Louhimiehen pitkä versio oli hyvä, jos nyt sotaa voi kehua edes elokuvana. Paitsi voitetut sodat, nehän on sodan johtajien mielestä sitä parasta mannaa ja liikemiehille taas voitto tai tappio sodassa näkyy voittona sweitsin tileillä.
Olihan siinä mokansa toki Louhimiehen elokuvassa mutta 90 % hyvin tehtyä ja näyteltyä. Vanhala oli kyllä paras ja jos kuka huomasi niin olipa loppupuolella niin Edwin Laineen näköinen että, vahinko vaiko harkittua?
Ukkola olisi voitu haudata kun oli kiviä ja turvetta sekä aikaa istuskellakin, no ryssät toki perseestä vaan haudattiin se kirjassakin.
Hieno lainaus se puun käppyrä ensinmäisestä elokuvasta Ukkolan kuolemassa.
Asummaan kuolema oli vähän yli realistinen, oisit voinut sen " vasemmalla, sydän on vasemmalla" sanoa, se tuo nuoren miehen ja kuolemattomuuta ei olekaan riipaisevasti esille.
Koskela kun itki ulvoin minäkin, samoin Hietalan kuolema kun siitä oli niin kiltti ja ujo saatu esiin elokuvassakin, taas pillitettiin.
Koskelan ja Hietalan kuolo aina yhtä traagisia ja kamalia.
" Ois nyt vielä kaaripyssy ollut" ja " pistä Priha nuo palamaan" kun Vanhala ja Honkajoki keskustelivat lopussa.
Miksi jätettiin aika velikultia ja paras loppu kaneetti pois?
" Mutta kun se saatanan puskaryssä, anteeksi pensas neuvostoliittolainen pääsi
yllättämään ja kaaripyssyssä koin tämän sodan suurimman menetykseni !"
Ihan hulvaton lopetus kirjassakin.
Jäi oikein paine korviin ja kurkunpäähän kun Milanof jätti lauseen sananomatta.
Tylsää, mutta elokuva siis niin hyvä kuin Suomessa pikku budjetilla vaan voidaan tehdä lyhyehkössä ajassa.
Olkoon suomi toiset ja taas toiset sata vuotta itsenäinen potenssiin kolme..
Vielä tuntemattomasta sotilaasta.
3
179
Vastaukset
- Sförb
Näyttelijävalinnat päin persettä, mikä tämä Lehtokin oli, näemmä loputtomasta ummetuksesta kärsivä mitäänsanomaton juntti. Mollen versiossa sentään Pauli Poranen on oikea psykopaatti.
- ARokka
Parin katsomisen jälkeen tulin siihen tulokseen että "putous -näyttelijöistä" huolimatta ihan uskottava ja toimiva elokuva. Kyllähän tuo Louhimies panetteluista huolimatta saa näyttelijästä hyvin irti. Ottaisivat muutkin ohjaajat tuosta oppia kun tuppaa kotimaisissa leffoissa enempi olemaan tuollaista salikset tyylistä kerralla purkkiin meininkiä. Louhimieshän olisi tietysti voinut kuvata juoniyllätyksenä vaihtoehtoisen lopun jossa Suomi valloittaa koko Moskovan ja voittaa koko p..kan sodan...
- kaikkea_sontaa_sitä
...siin minkä elokuvan katsoit? Oli kuin jokainen olis odottanut vuoraan ja hökäissyt siinä samassa monotoonisella äänellä repliikkinsä. Lähikuva seuraa kokoajan Eero Ahon naamaa joka yrittää näyttää yrmyltä ja Vesalan tissit tietysti kruunaa kaiken. Jos joskus on huvittanut 50 luvun elokuvan teatraalisuus silti Laineen versio voittaa 100-0 Paska raina elokuvasäätiön ja veronmaksajain ylen kustannuksella.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 743022
- 712901
- 681842
Tykkään susta
Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä171709- 241667
- 261642
- 201620
- 481307
- 381283
Onko meillä
Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko91279