Voisi ajatella, että tällaisella pikkupuolueella ei olisi saumaa toimia yksin, vaan järkevintä olisi toimia Vihreiden kautta. Tosiasia kuitenkin on, että tällainen puolue täydentää Vihreitä ja toisaalta sillä on ihan oma agenda. Kun nykyiset isommat puolueet muuttuvat "yhden asian puolueista" enemmän "yleispuolueiksi" tarvitaan tällaisia pikkupuolueita herättämään politiikka.
Tällaisia puolueita tarvitaan
12
1027
Vastaukset
- Havaitsen
Eipä näytä juuri herättävän.
- EläimetKärsiiAina
Vihreät eivät ole enää pitkiin aikoihin muistaneet, että eläimet ovat edes olemassa. Kyllä minä äänestän EOP:tä, mikään muu puolue viis veisaa eläinten hyvinvoinnista.
- eläimet_unohtuneet
Yle suunnittelee vaalikonetta parhaillaan ja 37 kysymyksen joukossa ei ole yhtään kysymystä, joka koskisi eläinpolitiikkaa. Erittäin huolestutttavaa!
- B4487
Turhiin asioihin on turha tuhlata energiaa.
- Anonyymi
hirvi ahdisteli karhua nyt hirvet pataan
- Eläimet19
EU:ssa päätöksenteko junnaa toivottomasti paikoillaan eläinten hyvinvoinnin kysymyksissä. Siksikin tällaisia puolueita tarvitaan kaikkiin maihin. Lisää painetta ja vaatimusta saada sitovia lakeja.
- Tiedoksi
Lait ovat jo kohdallaan, Pitää vain noudattaa niitä.
Tiedätkö muuten ketkä ovat eläinoikeuslakien pioneereja, jotka laativat niitä paljon ennen muita? - vinkki19
Tiedoksi kirjoitti:
Lait ovat jo kohdallaan, Pitää vain noudattaa niitä.
Tiedätkö muuten ketkä ovat eläinoikeuslakien pioneereja, jotka laativat niitä paljon ennen muita?EU:ssa ei ole esim. lemmikkieläimiä koskevaa omaa lainsäädäntöä.
(Ota asioista selvää, ennen kuin tulet palstalle.)
- edrem
Suomi on voimaansaattanut asetuksella lemmikkieläimiä koskevan eurooppalaisen yleissopimuksen. (sops 49/1992) .
Heitteillä oleva lemmikki. Artiklan 5 kohdan mukaan joko koditonta tai sellaissta lemmikkieläintä, joka on omistajansa tai haltijansa kotipiirin rajojen ulkopuolella,eikä kenenkään hallinnassa tai suorassa valvonnassa. - Esikuvanneko
Ensimmäisen eläinsuojelulakeja sorvasivat 1930-luvulla natsit.
- Anonyymi
Pääseekö Näkkäläjärvi puolueeseen jos demarit erottavat? Nuoruudessa sattui toki pieni vahinko kissojen kanssa, mutta sitä tikulla silmään joka vanhoja muistaa.
Näkki, melkein meppinä, olis hieno keulakuva eläinoikeuspuolueelle parannuksen tehneenä eläinrääkkääjänä Olen täsmälleen samaa mieltä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kysymys muille miehille
Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss845850Kohta katson sun kuvaasi
ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa243507- 1572023
Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan
Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a2241952Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi
jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?1731719Martinan bisnekset rajusti tappiolla
Seiska 28.7: nousukiito katkesi, yritykset C-luokkaa.2821475Voiko olla, onko se tosiaan niin että
Kumpikin rakastetaan toisiamme. Nyt pitää sukeltaa pakastimeen ❤️🥵571011- 67981
Metsa Man Extra kanava toimii hyvin
ja sieltä voipi kahta vanhoja vitejoita pahimpaan puutteeseen. Peukalot ylös.21980Mitkä yleiset huonot tavat ihmisillä ärsyttävät sinua ?
Aloitukseen saa vapaasti purkaa tuntojaan. Itseäni hiukan kiusaa, kun saman talon asukkaat eivät vastaa tervehdykseen.109917