Rahanreikää löytyy

mitenkä.lienee

2

89

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • maltti.on.valttia

      Uimahalli ei ole mikään välttämättömyys, ei Kontiolahdella eikä missään muuallakaan. Eikä etenkään ampumahiihtokeskus, jatkuvana "Moolokin kitana".
      Vasta sen jälkeen, kun lasten, nuorten ja vanhusten asiat ovat saatu asianmukaiseen, riittävän hyvään tilaan, voidaan ajatella ajanviettotapojen edistämistä. Jokaiselle on nähtävissä, että noissa asioissa on riittävästi rahanmenoa mikäli aiotaan, tai edes halutaan saada asioita paremmalle tolalle.
      Olisiko jo päättäjien, niin pienten kuin suurten, avata silmänsä näkemään "alamaistensa"todellinen tilanne ja pyrkiä ensisijaisesti korjaamaan ne suuruudenhullujen unelmiensa suunnitelmien ja toteuttamisien sijaan?

      Joten siihen saakka uimahallia korvaavat palvelut löytyy kesäisin vapaana lainehtivasta Höytiäisestä ja talvisin, ainakin näin runsaslumisina talvina, umpihangesta.

    • vesivoimistelullakuntoon

      Onhan meillä uimahalli ja OLI aikanaan aivan käyttökelpoinen, mutta ..mutta kunnan päättäjät eivät halunneet tuolloin jatkaa uimahallin ylläpitoa kun oli tuo kankkulankivo tärkeämpi Jaamankankaalla.
      Niimpä tänäpäivänä uinumaan jätetty uimhalli Kontorannassa lienee mennyt käyttökelvottomaksi kun lämmöt ja vedet on laskettu pois.
      Aina tietysti löytyy tärkeitä kohteita jotka täytyy laittaa kuntoon mutta uimahalli se vielä tarvitaan kunhan nykyiset päättäjät joutuu laulukuoroon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      26
      2524
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      77
      2306
    3. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      60
      2302
    4. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      18
      1993
    5. Kerro kaivattusi etunimi

      Naisille
      Ikävä
      84
      1749
    6. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      7
      1479
    7. Kun ei numeroa

      niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍
      Ikävä
      30
      1368
    8. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      14
      1244
    9. Kenenkä halli se on tulessa nelostiellä

      11 yksikköä paikalla
      Pyhäjärvi
      4
      1093
    10. Se on siinä

      Jami kun vielä loppuu niin Lappajärvellä ei oo yhtään mitään toimintaa.Purkamista piisaa kymmenen vuoden ajalle.Maakunna
      Lappajärvi
      32
      937
    Aihe