"SUURI PROFEETALLINEN VUOSI
VUOSI 2017 PROFETIASSA
Esitän ajatukseni taas niin tarkasti kuin uskallan, mutta arviointi siitä jää myöhemmäksi. Pitää tajuta, että tapahtumien tietäminen olisi mahtavaa ennaltatietämistä. Ja kun minä liitän niihin vielä ajankohdan, erehtymisen mahdollisuus varsinkin niissä on suuri. Jos tapahtumat tiedetään, se riittää ennaltatietämisen toteen näytetyksi, ajankohdat ovat vain maustetta sopassa.
Jo monena vuotena on ennustettu Putinin putoamista ja Gorban paluuta. Niitä vaan ei ole tapahtunut. Vanhatkin ennustukset ovat erinomaisia, jos Putin putoaa ja Gorba palaa valtaan vuonna 2017.
Yltiöpäinen ennustukseni on, että Putin putoaa jo vuoden 2017 alussa. Gorban valtaan tulo olisi selvä 11. 3. 2017 eli ns. pääsiäisenä kuten jo ”Gorba tulee takaisin” kirjoituksessani heti Gorban poistuttua vallasta kirjoitin ”pääsiäisenä”.
Jo aikaisemmin kirjoitin, että 11. 9. 2017 Gorba alkaa hioa rauhaa Lähi-Itään. Rauha valmistuisi tammikuun 15. 2018, ja seurakunnan lähtö yläilmoihin toteutuisi noin 25. 1. 2018.
Tässä pääennustukseni tulevaksi vuodeksi. Sivuprofetiana on uuden juutalaistemppelin mahdollinen rakentaminen, mutta kuten olen sanonut, tulkintamme kannalta se ei ole välttämätöntä vaan Antikristus voi viedä kuvansa palvottavaksi Kristuksen taivaseen astumisen kirkkoon Jerusalemin ylimmällä paikalla.
Tässä taas ihmeteltävää kerrakseen. Vuodessa 2017 on varmaa, että se on suuri profeetallinen vuosi niinkuin profetiassa tapahtuu 50 vuoden välein 1917, 1967 ja 2017. Merkittävää tapahtuu ja edellä esitin mitä nyt odotamme tapahtuvaksi. Siinä sivussa tulisi myös sanomani suuri hysteerinen herätys ja rynnistys näille sivuille. Kiitos!"
Harri Veijonen 22. 12. 2016 http://wwnet.fi/users/veijone/
Noin Veijonen ilmoitti tuolloin. Nyt on päivämäärä Gorban valtaan paluuseen umpeutumassa;pitäisi tapahtua tammikuun 2019 aikana.  Eipä vaan ole Gorbasta kuulunut....
" Tälle sivulle kerään tuoreita maailmanlopun, ylöstempauksen ja muiden merkittävien ennaltatiedettyjen tapahtumien profetioita - etenkin suomalaisia - jotka toteutuvat. Varmasti mitään virheitä ei näissä profetioissa ikinä koskaan ole, sillä sanoohan 5. Mooseksen kirja, 18 luku, jae 22: "Jos se, mitä profeetta puhuu Herran nimissä, ei toteudu, se ei ole Herran sanaa vaan väärän profeetan röyhkeää puhetta. Älkää kuulko häntä.""
Niinpä.
Vääriä profetioita riittää...
18
52
Vastaukset
- pientärajaaTuo viimeinen lainaus: http://www.ilmatar.net/~np/misc/maailmanloppu.php. - sivulta. Kenen lie tekemä, mutta sekoilutekstiä riittää. 
- SamaatietäMikä oli aloituksen sanoma? - pientärajaaOtsikon mukainen. 
- Samaatietäpientärajaa kirjoitti:Otsikon mukainen. Nuo 2017 ennustukset ovat siis kenen tekemiä? 
- SamaatietäSamaatietä kirjoitti:Nuo 2017 ennustukset ovat siis kenen tekemiä? Koskien Putinia ja Gorbaa. 
- SamaatietäSamaatietä kirjoitti:Koskien Putinia ja Gorbaa. Oho...lukeehan tuolla eli Veijolaisen 😂 Aihe on minulle kuin olisin Jupiterista maan pinnalle jysöhtänyt. En ole ollenkaan perehtynyt profetioihin. Menee hetki jähmeillä aivoillani jäsentää asiat. 
- SamaatietäSamaatietä kirjoitti:Oho...lukeehan tuolla eli Veijolaisen 😂 Aihe on minulle kuin olisin Jupiterista maan pinnalle jysöhtänyt. En ole ollenkaan perehtynyt profetioihin. Menee hetki jähmeillä aivoillani jäsentää asiat. Mutta en siltikään ymmärtänyt aloituksesta, että onko tuossa nuo Gorban ja lähi-idön rauhan ennustukset sinun tekemiäsi ennustuksia? 
- SamaatietäSamaatietä kirjoitti:Mutta en siltikään ymmärtänyt aloituksesta, että onko tuossa nuo Gorban ja lähi-idön rauhan ennustukset sinun tekemiäsi ennustuksia? Siis aloittajan tekemiä ennustuksia? 
- pientärajaaSamaatietä kirjoitti:Siis aloittajan tekemiä ennustuksia? Huoh, en todellakaan ennustele. Kyseinen lainaus oli Veijonen tekstistä, jälkimmäinen "ilmaris" - linkistä. 
 Tarkoituksena osoittaa, että puhetta riittää. Äsken kääntyneet ja uskossa kasvamattomat herkästi lähtevät seuraamaan erilaisia sanomia, jotka eivät ole Herrasta.
 Kehotan tutkimaan Sanaa, ja arvioimaan erilaisia ilmiöitä ja sanomia kriittisesti, Jumalan Sanaan peilaten. Tärkeintä on valvoa omaa tilaansa, eikä juosta eri tilaisuuksissa "uutta kuulemassa".
 Sana riittää, Kristuksessa on kaikki.
 
- Kirjakääröt1Kor.13:9-10 Biblia (1776) Sillä me ymmärrämme puolittain, ja propheteeraamme puolittain. Mutta kuin täydellinen tulee, sitten vajaa lakkaa. 
- KirjakäärötJaak.4:14 Biblia. Jotka ette tiedä, mitä huomenna tapahtuu. Mikä on teidän elämänne? Se on löyhkä, joka vähäksi (hetkeksi) näkyy, mutta sitte katoo. 
- kamalaaaaKirjakääröt, tosiaan sinun oppisi, uusjudaismi on löyhkä. 
- outttLeif Norrgård, joka tunnetaan myös nimellä Yakov, sai vuosia sitten näyn, jossa hän kuuli Daavidin äänen sanovan, että Suomen lippu revitään alas vuonna 2018. 
 Ei tapahtunut mitään. Hän on väärä profeetta. https://keskustelu.suomi24.fi/t/15281639/leif-norgadin-(yakov)-profetia-suomelle-2018- HääpuvutPuhtaaksiNYTKun SYNNIN mitta on täyttynyt Jumalan silmissä; kansakunta saa kurituksensa! Miekkamiehetkin jo saapuneina pakolaiskaavuissaan, jokunen kurkkukin tullut auki viilletyksi Suomalaisilta. 
 Sitä on tullut käveltyä Raamatun, Pyhän Kirjamme päältä, häpeämättä! Niin piispat kuin jotkut papitkin...ja lauma perässä.
 
- En yleensä käytä pahaa sanaa ,mutta kyllä höyry alkaa tulla korvista ,että ,mistä riittää näitä tarkkojen päivämäärien profeetoiksi itseään kutsuvia . 
 Se hetki kun Jeesus ilmestyy tuhansine Pyhineen on maailmankaikeuden salatuin ja sinetöidyin asia ,kuten muutkin lopunhetken yksityiskohdat ,mutta silti ,jotkut röyhkeästi heittää päivämääriä ja jotkut vielä kellonaikoineen .
- JohtuuhengistäNiitä on enemmän kuin antikristuksia niineen. 
- Urho356Nyt pitää pitäytyä Raamatun sanaan. Lisää tässä linkissä. https://www.youtube.com/watch?v=ACeBEmKQLEY 
- Profeettojen esittämät tarinat ovat yleensä varsin samankaltaisia. Ehkä siksi nämä "profetiat" voisi koota samaan ohjelmaan: Astral Tv. 
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliinYli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset727657
- Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti845694
- Enää viisi yötä Sannan kirjaanIhan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut403835
- Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessäänmutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät233146
- Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L1112945
- SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensaSDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral962795
- IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!"Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k422780
- Anteeksi TAamulla olit iloisena huomenta toivottamassa ja minä naama mutrussa sanoi huomenet takaisin. Tajusin vasta yläkerrassa132131
- Pikkupersu osoitti olevansa hieman yksinkertainen"Heikosti älykkyystesteissä pärjänneistä lapsista tulee muita todennäköisemmin ennakkoluuloisia ja konservatiivisia", uu872091
- En mä tahallani ole näin hankala.Mulla oli kuusi vuotta sitten vähän samanlainen tilanne ja se päättyi huonosti. Ilmeisesti kuvittelin kaiken silloin ta161856