Todistetta pyytäisin

Jänskättää

Raamatussa mainitaan puhuva käärme. Missä näitä elää vai eli? Onko näistä löytynyt jäänteitä tai mitään todistetta? Jos tämän minulle näytätte ryhdyn saman tien kreationistiksi.

14

77

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pakkstori

      Niin, teidän tulisi tietää Paratiisista YKSI asia, se on Kuoleman jälkeinen näkymaailma, eräät luulevat että se vieläkin sijaitsee vain maanpäällisten elävien IHMISTEN unissa ja harhoissa, eli Jumala käyttää heidän muistojaan, pitäessään kuolleita ihmisiä elossa jotenkin. Siellä on kaikki mahdollista. Voi olla, että siellä on jopa "Paavo Pesusienen" kaltaisia olioita, tai jopa Aku Ankka tai Repe Sorsa...
      Se on hyvien kuolleiden ihmisten lepopaikka, Tuonelan Haades on pahemmille....

      • Hhjjj

        No miten se voi olla kuoleman jälkeinen maailma kun aatami ja eeva asui siellä kauan sitten eikä ne ollu kuolleita


    • Evankelium

      Käärme puhuu edelleen ja paljon. Se on tosin näkymätön pimeyden ruhtinas, mutta hänen tekonsa ovat erittäin näkyviä. Kuten syntiinlankeemuksessa, käärme sai ihmiset houkuteltua pahaan, niin samoin on nytkin. Ihmisten pahuus johtuu siitä, että koko maailma on pahan vallassa. Tuo sama Paholainen, joka oli Eedenissä käärmeen muodossa, siis hallitsee nyt koko maailmaa. Miksi? Siksi koska Aadam ja Eeva myivät sielunsa hänelle antaessaan periksi synnille.

      Onneksi Jumala sanoi käärmeelle, että Eevan jälkeläinen on rikkipolkeva sen pään. Tuo toteutui 2000 vuotta sitten ristillä, kun Jeesus voitti synnin ja kuoleman, jotka olivat Paholaisen aseina meitä vastaan. Syntiinlankeemushan toi synnin ja kuoleman maailmaan. Jeesukseen uskomalla pääsee vapaaksi vanhan käärmeen otteesta ja saa syntinsä anteeksi sekä iankaikkisen elämän!

      "Jeesus sanoi hänelle: 'Minä olen ylösnousemus ja elämä; joka uskoo minuun, se elää, vaikka olisi kuollut. Eikä yksikään, joka elää ja uskoo minuun, ikinä kuole. Uskotko sen?'" (Joh. 11:25-26)

    • iljettäväpesä

      Katso torstaisin eduskunnan täysi-istunto niin saat todisteita paljon.

    • On löydetty käärmeitä ja fossiileja käärmeistä joilla on jalkoja. Myös ihmisen selkäranka näyttää vähä käärmeeltä, joten varmaan tuo meidän selkäranka on se käärme joka aikoinaan puhui Aatamille ja Eevalle, mutta se on nyt meidän sisällä kytketty meidän aivoihin, koska me tehtiin synti ja syötiin se kielletty hedelmä. Hedelmissä on usein matoja, ja siinä hedelmässä oli varmaan parasiitti, joka meni meidän sisälle ja siitä tuli meidän selkäranka, ja aivojen avulla se käärme sitten puhuu.

      • Trollaata

        Raamatusta löytyy myös puhuva aasi. Ja kas, täällä kreationisti palstallahan kaikki puhuvat aasit kirjoittelevat!


      • Jhhhhjbbb

        Muistahan ottaa lääkkeesi..


    • Eihän niitä nykypäivänä löydy, koska se paratiisissa puhunut käärme oli vain erityistapaus, koska Saatana meni käärmeen ruumiin sisään ja puhui sen suun läpi.

      oikeasti se ei edes ollut käärme joka puhui, vaan Saatana, koska hän tarvitsi keinon kommunikoida Eevan kanssa.

      • Raamatussa kuitenkin käärmettä rangaistaan jostain jota se sinun mukaasi ei tehnyt.
        Onko jumalasi jotenkin vajaakykyinen?


    • "Raamatussa mainitaan puhuva käärme. Missä näitä elää vai eli? Onko näistä löytynyt jäänteitä tai mitään todistetta? Jos tämän minulle näytätte ryhdyn saman tien kreationistiksi."

      Kyllä puhuva käärme elää tänäkin päivänä ja on hyvin ahkera puhumaankin. Sillä on myös suuri kuulijakunta ateistien ja muiden jumalattomien ihmisten keskuudessa. Tämä käärme puhuu mm. tiedotusvälineiden kautta. Kaikki, mitä se puhuu on kuitenkin valhetta. Yksi sen suosituimmista valheistaan on väite, että Jumalaa ei ole olemassa, toinen sen valhe on, että evoluutio on fakta ja luomista ei ole tapahtunut. Kolmas sen valhe on, että Raamattu on satukirja.

      Älykäs ja viisas ihminen ei kuuntele sen valheita, vaan Jumalaa, joka on absoluuttinen totuus.

      • Saajoo

        Käärme on eläin. Luikerteleeko se tv-lähetyksiin ja puhuu uutisissa? Kreationismi on kirjaimellinen tulkinta raamatusta eikä oman mielen mukainen tulkinta mikä sattuu sopimaan omaan uskoon.


      • vain tietämättömyys antaa absoluuttisen varmuuden.


    • TotuusSatuttaa

      Lue historiankirjoja, joissa kerrotaan miten Jeesus eli, teki ihmetekoja, kuoli ristillä ja nousi ylös haudasta. Nämä ovat vastaansanomattomia tosiaioita historian tutkijoiden tutkimana. Sitten on hyvä jatkaa keskustelua. Ehkä sitten alat katsomaan asioita toisesta näkökulmasta. Ehkä silloin aukenee myös elämän ihmeellisyys. Ehkä silloin alat huomata miten ihminen ei tiedä mitään elämästä, sen synnystä , kulusta ja lopusta. Mitään ainetta ei elämään tarvita. Kuitenkin se alkaa ja loppuu miten vaan. Puhuva käärme on sen rinnalla olematon juttu. Puhuuhan ihminenkin koska Jumala on antanut sille puheen lahjan. Ja vieläpä aineettomien henkienkin on joskus kuultu puhuvan. Ne voivat kyllä olla jo sen saman puheen antajan työtö joka käärmeen kautta puhui

      • jhkhkjhkjh

        "Lue historiankirjoja, joissa kerrotaan miten Jeesus eli, teki ihmetekoja, kuoli ristillä ja nousi ylös haudasta. Nämä ovat vastaansanomattomia tosiaioita historian tutkijoiden tutkimana. "

        Kirkkohistoriaa käsittelevissä kirjoissa on kertomuksia Jeesuksesta ja ihmeteoista, mutta mitään historiallista todistetta ei ole olemassa ja siksi yksikään historiankirja ei sisällä tuollaisia väitteitä. .


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois

      Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie
      Maailman menoa
      124
      3893
    2. Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia

      Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta
      Maailman menoa
      23
      3633
    3. Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!

      Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut
      Maailman menoa
      120
      2570
    4. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      80
      2500
    5. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      54
      2448
    6. Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat

      Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom
      Maailman menoa
      9
      2403
    7. Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?

      Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole
      Maailman menoa
      25
      2380
    8. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      165
      2306
    9. Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki

      Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin
      Maailman menoa
      64
      2264
    10. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      441
      2056
    Aihe