Opettajan kokemuksella ja puhetaidoilla rahvas maaseutuväestö vakuutettiin niin hyvin Hannan taakse, että jopa ei sitoutunut kansalaisjärjestö ja sitä myöten koko paikallisen ydinvoiman vastustajien liikenevät varat soljuivat vaalityöhön ja Hannan vierailuihin Vapaavuorta tapaamassa. Tuloksena yksi kausi eduskunnassa. Tosin siitäkin ajasta suurin osa vierähti mukavasti äitiyslomalla ja vanhempien vapaalla. Ilman ainuttakaan näkyvää kannanottoa ydinvoimaa vastaan saatiin ajettua Fennovoima näin onnistuneesti pilaamaan paikallisten yöunet ja perusturvallisuus. Nyt lonkin mukava keskittyä perhe-elämään ja toiseksi seurata toisen vastaavan kaksinaamaisuussatuilijan viitoittamaa tietä eu neuvostoon niin sanottujen tärkeämpien asioiden parissa lentelyyn muka lentomatkustelua pääasiassa vastustaen.
Luvattu on, että ne tullaan muistamaan, jotka hankkeen mahdollisiksi tekivät ja Hanna Halmeenpää on yhdessä muutaman kansalaisjärjestön veturin kanssa ehdottomasti tuon muistamisen ansainneet.
Ilman Hannana populistista otetta olisivat todelliset ongelmat ja paikallisten hereiläolo ja vastustus saaneet paljon näkyvämmät puitteet kuin nyt taitavalla manipulaatiolla.
Luvattu on, että ne tullaan muistamaan, jotka hankkeen mahdollisiksi tekivät ja Hanna Halmeenpää on yhdessä muutaman kansalaisjärjestön veturin kanssa ehdottomasti tuon muistamisen ansainneet.
Ilman Hannana populistista otetta olisivat todelliset ongelmat ja paikallisten hereiläolo ja vastustus saaneet paljon näkyvämmät puitteet kuin nyt taitavalla manipulaatiolla.
Vastaukset 28
Vanhimmat
Minaatko että kyläläisteen kustannuksella ja kustantamana tehtiin myyräntyötä Vapaavuoren, Halmeenpään ja Maijalan kesken? Vähän niin kuin strategisia suunnitelmia ajaa ruskyy piippuun?
Hyvä on siiponperällä köllötelllä ja leimata paikallisia vastustajia pelkiksi mökkiläisiksi.
jos nyt parin aktiivin potti mökistään kasvoikin, oli suurin joukko se, joilla ei kesämökkiä alueella ollut, eikä olisi tullut.
Euroopan neuvostoon piiloon jotta unohtuu laiskuus, kun tietää ettei näkymättömällä edustuskaudella jatkopaikkaa eduskuntaan enää heruisi.
Tyypillistä kansalaisten varoilla eläville loisille.
Kuten huomaamme jopa atomikiimaiset persut palvovat Hannaa ja haluavat vierittää kiusalliset yksityiskohdat pois pinnalta. Lepakkosuojelijoita ovat molemmat.
Pohjoisen ainoa lepakko, joka ei ole vielä muuttanut talviksi lämpimämpiin oloihin.. Nyt kertoo yrittävänsä..
Putinille luovutti rannat, noh saihan kaverit mökeistään ylihintaa ja Hanna kunnon äitiyspäivärahat. Viis muista-
Teräviä havaintoja Hannasta. Taitaa tulla lähipiiristä.
Taitaa Hanna autoilla persuihin..
Iso auto ja iso lapsiperhe, kyllä Hannan maali on Kepussa tai Kokoomuksessa, kovinhan tuo päästöistäkään säästelemättä Vapaavuortakin kävi tapailemassa aikoinaan, eikä edes osannut hävetä.
Näähän hommas aina fennomyönteiset puheenjohtajatkin tilaisuuksiinsa, kuten kepun Inkeri Kerolankin, joka saa nyt kansaneläkkeen ja eduskuntaeläkkeen lisäksi palkkaakin Fennovoimalta. Taitavaa rahvaan vedätystä, vihreys oli vain kulissi jolla hölmöjä maalaisia vedätettiin.
Satu Hassi oli Paavo Lipposen kaverina tekemässä kuuluisan paskalain. Laki astuu syksyllä voimaan joten vihreät voisivat hehkuttaa nyt tätäkin saavutustaan.
"Jätevesiasetuksella on sote-uudistuksiakin pidempi historia. Kaikki eduskuntapuolueet ovat olleet hallitusvastuussa asetuksen käsittelyn aikana. Pääministeri Paavo Lipposen (sd.) II hallitus päätti haja-asutusalueiden jätevesien puhdistuksen tehostamisesta jo vuonna 2000. Elämälle vieraan asetuksen valmistelutyö käynnistyi Satu Hassin (vihr.) ollessa ympäristöministerinä. Kun vihreät lähtivät hallituksesta 2002, uudeksi ympäristöministeriksi tuli Jouni Backman (sd.). Valtioneuvosto antoi asetuksen jätevesien puhdistusvelvollisuudesta viemäriverkoston ulkopuolisilla alueilla Jan-Erik Enestamin (r.) ollessa Anneli Jäätteenmäen (kesk.) lyhytikäisen hallituksen ympäristöministeri kesällä 2003".
https://www.savonsanomat.fi/paakirjoitukset/Jätevesiasetuksen-pitkä-tie-johtaa-lopulta-käytäntöön/1252860
Onko vihreillä tarkoitus järjestää isotkin juhlat kun heidän junailemansa paskalaki astuu voimaan nyt syksyllä?
Hanna petti lähipiirinsä, käytännössä rahasti ja äänestytti tyhjillä lupauksilla ja harhautuksella, kuten tuollaisilla tapana on.
Onkohan Hanna ymmärtänyt pistää sukan varteen jemmaa, että voi maksaa kyläläisille sponsoroinnit korkojen kanssa takaisin? Vai onko uusi koti jostain muualta katsottuna? EU meppi homma on ymmärrettävästi aika houkutteleva, tuskin tuota kehtaisi kylillä naamaansa muuten näyttää, odottelee että pöly laskeutuu, mutta kun ei vaan laske.
Isomäen satukirjoja mainosti kyläilloissa tämä asiantuntija..
Fennovoiman pääkonttori kuuluu muuttavan Pyhäjoelle. Saa Halmeenpään Hannakin kutsumiaan ja arvoisiaan naapureita missä käydä kylässä.
Hannalle politiikkassa äänestäjät ovat äänien antamista varten, ja politikointi omaa etua ja helpolla vöyristymistä varten. Mitäs sitä, kun vaan makoiloo, eikä ota mitään vakavasti, niin palkka juoksee mukavasti. Eduskuntaan ei enää pääsisi ja toinen kausi kuitenkin takaisi mukavan loppuelämän eläkket, mutta Eu parlamenttia vajaa kausikin takaa kunnon potin loppu elämäksi, laskeskelee nyt..
Nythän Hannan takapirut heräsivät palstalle.
Hannalla on suojelijoita niin kokoomuksessa kuin persuissakin. Kuten näkyy...
Kova on huoli myyrästään venkuloilla
Opettaja joka sementöi pähkinäsaaren rauhan rajan alkuperäiselle paikalleen.
Pähkinäsaaren rauha solmittiin Novgorodin hallitsijan kanssa ja venäjä oli piskuinen valtio rakkilauma novgorodin rajojen itäpuolella. Vasta parisataa vuotta myöhemmin venäläiset valtasivat Novgorodin ja alkoivat pitää pähkinäsaaren rajaa omana länsirajanaan. Sopimuksen tulkinta oli heillä täysin muuta kuin se alkuperäinen kauppaoikeuksiin ja jonkinlainen tulliperintään liittyvä sopimus. Joten jos Hanna ja muut fennorusso hyyryläiset maailman suurimman ydinasevalmistajan kanssa liehakoidessaan kuvittelevat toteuttavansa jonkin historiallisen oikeutuksen, ovat he siinäkin täysin väärässä.
Myyvät äitinsäkin kun joku lupaa jotain rahaa, jota ei sitten edes olekkaan, mutta sitähän ei muisteta ja sanotaan voi voi kun on myöhäistä.
Joko Halmeenpää on loikannut?
Vaikka Halmeenpää oli yksi Vihreiden varapuheenjohtajista, ei hänelle annettu puolueesta minkäänlaista näkyvää edustustehtävää Toivolan jäädessä sairaslomalle. vihreissä oltiin ilmeisen kyllästyneitä omaan pesään kuseksivaan pyrkyriin ja perillä Hannan kaksinaamaisuudesta.
Halmeenpäällä ja Soininvaaralla on ilon päivä, lobbaus_OL sai hallitukselta käyttöluvan. Varmasti oli Hanna suostuttelemassa.
Hallitusvastuustakin saatettiin heti paeta, kun tuo merkittävä päätös ensin tehtiin. Mitä Hanna edellä, sen hallitus perässä.
Onneksi Hanna ei kuulemma ole ehdolla, pilasi monen muunkin oulun vaalipiirin ehdokkaan mahdollisuudet kaksinaamaisuudellaan.
Lieko toiset Hannaa kummempia, samanlaisia oman edun tavoittelijoita tyhmempiä vedättämällä. Ympäristö tässä farssissa on täysin sivuseikka.