Kallis on hoivan hinta, jonka Esperi Caren asiakkaat maksavat samoin kuin muiden monikansallisten terveysjättien asiakkaat.
Kallis on myös hinta, jonka yhteiskunta maksaa Esperit Carelle ja muille terveysfirmoille.
Joten mitä maksaa, kuka maksaa ja mitä rahalla esim. Esperi Caressa saadaan. Kuka valvoo hoidon laatua? Onko Valviralla resursseja vai tyydytäänkö Suomessa siihen, mitä monikansallisen terveysjätin pääomasijoittajat vaativat?
PALVELUSETELITUOTTAJAREKISTERI IKÄIHMISTEN VAATIVAAN TEHOSTETTUUN PALVELUASEMISEEN 1.1.2018 -
(Päivitetty 4/2018)
ATTENDO, Tyrvään Kartano Oy, Sastamala
- hoito ja hoiva 182,05 e/vrk, vuokra 514,80 e/kk, sähkö 15 e/kk, ateriat 14,74 e/vrk, siivous 40,53 e/kk, pyykkihuolto 20,26 e/kk
yhteensä kuukaudessa 6.494,29 euroa (laskettuna 30 vuorokaudelta)
vuodessa 77.931,48 euroa/asiakas/vuosi
ESPERI hoivakoti Villa Niemi, Pitkäniemi
- hoito ja hoiva 157,70 vrk (2. krs), vuokra 560,14 e/kk, sis. sähkö ja vesi, ateriat 13,83 e/vrk, siivous 62 e/kk, pyykkihuolto 37,20 e/kk
yhteensä kuukaudessa 5.805,24 euroa, (laskettuna 30 vrk/kk)
vuodessa 69.662,88 euroa/asiakas/vuosi
Ikipihlaja Anne, PIHLAJALINNA Oy, Sastamala
- hoito ja hoiva 121,90 e/vrk, 145,40 e/vrk, vuokra 544,42 e/kk, ateriat 15 e/vrk, siivouspalvelu ja pyykkihuolto 38,62 e/kk
yhteensä 5.394,84 euroa kuukaudessa (laskettuna 30 vrk/kk kalliimman vrk-hoivan mukaan)
vuodessa 64.738,08 euroa/asiakas/vuosi
Yle Uutisen mukaan esimerkiksi Kainuussa asukas maksaa tehostetusta palveluasemisesta keskimäärin 16.300 euroa vuodessa. Maksulla asukas saa hoidon ja hoivan, mutta henkilökohtaiset lääkkeet on hankittava omilla varoilla (13.12.-16).
Esperi Care Oy:llä vuosimaksu "tehostetusta hoivasta" olisi vuodessa 69.662,88 / asiakas.
Jos asiakas maksaa keskimäärin 16.300 euroa vuodessa, niin yhteiskunta maksaa monikansalliselle yritykselle erotuksen eli 53.362,88 euroa vuodessa.
Kela-korvaa ja lisäksi myös kunnat maksavat.
Kelalta voi hakea eläkkeensaajan asumistukea ja eläkkeensaajan hoitotukea. Kela korvaa myös osan monikansallisen terveysyrityksen lääkäripalveluiden hinnasta.
Kunnat maksavat esim. palveluseteleinä.
Karjalainen kirjoitti (4.12.2011) , että hoiva-alan suuryhtiöt kuten Esperi Care, Carema ja Attendo Medone saavat Aran investointiavustuksia ja korkotukilainoja lukuisiin kohteisiin kiertoteitä eri puolilla Suomea. Kaava on lehden mukaan aina sama: valtakunnallinen toimija hakeutuu paikkakunnalle, jolla on kysyntää hoiva- tai terveyspalveluista. Yhteistyökumppaniksi se ottaa joko Aran hyväksymän yleishyödyllisen yhteisön tai rakennuttajayhtiön. Aran rahoitusta haetaan yhteistyökumppanin investointeihin. Kunnat ovat lehden mukaan valmiita ostamaan palveluita, kun tuottaja pystyy painamaan hoitovuorokauden hinnan tai tuetun asumisen neliövuokrat alas julkisen tuen turvin.
Mikä on terveysfirmojen laiminlyöntien takana, kun noiden kuukausimaksujen pitäisi riittää jo kunnolliseen hoivapalveluun?
Elina Korkee STT, 26.1.-19
- Henkilöstön vähyyteen liittyvät ongelmat ovat yksityisissä hoivakodeissa selvästi laajempia ja vakavampia kuin kuntien ja kaupunkien itse pyörittämissä laitoksissa, arvioi sosiaali- ja terveysalan ammattijärjestö Tehyn johtava lakimies Vappu Okkeri.
- Esperin ongelmat ovat olleet kaikkein syvimmät. Vastaavia ongelmia on myös muiden isojen hoiva-alan ketjujen eli Attendon ja Mehiläisen kanssa, sanoo Okkeri.
- Taustalla on Okkerin mukaan epäterve kilpailutus. Kun kunnat tavoittelevat säästöjä ulkoistamalla palveluja hoitoalan yrityksille ja yritykset taas pyrkivät tuottamaan voittoa, on henkilöstön alimitoituksen ja riittämättömän hoidon kierre valmis.
- Miten yksi ihminen voi vastata vaikka 16 dementikosta", Okkeri kysyy.
Vanhuksia ei saa jättää hoivayrityksiin, joissa henkilökuntaa on liian vähän ja palvelut tingitään minimiin. Yhteiskunnan on tehostettava valvontaa. Hyvä ja tarvittava hoitajamitoitus pitäisi lailla varmistaa ja niitä hoivayrityksiä, jotka eivät lakia noudata pitäisi sakottaa.
Omavalvonta ei riitä terveysfirmojen hoivan varmistukseen
VanhustenHätä
0
64
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1061778
Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1271472En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k931336- 621181
The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut101068Saran ökytyyli käänsi katseita.
On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.1241061Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä
Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall216858- 151819
Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta
Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht57783Miksi ihmeessä?
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek20728