......mutta vanhusten hoitoon ja ihmisarvoiseen elämään ei anneta rahaa. Neljässä vuodessa tästä maasta on hävinnyt kaikki inhimillisyys ja yritykset mellastavat kaikilla sektoreilla jopa lasten koulutuksessakin pitämällä varakkaille preppauslkursseja. Eikö eriarvoisuus ole muka lisääntynyt.
Kokommus jakaa rahaa yritystukiin osingoiksi...
KylmääJaKovaa
256
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Näinpä juuri, turhia yritystukiahan kokoomuksensekoomus ja keskustankepulit on tällä hallituskaudella jakanut turhia yritystukia jotka sitten jakaa osinkona ja bonuuksina johtoportaalleen ja palkatkin hipoo taivaita lisäeläkkeineen, sinne verovarat katoaa ja niinkuin sipiläkin rikastunut valtiolta saamillaan yritystuilla, se on faktahomma. Eliitti saa verohelpotuksia ja soteuudistuskin olisi vain näitä markkinabisnesmallin voittoa tavoittelevia espereitä,attendoja,mehiläisiä. Olisi ollut viisasta sijoitta ne sadat miljoonat julkiseen terveyspalveluun, eikä nykymalliseen älyvapaaseen tahallaan vaikeaselkoiseksi tehtyyn sotesuteen,maakuntauudistus toinen floppi. Niillä sadoilla miljoonilla olisi saatu palkattua uusia hoitajia, lääkäreitä(suomalaisia) ja muihin vanhustenhoitoon ym.ym.jne..
Mielestäni vanhuksilla, lapsilla ja opiskelijoilla ei´voi eikä pitäisi tehdä "bisnestä" sama koskee saiaanhoitoa jos tällä tehdään bisnetä mennään väärille urille.
Yksityilääkärit, vanhainkodit on voittoa tavoittelevia yrityksiä parhaassatapauiksessa pörssiyhtiöitä, niiden perus stragedia on tuotta voittoa omistajille ja hyvää sellaista.
Miten yhteiskuntavetoinen voittoatavoittelenaton hoito muka todellisuudessa tulee kalliimmaksi.