Suomeen tarvitaan lisää maatiloja

Ja nimenomaan pientiloja, jotta kaikki asiat saadaan tehtyä kunnolla. Etenkin eläintilat ovat sellaisia, joissa koko ei saa nousta liian suureksi, koska silloin eläinten hoito helposti laiminlyödään. Sitten käy kuten Puolassa, jossa sairaiden eläinten huutokauppaaminen ihmisravinnoksi on arkipäivää. https://www.hs.fi/ulkomaat/art-2000005979935.html

"Myös Suomeen tuotavasta lihasta suuri osa on puolalaista – enemmän lihaa tuodaan meille vain Saksasta."
8<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Kerroppa tuo Lepälle.

Äänestä

Suomessa alle 3 hehtaarin viljelijä ei saa mitään tukea valtiolta tai EUlta.Nuo torpparit eivät saa
lainoja osuuspankilta ,koska pankit tarvitsevat varman takaajan ja valtion ja EUn pinta-alatuki
riittää maksamaan lainan loppuun asti kunhan laina pannaan tarpeeksi pitkälle ajalle.
Eläinten hoito on vaativaa puuhaa eikä siihen tämän palstan tukivalittajista ole ikinä ,esim lampaat pitää keriä vähintään kerran vuodessa ja niiden kynnetkin on leikattava tai sorkat kipeentyvät.
Lehmän pitäminen on jo hulluutta noin pienellä tilalla ja jollei halua myydä maitoa pimeään pörssiin on hommattava tilatankit ja vaikka mitä .Pelkkä navettaan sijoittaminen maksaa kymmenistä tuhansista ylöspäin,eli plus miinus nolla on torpparin tulos,mutta omaan tuotantoonhan voi aina harrastaa esim kanojen tai kalkkunoiden kasvattamista ja perunat saa jo pienestä kuokoksesta kunhan maahan laitetaan tarpeeksi ravinteita,kuten kompostoitunutta lantaa vuosittain,myös kurkut kasvavat melko aivattomasti avomaalla ja jos komposti on kunnollinen tulee pienestä kumpareesta kurkkuja niin ettei niitä ehi säilöä siinä vauhdissa kun pitäisi.

Äänestä

Omiksi tarpeiksi maalla tuotanto on ok. Ei edes tarvitse palkkatöissä käydä.

Äänestä

5 ha taitaa olla alaraja tukien maksulle. Koko ajan korotetaan niin saadaan pikkutilat pois pelistä myyntiin. Tarkastajat näissä pikkutiloissa myös käy usein tutkimassa toteutuuko säädökset.

Äänestä

Omavaraisuuteen olisi hyvä taas panostaa, kohta olemme liian riippuvaisia euusta ja se on eliitin tarkoituskin.

Äänestä

Komissio esittää suurten tilojen tukileikkauksia. Leppä vastustaa.

Äänestä

Yritysverotuksella pitäisi tukea pieniä tiloja, eli yritysvero nousisi yrityksen liikevaihdon noustessa. Suuret pörssiyritykset maksaisivat eniten veroja.

Pienet yritykset nimittäin työllistävät paremmin, ja tekevät parempaa laatua.

Äänestä

Nimenomaa pientiloja tarvitaan. Hylätään ne eu paragraafit ja toimitaan kuten ennenkin. isokin perhe pärjää kohtalaisesti perheviljelmillä.
Työttömyys laskisi huimasti kun ihmiset voisivat tehdä itselleen työtä eikä miljoonavelkoihin pankeille.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Eris.Chilliot kirjoitti:

Ja nimenomaan pientiloja, jotta kaikki asiat saadaan tehtyä kunnolla. Etenkin eläintilat ovat sellaisia, joissa koko ei saa nousta liian suureksi, koska silloin eläinten hoito helposti laiminlyödään. Sitten käy kuten Puolassa, jossa sairaiden eläinten huutokauppaaminen ihmisravinnoksi on arkipäivää. https://www.hs.fi/ulkomaat/art-2000005979935.html

"Myös Suomeen tuotavasta lihasta suuri osa on puolalaista – enemmän lihaa tuodaan meille vain Saksasta."

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu