Santiago de Chileä pidetään Beijingin ohella maailman saastuneempana kaupunkina,
mikä varmasti rajaa sen kiinnostavuutta matkakohteena.
Miettimättä nyt sen enempää sen syytä, niin oletan, että hengitysilman laatu olisi
Tyynen Valtameren rannikolla parempi.
Koska Chilestä ei ole olemassa tuoretta ketjua, niin kysyn, olisiko jollain ajantasaista
tietoa asiasta.
Santiago de Chile/Valparaiso
5
1147
Vastaukset
- Maija234
Sen verran on, että jouduin käymään santiagossa viime vuonna kun siellä oli talviaika kesäkuussa ja saastearvot korkeimmillaan. Kyllä sen huomadi, silmiä ja kurkkua kirveli ja sanotaan että santiagossa on kaikkein myrkyllisimmät saastepartikkelit keuhkoille.
Kun siihen vielä lisätään paska palvelu, epäystävälliset ihmiset ja huono ruoka niin ei kannata mennä ja santiago on latinalaisen amerikan kallein kaupunki. Luulen kyllä että kesällä parempi sään ja saasteiden suhteen mutta kaikenkaikkiaan kannattaa välttää. Rannikolla varmaan parempi ilmanlaatu. - Conce
Olen nyt kohta puoli vuotta oleskellut täällä Chilessä. Santiagossa en ole paljon oleskellut muuta kuin lentokentällä joten sen kaupungin ilman laadusta ei ole paljon tietoa.Mutta uskon Maija234 kommenttiin.Täällä näkee valitettavan paljon vanhentunutta autokalustoa jotka työntää mustaa savua eikä kukaan välitä mitään.
Roskien lajittelu täällä on ihan tuntematon käsite. Roskat ja jätteet nakataan hieman kärjistettynä suoraan ikkunasta ulos tyyliin pois silmistä pois mielestä.
Yksi merkittävä uudistus täällä on tapahtunut puolen vuoden aikana. Kaupoissa ei enää pakata tavaroita muovisiin pussukoihin.Täytyy ostaa kestokassi tai kantaa tavarat käsissä siihen savuttavaan autoon joka odottaa kaupan ulkopuolella.
Jos vielä palaisin aloittajan kommenttiin niin sanoisin että täällä eteläisemmässä Chilessä ilmanlaatu on todella hyvä.Ainakin jos välttelee suurempia asutuskeskuksia. Vuorilla keuhkot suorastaan lepää. Kiitos molemmista näkemyksistä!
En nimittäin vielä ole Etelä-Amerikan mantereella käynyt, joten ajattelin,
että jospa Chile.
Jos käyn niin pistäydyn Brasiliassa tai Argentiinassa vältellen sieläkin suuria asutuskeskuksia.- Anonyymi
Jes. Nyt Chilessä on ollut kaikenmaailman mielenosoituksia viime kuukaudet, todella pahaa ryöstelyä, tihutöitä, väkivaltaisuutta, vandalismia. Johtuu valtaosin chileläisten luonteenlaadusta, riidanhaluisia, epäkohteliaita, epävieraanvaraisia paskiaisia. Saavat mitä ansaitsevatkin.
Kiitos kommenteista, vaikka saattaa olla, että Etelä-Ameriikka jää kohdaltani tässä elämässä kokonaan näkemättä .
Olin muutama vuosi sitten - ehkä 2013 - yhden klikkauksen päässä runsaan viikon Brasilian matkasta, mutta päädyimme kuitenkin pariksi viikoksi omin nokkinemme mittailemaan Pariisin katuja.
Miksi?
Yhtäkkiä ajattelin, että mitä ihmettä me siellä teemme, kun emme osaa sanaakaan Portugalia.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu7242401Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?3442017Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä261883Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o101693Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja581498Viesti miehelle
Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise121032Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu181019- 55870
- 63865
Jussi "Mestari" Halal-ahon sotilasarvo?
Minä vuonna Jussille myönnettiin sotilasansiomitali? Vai myönnettiinkö Jussille sotilasansiomitalia lainkaan?2818