" sulaketta en löydä kirjasta ja kirjassa lukee sulake nr. 17, 20 amp. "Brændstofpumpe " mutta sitä en löydä autosta kun niitä ei oo numeroitu.
Olis kiva saada auto kuntoon ilman että se maksais aivan hirveitä summia.

Kiitos etukäteen Tapani

2

235

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Montecarloo

      Polttoainejärjestelmässä on kaiketi ilmavuotoja tai polttoaine lämppäristä tietysti johto ottaa irti ja laittaa polttimo väliin kun on oikosulussa!

    • Anonyymi

      vaihda polttoainesuoatin itselläni oli sama vika ps. täytä suodattimen polttoaineella ennen asennusta välittmästi lähti käyntiin..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      63
      5032
    2. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      36
      2289
    3. Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."

      No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      63
      2190
    4. Kuvaa yhdellä sanalla meidän välejä tällä hetkellä

      Vastaa kuin vastaisit Hänelle.
      Ikävä
      222
      2163
    5. Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"

      Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm
      Maailman menoa
      218
      1383
    6. Korjaa toki jos...

      Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä
      Ikävä
      19
      1324
    7. Joko luovutat

      Mun suhteen?
      Ikävä
      89
      976
    8. Taas joku junan alle

      Piltolan tasoristeyksessä: https://www.tilannehuone.fi/ Uutinen Iltalehdessä, Iltasanomissa, MTV:llä, Ylellä jne. Jossai
      Loimaa
      47
      953
    9. Jalat alta

      Multa kun veit 😎 👘 🦵🦵🤏
      Ikävä
      66
      897
    10. Harmittaa...Lampsiinjoen sillat

      Tulva vei toisen ja toinenkin hajosi. Mielellään korjaisin molemmat, mutta ei ole resursseja siihen hommaan. Ikää jo 72v
      Imatra
      12
      879
    Aihe