Porvarimediat/Saarikko - vähättelevät vanhusten isoa KÖYHYYSongelmaa

2000SAIRAUSKANSANELÄKVAS

Iso, hoitamaton köyhyysongelma, eli kunnollisten sairaus- ja kansaneläkkeiden puuttuminen, on se vanhustenhoidon ongelmien, todellinen syy ja ydin. Tämä halutaan, porvarimedioissa nyt, täysin ohittaa ja keskittyä sinnikkäästi, edelleen, veropakolaisyrityksien suoramainontaan, suorastaan rodunjalostusopillisesti, Saarikon porvarin ahneella suulla.

Kyllä lihavatkin ovat rodunjalostajia, mitä tulee vanhusten, vammaisten ja pitkäaikaissairaitten, julmaan kohteluun ja köyhyyteen, perusturvattomiksi ja puolustuskyvyttömiksi, pakottamiseen, mitä veroparatiisiyritykset kautta linjan, poikkeuksetta tekevät.

Saarikon mainostamia "vastuullisia yrityksiä" EI ikävä kyllä, ole olemassakaan.

Siksikin, ja ihan perustuslaillisista, sekä inhimillisistä syistä, niiden julkisenkaan terveydenhoidon, lähtökohtien, eli sen aidon perusturvan, pitää olla kunnossa, ihmisillä itsellään, eli vanhuksilla, vammaisilla, pitkäaikaissairailla, sellaiset, kunnolliset, 2000€/kk Sairaus- ja kansaneläkkeet, että IHMIS-KANSALAIS-POTILAIDEN-ITSEMÄÄRÄÄMISOIKEUDET, täyttyvät.

Ne eivät tule taivaan lahjana, körttiläis-lestadiolaisten äärioikeistolaisten, veroparatiisiporvareiden sijoitusyrityksien kautta, vaan niiden pitää tulla, suorina, konkreettisina, raha-tulojensiirtoina, ihmisille, eli vanhuksille, vammaisille ja pitkäaikaissairaille itselleen, suoraan valtiolta,
eikä millekään veroparatiisi"hoiva- ja kuljetus"yrityksille, kuten porvarimediat nyt yhdestä suusta, porvari-Saarikon hahmossa kailottavat.

Toimittajienkin ahneus, vakavien asioitten edessä, on häpeäksi Suomen tiedonvälitykselle.

4

138

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • UUDETÄÄNESTÄJÄTVASL
    • Sitten kun vielä verokieroudella (verosuunnittelulla) kierretään veroja ja viedään loputkin ulkomaille, Nyt yritetään sote rahatkin saada samalla systeemillä ulkomaille .Mitä jää kotimaahan, ei mitään. Kuka muistaa kuinka 80 lopulla oli vain yksi totuus ja kaikki tunsivat nahoissaan kuinka siinä kävi. Voi hyvät ihmiset, ymmärtäkää nyt, että trion politiikka vie meidät perikatoon.

    • vastustakaa.taistelkaa

      älkää luottako kepuli riistoporvarien soteen, tai käy kylmät..hrrrrrrr

    • 2000TakuuKansaneläkkeik

      https://www.kansanuutiset.fi/artikkeli/3903934-koyhyytta-piti-vahentaa-tavoite-ei-ole-lahentynyt-lainkaan

      Yleisradiokin vain mielisteli, porvari-Saarikon, todellisten ongelmien väistelyä ja ylimielistä ohittamista. Saarikon on EROTTAVA.

      Ei selvästikään, halunnut edes kohdata, isoa, hoitamatonta köyhyysongelmaa, joka on vanhustenhoidon ongelmien perimmäinen syy, se että ihmisiltä, eli vanhuksilta, vammaisilta ja pitkäaikaissairailta, puuttuu aito perusturva itseltään, eli ne aidot ihmis-kansalais-potilaiden-itsemääräämisoikeudet, joilla puolustautua, äärioikeistorikollisten veroparatiisiväkivaltaa vastaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      86
      5381
    2. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      74
      4719
    3. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      131
      4670
    4. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      370
      2114
    5. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      97
      1756
    6. 99
      1627
    7. Sulla on mies

      Aivan liikaa naisia.
      Ikävä
      257
      1507
    8. Martina harrastaa tänäänkin liikuntaa

      Ei ole krapulaa hänellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      356
      1222
    9. Pääsit koskettamaan

      Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.
      Ikävä
      58
      1054
    10. Kadutko mitään?

      Minä kadun ikävässä kirjoittamista, mutta en saa sitä tekemättömäksi.
      Sinkut
      200
      1021
    Aihe