Kuten sanottu niin samaa latua tallotaan.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000005981042.html
Ei tällainen nimi sattumalta tule, selvä viesti Venäjälle, täältä tullaan vielä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000005981042.html
Ei tällainen nimi sattumalta tule, selvä viesti Venäjälle, täältä tullaan vielä.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Varsin epäselvä viesti jos nyt on viesti laisinkaan! Tiltun mopo karkasi taas lepikkoon!
Suomen hämmästyttävä sotahistoria hakee kyllä vertaistaan ihan maailmanmitassakin. -Suomi on hävinnyt kaikki sotansa vaikka kovasti on asian ympärillä hyöritty ja pyöritty aina
reipashenkiseen puuhasteluun asti. Sota ei jotenkin istu suomalaiseen luonteeseen joka on e-
nempi sovitteleva ja hiljaista rauhaa rakastava, pois lukien hävittyjen sotien ruumiitten ää-
rillä raakkuvat `isänmaalliset` sotakorppikotkat jotka kyllä häpäisevät korppien uljasta hei-
moa touhuillaan!
"Suomen hämmästyttävä sotahistoria hakee kyllä vertaistaan ihan maailmanmitassakin. -"
Kerrankin Bubin iskulauseissa on jotakin järkeä. Juuri koskaan ei nykyhistorian aikana ole näin pieni valtio pystynyt estämään noin suuren valtion valtausyrityksiä. Ei päässyt muna-armeija levittämään sitä kaikkea saastaa, mitä se teki ihan kaikkialla mihin pääsi. Jostakin oudosta syystä vielä löytyy pari idioottia, joita asia harmittaa.
Suomihan osoitti sellaista haluttomuutta ja petollisuutta aseveljeen nähden 1941 pohjoisessa jamuuallakin, että huono nimitys todellakin
Suomi täytti 1941 kaikki sovitut hommat ja vähän ylikin.
Tulevan suurharjoituksen nimi on lipsahdus, johon hölmöt voivat takertua.
Jos Suomessa on sotaväen ylijohdossa porukkaa joka ei ole tutustunut vuoden 1941 sotahistoriaan edes siinä määrin, että tietäisi nimet suurimmille asioille niin heikosti on asiat.
Onneksi Tarkkispoika korvaa tämän puutteen! Ja hän tuntee luvut 4500 ja 27.000 paremmin kuin 20 miljoonaa:-D
On maassa sentäs yksi idiootti, joka hyväksyy moisen tietämättömyyden ja suorastaan iloitsee siitä. Miksikäs ei idiootti iloitsisi kun kollegoitaan tapaa.
mitään poliittista viestiä. On vain otettu harjoituksen työnimeksi, kun kuulostaa hyvältä. Viime sodat ovat olleet ja menneet,
Ketale: "Jos Suomessa on sotaväen ylijohdossa porukkaa joka ei ole tutustunut vuoden 1941 sotahistoriaan edes siinä määrin, että tietäisi nimet suurimmille asioille niin heikosti on asiat."
Asiat olisivat heikosti,jos Ketaleen tiedoilla toimittaisiin.