Perustuslakia ei tarvitse muuttaa pakkoruotsin purkamiseksi

Riittää, että kielitaitolaissa ei jatkossa puhuta yksittäisen virkamiehen kielitaidosta vaan siirrytään puhumaan viranomaisen kielitaidosta. Sitten pakko voidaan purkaa kaikilla tasoilla.
7<50
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Perustuslaissa ei ole mitään pakkoruotsimääräystä. Suomessa pakkoruotsi tuli kouluihin vasta 1970-luvulla poliittisten lehmänkauppojen tuloksena. Ruotsin pääministeri kävi silloin sopimassa jutun.

2Äänestä
  • Miten perustuslaki liittyy tähän? Ei kai perustuslaissa pidäkään olla koulujen opetuksesta säädettyä. Koulujen opetussuunitelmat ja aineiden valinnat tekee ihan muut tahot.

    3Äänestä

  • 88766555 kirjoitti:

    Miten perustuslaki liittyy tähän? Ei kai perustuslaissa pidäkään olla koulujen opetuksesta säädettyä. Koulujen opetussuunitelmat ja aineiden valinnat tekee ihan muut tahot.

    Moni täälläkin väittää uskovansa, että pakkoruotsi liittyy perustuslakiin. Toki väärässä ovat.

    3Äänestä

  • RKP syyllistää muita ja vaatii etuoikeuksia? Täysin keksittyä propagandaa kirjoitat. RKP saa vaatia aivan mitä haluaa vapaassa Suomessa, ihan niinkuin muutkin puolueet tekvät, ja enemmistö päättää sitten asiat. Miksi ei kelpaa demokratia, hieman outoa on?
    Miksi näet vain ruotsinkielisillä etuoikeuksia, niitä on ihan samoin myös suomenkielisillä.

    2Äänestä

  • Toistan; suomenkieliset päättävät maamme asioista, myös koulujen opetuksesta, ei kukaan muu. Kiitos, kun ymmärrät.

    2Äänestä

Perustuslakimme EI vaadi pakkoruotsia, pakkovirkaruotsia, kuntien kaiskielisyysrajoja tai kielikiintiöitä!

Niitä vaativat vain ns. tavalliset lait, joita on helppo muuttaa yksinkertaisella enemmistöllä.

Äänestä

Kielitaitolain remontti aloittaa muutoksen.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Hgdftu kirjoitti:

Riittää, että kielitaitolaissa ei jatkossa puhuta yksittäisen virkamiehen kielitaidosta vaan siirrytään puhumaan viranomaisen kielitaidosta. Sitten pakko voidaan purkaa kaikilla tasoilla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu