Älä tule vanhaksi Petteri Orpon Suomessa. Saat nukkua ulosteissasi.

Kokoomuksen-Malli

Kokoomuksen Petteri Orpo ajaa Suomeen SOTE-mallia, jossa kaikki vanhusten hoitolaitokset olisivat yksityisten firmojen ylläpitämiä laitoksia.

Suomen toiseksi suurin vanhusten hoitolaitos, 8.000 vanhusta hoitava Esperi Care osoitti viime viikolla että mitä se Petteri Orpon haluama "markkinaehtoinen vanhustenhoito" käytönnössä tarkoittaa.

Lyhyesti se tarkoittaa sitä, että vanhukset joutuvat nukkumaan omissa ulosteissaan päiväkausia. Lääkkeitä ovat hjakamassa harjoittelijatytöt. Yksi Esperi Caren potilas oli jo kuollut, ja muita heitteille jättöjä epäillään muissa hoitopaikoissa.

Kokoomus ja Petteri Orpo ajavat tällaista säälimätöntä vanhustenhoitoa. Sama säälimätön, markkinaehtoinen, "kokoomulainen, hyvä hoito" halutaan tuoda SOTE-paketilla myös kaikkiin keskussairaaloihin ja aluesairaaloihin.
Suomen toiseksi kilpailukyyisin sairaanhoito koko EU-alueella romutetaan. Hoitohinnat nousevat yksityisten lääkäriasemien hoidossa pilviin, ja nykyinen sairaalahoidon huipputaso romahtaa.

Joka ikinen yli 40-vuotias ihminen, muista vaalikopilla se että Kokoomuksen nyt pakolla ajama ja kiristämä SOTE-järjestelmä elää ainakin 20...40 vuotta eteenpäin. Sinäkin ehdit vanhentua, ja joudut kokoomuslaiseen hoitolaitomkseen, ja pas-kavaipoissa päiväkausiksi makaamaan.

Muista tämä asia vaalikopilla.

20

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • HyväViesti

      Juuri näin se tulee menemään.

    • l.l.l.l

      Pitäkää lajitoverit huolta jaloistanne ja aivoistanne, ne ovat tärkeät.
      Viinat ja tupakat pois, liikuntaa ja hyvää ruokaa, nuoret myös ulos istumasta.

    • sesiitä

      Kuka myi Esperi englantilaiselle kansainväliselle yritykselle? Esperin voittotulot valuu Englannissa olevaan pääkonttoriin eikä Esperin maksa ollenkaan veroja Suomeen.
      Ei ihme, että hoidettavat on heitteillä, hoitajat huonoja ja kouluttamattomia. Pääasia, että rahavirta valuu Eurooppaan!
      Suomen sosiaalitoimi kyllä rahoittaa osaltaan Esperin toimintaa, mutta ei vaivaudu tarkistamaan, kuinka rahoja käytetään!

    • Orpopiilosta

      Vaaleista tulee kepuleiden vallasta potkijaiset.

      • jotain.rotia

        Kumma juttu, tuossa toisessa ketjussa pilkattiin hoitajasuosituksia, ikäänkuin vanhuksilla ei olisi väliä ollenkaan..


    • kansan.parhaaksi

      Meidän ei pidä unohtaa niitä tärkeitä hallituksen toitottamia 3 mrd euron säästöjä. Kukaan ei niitä laskelmia ole tosin meille vielä esittänyt mutta miksemme uskoisi? :D

    • Hunajapuhe-ja-arki

      Täällähän tätä ihanaa Kokoomus-mantraa on listattuna vanhuksille.

      "1.) -Kokoomuslaisen senioripolitiikan lähtökohtana on jokaisen mahdollisuus
      elää arvokkaasti omaehtoista ja täysipainoista elämää ja toteuttaa aktiivista
      kansalaisuutta. "

      "2.) - Vanhusten oikeuksien toteutumista seurataan jo nyt esimerkiksi poliisin,
      ulosoton, vankilan, verotuksen ja edunvalvonnan osalta. "

      "3.) -Uusia toimintamalleja ja järjestelmiä senioreiden arkea helpottamaan on
      ennakkoluulottomasti kehitettävä. Niiden kehittämisessä ja kaupallistamisessa
      on Suomen yrityksille myös suuria taloudellisia mahdollisuuksia."

      4.) "- Palvelumaksujen pysymistä kohtuullisella tasolla on edesautettava esimerkiksi
      asiakkaan valinnanvapauden ja kilpailun sekä teknologian paremman
      hyödyntämisen avulla."
      https://www.kokoomus.fi/iakkaiden-mahdollisuus-omaehtoiseen-ja-taysipainoiseen-elamaan/

      Tuo on sitä Kokoomuksen hunajaista "valinnanvapaus" länkytystä. Kaikki on reilassa, kun on tällainen valinnanvapaus vanhuksille.

      Mutta siellä toisessa päässä, huonokuntoisen vanhuksen arkisen realismin puolella, siellä on sitten se kammottava Esperi Care.

      Kaikkine kaupallisen kokoomuslaisen ideologian tuomine vanhusten. ja sairaanhoidon hirveyksineen.

    • Dgjbvvb

      Bisnes ei vaan sovi terveys-, hoiva-päiväkoti- ja koulutusaloille. Ne kuuluuvat yksiselitteisesti yhteiskunnan hoidettaviksi ja valvottaviksi kuten tähänkin asti, siksi veroja maksetaan ja hyvin ovat toimineet. Kaikki lähti pahasti lapasesta, kun lähdettiin yksityistämään ja typerää valinnanvapus sontaa toitottamaan joka tuutista. Nyt on jo se tilanne, että laatu on romahtanut ja hinnat pilvissä, koska ihmisillä täytyy tehdä voittoa.

      • sairaanhoitotyöläinen

        ”Maailman onnellisin kansa”. Ja nyt puhutaan sen ikäluokan vanhuudesta, jonka miehet olivat rintamalla, naiset hoitivat yksin tilat ja lapset sodan aikana ja joka jälleenrakensi maan sodan jälkeen. Mikä häpeä!
        Ei anneta myydä pohjoismaista hyvinvointia - tai sen rippeitä - markkinavoimille! Huonosta vanhusten hoidosta ei saa tulla uutta normaalia. Vielä voi asioihin vaikuttaa!


    • Vanhusroskat.pois

      Kepun, Persujen ja Kokoomuksen yhdessä sopiman hallitusohjelman mukaan hoitajamitoutuksista annettuja suosituksia piti alentaa ja vanhustenhoidosta säästää 100 miljoonaa vuodessa. Ote hallitusohjelmasta:

      "Vanhuspalvelujen henkilöstömitoituksen tarkistaminen ...
      siten, että tehostetussa palveluasumisessa ja vanhainkodeissa henkilöstön ehdoton vähimmäismäärä olisi 0,40–0,50 hoitotyöntekijää /
      asiakas (nykyisin 0,50). ... henkilöstömitoituksen väljentäminen voisi koskea enimmillään n. 50 % asiakkaista. ...säästöpotentiaali (olisi) n. 100 M€/v."

      Eli kun Paula Riskokko esti edellisessä hallituksessa sitovan hoitajamitoutuksen vanhustenhuoltoon ja piti tyytyä vain suositukseen, niin nyt Kokoomus oli sopimassa siitä, että tätäkin suositusta olisi laskettu!

      • FufFuf

        Persut ne pesee kätensä tästäkin paskapyykistä unohtaen täysin että itse olivat tekemässä hallitusohjelmaa tästä kuten myös maahanmuutosta. Nyt sitten ollaan posket punakoina haukkumassa omien kätösten aikaansaannoksia.


    • Dfhyhv

      Sipilä ja Orpo taas kerran ovat niin huolestuneita ja pöyristyneitä, koska tälläisiä paljastuksia sattuu jatkuvasti pahasti ennen vaaleja ja vaikuttaa negatiivisesti vaalitulokseen, muulla ei ole väliä.

    • Kokoomuksen-käsialaa

      "Persut ne pesee kätensä tästäkin paskapyykistä unohtaen täysin että itse
      olivat tekemässä hallitusohjelmaa tästä kuten myös maahanmuutosta."

      Silloinen, tehoton Timo Soini oli persujen hallitusohjelmaneuvottelijana. Tosiasia on että persut eivät saaneet hallitusohjelmaan käytännössä muuta kuin muutaman virkkeen maahanmuutosta, ja tämän Lex Vennamon kumoamislausekkeen:

      "–– Kumotaan puoluelain (L 10/1969) 9 §:n (sellaisena kuin se nykyään
      on puoluelain osittaismuutoslaissa 683/2010) 1 momentin kolmas (3) lause."

      Tuolla kumottiin Vennamon aikana tehty laki, Timo Soinin ehdottomana vaatimuksena. Sen seurauksena Siniset jäivät 2017 jakaantumisen jälkeen käytännlssä ilman puoluetukea. Perussuomalaiset Halla-ahon porukassa saivat pitää myös Sinisten puoluetuet omanaan.

      Mutta kaikki hoitajamääriä koskevat koskevat Hallitusohjelmatekstit, ne ovat puhtaasti Kokoomuksen käsialaa. Kokoomus petasi jos illoin, että yksityiset hoitolaitokset saisivat edelleen vähentää vanhusten hoitajien määrää, ja sitä kautta parannettua firmansa tulosta.

      • Söi-omat-pissamuronsa

        Soini ei osannnut yhtään ennustaa, että kuinka pahasti hän kusee Sinisten muroihin tuolla vaatimallaan lakimuutoksella.
        Soini oikein hykerteli Eduskunnassa, kun sai esitellä omaa vaatimustansa.
        https://youtu.be/jYyrzSf1-kw
        Soinin vaatimuksella myös Sinisten puoluetukirahat siirtyi Halla-ahon Perussuomalaisten haltuun.


    • AntakaaMullePilleri

      Itsekullekin on annettava mahdollisuus päättää lähtönsä hetkestä eutanasian muodossa.

      Ei näköjään riitä, että meille tuodaan ongelmia kasapäin, nyt joutuu jo pelkäämään vanhuuttakin.

    • Mäntyniemi-vaikenee

      Presidentti Niinistö on viisaasti hiljaa, kun näitä vanhusten heitteillejättöjä ja samaan aikaan hoitofirmojen tekemiä jättimäisiä voittoja putkahtelee esille. Mitään kommentteja ei ole Mäntyniemen suunnasta kuulunut.

      Vanhustenhuollon hoitorahojen leikkauspäätökset tehtiin Kataisen kokoomushallituksen 2011...2015 aikana. Silloin Sauli Niinistö itsekin istui kokoomuksen edustajana Eduskunnan puhemiehenä.

      Mitäs tollasia vanhusten juttuja presidentinlinnasta kommentoimaan, kuittaa 71-vuotias Sauli Niinistö.

      • kokoomuskonna

        Saulikin nostaa mölinän ilmoille jos joku v´waltteri jää tyhmyyttään bussista. Vanhuksista ei välitä pätkääkään. Myisi varmaan "mummonsakin" ulkolaisille sijoittajille. Se on sekoomuslaista politiikkaa.


      • Arkadian_kepposteliat

        Saukki ja pikkuoravat tietää että heillä on ihan erillaiset hoivakodit kuin tavallisella kansalla.


    • kokkareetevernever

      kokoomuksen voiton tavoittelu niin suurta että vanhukset , kuin keskitysleirien asukit natsisaksassa. huhtikuussa tulee lopullinen ratkaisu ja kokoomus ulos koko eduskunnasta.

    • Orpolla_on_strategia

      Yleensä ahneella on paskanen loppu mut meillä Suomessa vanhuksilla on paskanen loppu.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?

      Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin
      Maailman menoa
      177
      5158
    2. Haluaisitko enemmän ?

      Haluaisitko enemmän kuin ystävyyden ? M-N
      Ikävä
      169
      1651
    3. Vihjeitä kaivatusta

      Mitkä numerot liittyy sun kaivattuun? Osa puhelinnumeroa, kengännumero tai vaikka asuinpaikan koordinaatit (😊)
      Ikävä
      66
      1477
    4. Rakas mussukka

      anna joku merkki itsestäsi. Pyydän.
      Ikävä
      69
      1018
    5. Lieksa missä syy?

      Kun viranhaltijat irtisanoutuu tehtävistä? Museonjohtaja irtisanoutunut. Sivistysjohtaja lähtökuopissa ja Lieksan Kiinte
      Lieksa
      124
      817
    6. Mira Luoti, Vain Elämää

      kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?
      Maailman menoa
      6
      817
    7. Niin pettynyt

      Olen suhun ja siihen ettet koskaan kohdannut reilusti
      Ikävä
      57
      804
    8. Martina Jeopardyssa

      Telkusta tulee mainos ohjelmasta, missä vilahtaa Martina. Ai vitsi odotan sitä jaksoa, missä Martina on. Pääsee taas näy
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      768
    9. miehelle naiselta

      Monen naisen kanssa olet lempinyt, mutta mua et saanutkaan 😉
      Ikävä
      76
      751
    10. En olisi uskonut et

      Suhun tutustuminen toisi elämään näin synkän varjon. Surullista kun luulee löytävänsä rakkautta ja saa vain pahaa.
      Ikävä
      66
      749
    Aihe