Lumikaaos kaduilla

anonyymi_eiN

Lunta on satanut enemmän kuin tarpeeksi.
Taas on kunta palkannut halvimmat farmarit tunkemaan katujen lumet ihmisten pihoille.
Kysytty on jopa auramieheltä että tiedätkö kenen tontille lumet työnnät niin vastaus on että mihin mä ne sitten laitan jos en sinne mihin ne juuri työnsin.
Mitäs jos vaikka lumenkaatopaikalle järkkäisitte lumet. Ei onnistu kuulemma.

4

171

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lumikola-taikka-lappio

      Onhan meillä työttömiä tai muuten puuhaa vailla olevia.Lapiot käteen.Siitä se lähtee.Ite me sivukylilläkin tiet aukaoillaan.Helppoa kuin heinänteko.

    • sattuujososuu

      Jep, jyväjemmarit ne jyrää lumenaurauksessa. Ensin saavat traktorin ostoon maataloutukea ja sen jälkeen onkin helppo tehdä tarjous alakanttiin kunnalle aurauksesta. Siinä se yhtälö, ottaa pannuun kun halvalla joutuu työn tekemään, eihän silloin kannata parasta laatua tehdä. Kuntahan ottaa halvimman tarjouksen, eihän siinä mitään, säästyy veromarkat.

    • fillarinpolkija

      Mitä sitä erikoistarjouksia huutelee.Pysyy se lappio sunkin kourissa.Kaikki on kultalautasella näköjään sityihin toimitettava.Tumput suorana valitetaan totuus on,ettei Juhannuksena haittaa lumet.Kannattaa varata nyt jäitä hattuun ,et tarvittaessa ei hikoiluta.Välillä tietysti voi pulahtaa sinne Mäntsälän satama-altaaseen.Hienosti hoitui mutta tuleva suunitelma on ihan sitä.Laidasta laitaan tämä ökyily soutaa.Ylimäärä lumet voisi nyt hyvin kipata puroon.Kaikki kiertoon.

    • tuhlailua

      Turha niitä lumia on aurailla, sulavat kesäkuuhun mennessä joka tapauksessa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      121
      2243
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      58
      2187
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1865
    4. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      8
      1417
    5. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      80
      1408
    6. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      94
      1377
    7. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1161
    8. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1150
    9. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      62
      1133
    10. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      69
      1000
    Aihe