Uskovien vainoa Suomessa

dfhffdfxb

"HalpaHallin periaate oli pitää ovet kiinni sunnuntaisin – nyt alkavat yt-neuvottelut sunnuntaityöstä kieltäytyneiden kanssa

Ilta-Sanomien lähteiden mukaan yt-neuvottelut alkavat huomenna ja sunnuntaityöstä kieltäytyneitä voi uhata irtisanominen.

ILTA-SANOMIEN saamien tietojen mukaan kauppaketju HalpaHalli aloittaa perjantaina yt-neuvottelut. Neuvottelut koskevat henkilöitä, jotka eivät suostu sunnuntaityöhön ja neuvottelut voivat johtaa irtisanomisiin.

Ketjun linja on siis muuttunut olennaisesti, sillä HalpaHallin myymälät pitivät vielä viime syksyyn asti ovensa kiinni sunnuntaisin uskonnollisiin arvoihin vedoten."

Mikä perkeleellinen haloo nousisikaan uskonnonvapauden loukkaamisesta jos HalpaHalli ei olisi uskovaisten omistama yritys.

Mutta onneksi kommunistinen ammattiyhdistys PAM puolustaa uskovaisiakin uskonveljiensä vainolta:

"– Olemme lakimiesten kanssa selvittäneet, ettei sunnuntaityöstä kieltäytyminen ole irtisanomisperuste lain tai työehtosopimuksen mukaan, kertoo Kalliorinne ja muistuttaa, että sunnuntaityöstä pitää aina sopia erikseen."

11

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei ollut kovin vahva periaate. Periaatteen vahvuus koetellaan sillä, että periaatetta puolustaakseen vaikka rikkoo lakiakin.

      Nyt on mahdollista, että todetaan yhtiön rikkovan työlainsäädäntöä - ja jo sitä ennen lipsuttiin periaatteesta.

      Profeetta Aamos sanoisi että ai ai.

    • Pudis55

      Onneksi niitä uskovia ei vainota jotka asioivat kaupoissa sunnuntaisin, pitäisikö?

    • Totuuson

      Uskovaista vainoo toinen uskvainen, opin riitojen takia. Mikä on oikea usko, siitä taistellaan.
      Raamattu on hengellinen ja Raamattu on ymmärrettävä hengellisesti.

    • HalpaHalli pisti pari kannattamatonta liikettä kiinni, 27:ltä loppuu työt ja nyt mietitään, että onko sunnuntaityöstä kieltäytyminen pätevä irtisanomisperuste. Osa Oulun seudulta irtisanottavista voitaneen työllistää muihin Oulun alueen HalpaHalleihin, joissa työskentelee 150 työntekijää.

      Liekö koko uutisessa tuolla sunnuntaityöllä kuin jokin pieni sivujuonne ja voisin kuvitella, että muutaman pitkäaikaisen työntekijän kohdalla HalpaHalli joustaisi sunnuntaityön perusteella. Sunnuntaiaukiolo HalpaHalleissa alkoi jo viime marraskuussa eli ilmeisesti osalla irtisanottavaa henkilökuntaa on uudelleensijoittamisensa suhteen ehtona sunnuntaivapaa.

      • Sarcisson

        Kaupan alan TES määrittelee asian. Sen mukaan työsopimuksessa täytyy sopia, suostuuko työntekijä sunnuntaityöhön vai ei. Sama on muuten työaikalaissa. Jos aikanaan on tehty sopimus, jossa tällaista suostumusta ei ole, niin sitä ei voi yksipuolisesti työnantaja muuttaa. Jos kaveri irtisanotaan tällä perusteella, niin se on ihan selkeä laiton irtisanominen ja korvaukset sen mukaiset.


      • Sarcisson kirjoitti:

        Kaupan alan TES määrittelee asian. Sen mukaan työsopimuksessa täytyy sopia, suostuuko työntekijä sunnuntaityöhön vai ei. Sama on muuten työaikalaissa. Jos aikanaan on tehty sopimus, jossa tällaista suostumusta ei ole, niin sitä ei voi yksipuolisesti työnantaja muuttaa. Jos kaveri irtisanotaan tällä perusteella, niin se on ihan selkeä laiton irtisanominen ja korvaukset sen mukaiset.

        Jotain tuollaista luin ja tuntuu epäuskottavalta, että perheyritys joka ei periaatteesta myy tupakkaa tai alkohoolia, eikä pitänyt aiemmin edes kauppojaan auki sunnuntaisin, irtisanoisi jonkun sunnuntaityöstä kieltäytyvän laittomasti. Ei sopisi oikein tuon firman profiiliin.

        Mutta pianhan se nähdään.


      • qwertyilija kirjoitti:

        Jotain tuollaista luin ja tuntuu epäuskottavalta, että perheyritys joka ei periaatteesta myy tupakkaa tai alkohoolia, eikä pitänyt aiemmin edes kauppojaan auki sunnuntaisin, irtisanoisi jonkun sunnuntaityöstä kieltäytyvän laittomasti. Ei sopisi oikein tuon firman profiiliin.

        Mutta pianhan se nähdään.

        Samoilla linjoilla. Eiköhän kyseessä ole "normaali" juttu, kun yrityksellä menee huonosti. "tuotannolliset ja taloudelliset syyt"


    • Oluet ja tupakit valikoimaan ja. Kortonkia saanee jo Halpa-Hallin hyllystä? Vähän farisealaiselta tuntuu tää hihhulikaupan hurskastelu. Pyhätyöllä ei ole siunausta, sanoi uskovainen mummuni. Haluaako hihhulikapitalisti viedä työläisiltä siunaukset ? Mooses on Mooses ja bisnes on bisnes, tiedetään, joo...!

    • No peijakas ja papit joutuvat usein sunnuntaisin hommiin - jo vääryys vallan saapi.
      No ,heillä on oma maallinen liitto https://www.akiliitot.fi/00010135-jasenyys

    • Kysyjäx

      Tässä unohdetaan että Halpa Halli ampuu lahjakkaasti omaan nilkkaansa. Nimittäin kun kyseinen kauppa on palkannut työntekijöitä niin uskovaisuus on ollut vahva puoltolause. Sen varjolla on sitten myös saanut maksaa myös pieniä palkkoja.

      Halppiksen pomo julisti aikanaan kuinka jumala käski perustaa Halpa-Hallin Kurikkaan. Ketju ei myy kaljaa, tupakkaa, kortsuja eikä iltapäivälehtiä. Mutta se kauppaa kyllä lapsityövoimalla tehtyä krääsää kaikille haluaville. Voiko tuon enempää olla tekopyhä?

      Nyt työvoiman palkkauksesta tehty linjanveto maksaa veronsa. Halpikssen kassalla istuu monta lestaa, hellaria tai muuten vain uskonnolla päähän lyötyjä naisia. Heidän raamatussa lukee että sunnuntaityö on syntiä. Johto sen sijaan on kääntänyt takkinsa asian suhteen.

    • vaino.alkoi.loppu.tulee

      Uskovien vainoa Suomessa.
      Hihhulien isännöimä Halpa-Halli uhkaa antaa potkut sunnuntaityöstä kieltäytyvälle hihhulille?
      Hihhulien vaino on alkanut!

      ps ilmoittakaan Koivulalle, että nyt alkoi tapahtumaan, tosin vainoajat ovat hieman eri tyypit kuin alun perin piti, mutta vaino kuin vaino, ei ole lahjavainoa hampaisiin katsomista eli nyt se on alkanut.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä

      Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla
      Maailman menoa
      378
      1093
    2. Rakastan sinua

      Anteeksi että epäilin sinua.. ❤️
      Ikävä
      64
      1076
    3. Mitähän meinaat

      Vai meinaatko mitään kohtaamisen suhteen?
      Ikävä
      61
      832
    4. Oletko hyljännyt minut mies?

      Toivottavasti et. 🥺🥺🥺🥺🥺
      Ikävä
      57
      749
    5. Onko se loukkaavaa

      Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k
      Ikävä
      99
      678
    6. Onko kaivattusi seinäruusu?

      Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai
      Ikävä
      49
      651
    7. Jippii ! Zoon konkurssia tutkitaan .

      Vihdoinkin jotakin tietoa.
      Ähtäri
      26
      643
    8. Hotellille löytyi ostaja....

      Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,
      Kuhmo
      14
      638
    9. Sinä. Just sinä.

      Palataan ajassa taaksepäin vuosi tai kaksi. Mitä tekisit toisin jos voisit?
      Ikävä
      68
      630
    10. Tiedätkö kaivattusi musiikkimaun?

      Minkälaisesta musiikista hän pitää?
      Ikävä
      57
      600
    Aihe