Vuonna 2015 Persujen puolustusministeri lähetti rajalle varusmiehiä ottamaan vastaan "kunniavieraita" ja kantamaan heidän laukkujaan. Halla-ahoa ei tilanne mitenkään vaivannut ja hän keskittyikin enemmän siihen, miten Brysselin ja Helsingin väliä kulkiessa saa nyhdettyä parhaiten mahdollisimman suuret päivärahat ja matkakorvaukset.
Sitten jälkikäteen Halla-aho onkin yrittänyt kusettaa kansaa sanomalla, että ne oli siniset jotka matut päästi maahan, vaikka koko silloinen persujen eduskuntaryhmä siunasi asian. Ja koko hallituksen silloinen maahanmuuttopolitiikka pohjautui juurikin Halla-ahon omaan arkkitehtuuriin, jota hän Brysselistä käsin ohjaili.
Sitten jälkikäteen Halla-aho onkin yrittänyt kusettaa kansaa sanomalla, että ne oli siniset jotka matut päästi maahan, vaikka koko silloinen persujen eduskuntaryhmä siunasi asian. Ja koko hallituksen silloinen maahanmuuttopolitiikka pohjautui juurikin Halla-ahon omaan arkkitehtuuriin, jota hän Brysselistä käsin ohjaili.
Vastaukset 13
Vanhimmat
zzzzzzzzzzzzzzzzzzzz
https://yle.fi/uutiset/3-9363748
Sisäministeri hoitaa rajavalvonnan ja 2015 porvarihallituksen sisäministerinä oli kokoomuksen Petturi Orpo. Rajavartioiden ohjeistus tulee sisäministeriöltä kuten myös käsky ottaa turvapaikanhakijat vastaan rajan yli turvallisesta Dublinmaasta Ruotsista, josta ei edes tarvitsisi ottaa kolmannen maan turvapaikanhakijoita vastaan, koska turvallinen oleskelumaa voi käsitellä näiden hakemukset itse. Saati että turvapaikanhakijoita haettaiisiin bussikyydeillä ko. maasta kuten sisäministeri Orpon ja pääministeri Sipilän käskystä tapahtui. Vastuuhan siirtyy Suomelle siinä vaiheessa kun turvallisesta Dublinmaasta otetaan tulijat vastaan ja rajan yli.
Vain puolustusministeri voi määrätä varusmiehet kantamaan laukkuja.
Dublin-sopimukseen vedoten voi käännyttää matuja vain siinä tapauksessa, jos nämä ovat oleskelleet toisessa Dublin-maassa vähintään 5 kuukautta. Jokainen leikkikoululainenkin ymmärtää, että jos matut ovat vain läpikulkumatkalla Ruotsista Suomeen, niin tämä ehto ei täyty. Tällöin rajavartijat eivät voi tehdä muuta kuin totella lakia, ja ottaa turvapaikanhakijat vastaan. Lain rikkomisesta seuraisi luonnollisesti siitä säädetyt rangaistukset. Ei sisäministerikään ole mitenkään lain yläpuolella, eikä voi tietenkään antaa lain vastaisia käskyjä. Ja vaikka antaisi, eivät rajavartijat lakia lähtisi rikkomaan.
Siinä mielessä onkin käsittämätöntä, että persujen puolustusministeri sai päähänsä lähettää varusmiehistä koostuvan kunniaosaston vastaanottamaan näitä matuja, jotka siis törkeällä tavalla pelkästään käyttivät Dublin-sopimuksen porsaanreikiä hyväkseen???? HALOO!!
Jos totta puhutaan, tapaus meni tähän malliin:
"Poliisihallitus esitti virka-apupyynnön puolustusvoimille tänään. Tornioon lähetettävä noin 30 sotilaan ryhmä koostuu pääosin varusmiehistä.
Puolustusvoimat lähettää sotilaita Tornioon avustamaan poliisia järjestelykeskuksen sisäänottotarkastuksissa, alueen suojaamisessa sekä turvapaikanhakijoiden ohjaustehtävissä. Tornioon lähetetään noin 30-henkinen virka-apuosasto, joka koostuu pääosin varusmiehistä.
Puolustusministeri Jussi Niinistö (ps.) kertoi aiemmin päivällä, että puolustusvoimien on mahdollista antaa tarpeen vaatiessa virka-apua. Poliisihallitus esitti virka-apupyynnön tänään.
Tilanne on kärjistynyt viime päivinä etenkin länsirajalla Torniossa. Ruotsista Suomeen pyrkivien pakolaisten määrä on noussut satoihin päivässä. Tulijat ovat pääosin Irakista. Poliisi valvoo nyt turvapaikanhakijoiden maahansaapumista ja rekisteröimistä. Poliisi, tulli ja rajaviranomaiset käynnistävät yhteisvoimin tehostetun tarkastustoiminnan tiistaina.
Puolustusvoimain komentaja Jarmo Lindberg kertoo, että apua pyytävä viranomainen johtaa toimintaa rajalla. Lindbergin mukaan he luovuttavat kalustoa ja henkilöstä sen mukaan kuin tarvetta ilmenee. Lindberg ei näe avunpyynnön heikentävän Puolustusvoimien oman tehtävän hoitoa."
https://yle.fi/uutiset/3-8321342
Vieläkö se on persuissa, vai joko on potkittu pois?
Kyllä muistetaan
Oikein hyvin muistetaan. Muistetaan myös se kun persut petti lupauksensa ettei vanhuksilta tai sairailta leikata. Ja muistetaan sekin kun pettivät lupauksensa ettei lasten koulutuksesta tai työttömiltä leikata.
Kuulostaa takinkääntäjiltä, Soinilla on nykyään oma puolue.
Tuskinpa puolustusministeri heitä laukkuja käski kantamaan vaan ohjeistus on tullut siltä poliisilta/poliisihallinnosta joka tilannetta ohjasi siellä. Kuka lie ylennyksen toivossa nöyryytti suomalaisia sotilaita kantamaan näiden matujen reppuja. Hävytön sikahan se on.
Onkohan mikään toinen puolue missään maailmassa pettänyt enempää vaalien alla antamiaan lupauksia kuin persut teki? Tuskinpa.
Tarkoittanet SOINI teki?
Aloittaja on hyvä ja kertoo vähemmän huonon vaihtoehdon, jota äänestää?