Vessapaperirullan vaihdosta 15 euron veloitus

– Näin muistisairaita laskuttaa Esperiin kuuluva Saga Care
https://seura.fi/asiat/ajankohtaista/vessapaperirullan-vaihdosta-15-euron-veloitus-nain-muistisairaita-laskuttaa-esperiin-kuuluva-saga-care/?shared=1833985-8545515e-500

Jos muistisairas vanhus ei ymmärrä ottaa uutta vessapaperirullaa kaapin hyllyltä, siihen tarvitaan Saga Caren hoitokodissa palvelusuunnitelman muutos.
29<50
2Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 29

Vanhimmat

Öljypolttimen suuttimen vaihdosta asennusliike veloitti yli 110 euroa...- suuttimen hinta about 15 eukkua...........

2Äänestä

Näitten hullujen tekojen vuotaminen julkisuuteen kiihtyvällä vauhdilla hautaa SOTEn lopullisesti ja hyvä niin.

1Äänestä

Tämä on vasta jäävuoren huippu?

1Äänestä

Laskutuksen kannattava periaate on, että hoitaja ottaa hoidokkinsa lompakon ja evakuoi siitä palkkansa, jos sellaisen aikoo saada. Sen jälkeen ei tarvitse käydä hoidokin puolesta kaupassa, kun hoidokilla ei ole varaa moiseen ylellisyyteen.

1Äänestä

Tuohon hintaan kai tuovat puolikasrullan joten vaihtoja tarvitaa usein.

Vai saako tehtaalta paksua höttöpaperia, jossa metrimäärä on vajaa

1Äänestä

Vanhukset ovat jäykkiä pyyhkimään.
Pikkusuihkulla lavuaarin vieressä olevalla tulee puhtaampaa, eikä jää kutiamaan ja haisemaan.
En ole itsekään ostanut wc-paperia 45 vuoteen,
Samaa suosittelen muille jotka ymmärtävät hygienian päälle.
Monessa maassa vesisuihku on käytössä.
Keittiöliinalla voi kuivata , wessaan tarkoitetulla, eriväriset, voi pestä.
Kaupasta ei tarvitse raahata rullia tilaa vieden.
Rahaa säästyy
ei kutise ja haise
ei tule haisevia pinttyneitä ralliraitoja alushousuihin

Jos sinulla on naamassasi ulostetta, niin kummalla sen pesisit?

höttöpaperilla, josta menee sormetkin läpi ? (levittäen naamalle)
vai vedellä?

...niimpä

1Äänestä

Jos joku tulee paikalle vaihtamaan wc-rullan niin tuleehan siitä kustannuksia. 15 euroa voi olla aika vähän jos tullaan vaikka autolla kilometrin päästä.

Äänestä
  • Nämä vanhuksethan siis asuvat hoitokodissa, jossa on henkilökunta paikalla hoitamassa ja siivoamassa.Ei sinne kukaan tule vartavasten erikseen vaihtamaan paskapaperirullaa autolla kilometrin päästä .Nimimerkki jokumaksaaaina on joko helvetin tyhmä tai yrittää kömpelösti vittuilla.

    1Äänestä

  • AinaEiJokuMaksa kirjoitti:

    Nämä vanhuksethan siis asuvat hoitokodissa, jossa on henkilökunta paikalla hoitamassa ja siivoamassa.Ei sinne kukaan tule vartavasten erikseen vaihtamaan paskapaperirullaa autolla kilometrin päästä .Nimimerkki jokumaksaaaina on joko helvetin tyhmä tai yrittää kömpelösti vittuilla.

    Niin, niin.. mutta voihan olla että se hoivakodissa olevan vanhuksen hoivakotihoitaja tekee autolla kilometrin lenkin ennen paskapaperirullan luo tuloaan.

    Äänestä

Ko. firmassa ei tapahdu mitään alle 50 eurolla.

1Äänestä

Äiti vainaalla oli aikoinaan turvapuhelin, oli ollut jo pari vuotta, sitten kerran päätin kokeilla sen toimivuutta, kyllä sieltä vastattiin, mutta sitten kysyttiin että mistä tämä hälytys tulee? heillä ei ole mitään tietoa siitä? mikä turvapuhelin tällainen on joka ei ole kirjoissa eikä kansissa, mutta kyllä kuukausimaksut menivät oikeeseen osotteeseen, olin järkyttynyt, onneksi ei apua tarvinnut pyytää, tosin ei sitä olisi mistään saanutkaan, en viitsinyt alkaa asiasta riitelemään, ajattelin että mennyt mikä mennyt.... kuitenkin viisastuin, toista kertaa ei tule tapahtumaan moinen kusetus!

1Äänestä
  • Turvapuhelin on täysi vitsi. Todistin asiaa muutamia kertoja. Silloin sieltä tullaan ja lujaa, kun omainen ilmoittaa niille soittaneensa ambulanssin läheiselleen. Laskutus laitteesta toimii kyllä tehokkaasti.

    1Äänestä

kuinka olis kun ei yhtään vanhusta laiteta yksityiseen .
missä on suomalaisten verorahat. vastikkeet

vanhusten iltakoti 4-6 hengen yksiköt koti oloissa 3hoitajaa
se olis ok.

1Äänestä
  • Tuopa olisikin edullista. Päivisin tarvitsisi ainakin kaksi hoitajaa pesemään, pukemaan, syöttämään, kokkaamaan ja muita rutiinitoimenpiteitä tekemään. Siten kolmivuorossa jäisi vielä 1 hoitaja yöksi. Entäs viikonloput, lomat, sairaslomat, hallinnolliset työt, siivous, huoltotyöt jne. Jos hoitajan palkka olisi vaikka vain 2500 euroa, sivukuluinen se maksaisi tuplat per hoitaja.

    Jos ne kolme hoitajaa leikkisivät vaikka vanhusten äitiä, eikä heillä olisi omaa elämään eikä ruokataukoja ne, voisihan se toimia.

    Laitoshoito on oikeasti kallista lystiä veronmaksajille per hoidettava, sellainen tämä yhteiskunta nyt vain on.

    Tuohan on se nykyinen minimimitoitus, ja ei tunnu riittävän 5 hoitajaa vanhusta kohti vahtimaan joka sekunti, ettei hän vain kaadu. Jotain realismia tähän keskusteluun tarvittaisiin.

    Useimmat hoidettavat sanovat, etteivät uneksineetkin näin hyvästä huolenpidosta vanhuksina. Omaiset ovat niitä jotka valittavat jatkuvasti ja pitävät hoitajia ilmaisina piikoina. (tietysti pitää koko ajan kehittää toimintaa ja puuttua laiminlyönteihin).

    Tietenkin jokainen mielellään soisi vaikka kuinka paljon hoitajia ja muuta hyvää kaikille tarvitseville. Ei yksikään puolue vastustaisi sitä, jos rahaa tai edes työssäkävijöitä verojen maksuun olisi riittävästi.

    1Äänestä

hyvä seura-lehti, kerro vaan lisää kokoomuksen ketkuilusta, muuten media on aina täysin oikeiston riimuissa

1Äänestä

onko joskus mahdollista ylihintaa

1Äänestä

Umpihulllua ahnetta sakkia aloituksessa mainitun firman johtajat. Turha edes sanoa että hävetkää koska tuksin ne edes osaavat koska nihilistejä.

1Äänestä

Hoitosuunnitelma hyväksyttäessä täytyy olla järjellä varustettu puolueeton mukana . Kyllä nämä Saga Caren "johtajat" tiedetään. Nimi paperiin vain ja "tein tulosta". Mikähän yksikkö olikaan kyseessä?

1Äänestä

Jos vessapaperirullan vaihto on 15e niin mitä maksaa vaipan vaihto?

2Äänestä

Ahneilla on paskainen loppu

Äänestä

Jokuhan voisi alkaa bisneksenä vaihtamaan vaikka kympillä.

Äänestä

Oven avaus 10€, valojen sytytys 5€, hyvänpäiväntoivotus 20€, wc-rullan vaihto 15€. Ei sitä muuten miljonääriksi tulisikaan.

Äänestä

Ei kuulosta todelliselta. Käsittämätöntä, jos on.

Äänestä

Äitini jo edemennyt rauha hänen muistolleen . Hän oli juuri aikoinaan palvelutalossa jonka hallitsijakasi tuli tämä "atendo" vai mikskä tuota sanos. Silloin ennenkuin tuli tämä häsläämään siihen yksikköön sai juteltua asioista hoitohenkilöiden kanssa. Mutta heidän tultua omistajiksi yksikköön keskustelut menivät siihen malliin että ei saanut kuulema puhua eikä kommentoida yksikön asioita . Hoitajatkin olivat varpaillaan sanomisistaan, kun kyselin heidän jaksamisiaan. Omaiset jotka lähellä olivat käviät syöttämässä ja muuten hoivaa antamassa. Kiire näytti olevan.siskonin joskus käyntinsä jälkeen tuumasi että olikohan äitiäni keritty edes puhdistaa oli sellainen tuntu hälle jäänyt tuoksun perusteella. Hän ätini useamman vuoden pyörätuoli lopussa vuoteessa.
Mielesäni kannataa mennä yllätäin ja ilmoittamatta jos omainen hoidossa, näkee puskista tulleena mikä on milloinkin tilanne.
Sekin on näkyy tuottoisa bisnes kun näitä yksiköitä on tullu enempi ja vähempi.

Äänestä
  • Puhelimella kannattaa kuvata kaikki mitä siellä seinien sisällä salassa tapahtuu. Muuten ei kukaan usko että tällaisessa" hyvinvointivaltiossa" tällainen on mahdollista.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


htdf kirjoitti:

– Näin muistisairaita laskuttaa Esperiin kuuluva Saga Care
https://seura.fi/asiat/ajankohtaista/vessapaperirullan-vaihdosta-15-euron-veloitus-nain-muistisairaita-laskuttaa-esperiin-kuuluva-saga-care/?shared=1833985-8545515e-500

Jos muistisairas vanhus ei ymmärrä ottaa uutta vessapaperirullaa kaapin hyllyltä, siihen tarvitaan Saga Caren hoitokodissa palvelusuunnitelman muutos.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu