Keravan eläkeläiset.

Kervo1

Me ollaan eläkkeellä, me saadaan kuukaudessa eläkettä nettona yhteensä 3470 euroa. Meidän kaikki kulut kuukaudessa yhteensä on 1560 euroa, siinä on asuminen, ruoka, auto, mökki, ja kaikki muu. Velkaa ei ole senttiäkään, eikä muitakaan sivukuluja. Lähes pari tonnia jää joka kuukausi tiilille ylimääräistä, jonka takia joudutaan keksimään kaikenlaista ylimääräistä menoa, esim viime vuonna uusi perämoottori ja 2kpl etelän reissua, ja tänä vuonna joudutaan uusimaan auto. Ei ole helppoa keksiä uusia rahanmenoja, pää tässä voi tulla kipeeksi.

8

351

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nauttikaa.nyt

      Kyllä se hymy hyytyy, kun joudutte laitoshoitoon. Ei noilla rahoilla osteta luksuspaikkoja.

      • SDPpaskahousujenPuolue

        Mitä välii jos ei rahat riitä niin yhteiskunnan piikkiin.


    • LadyConcole

      Joo, näin se Keravalla menee.
      Vanhukset vielä ymmärrän ja heille hyvän eläkkeen suonkin.
      Mutta kun Keravalla toimeentulotuella eläville annetaan ylihintainen kaksio 3-5 min. kävelymatkan päästä keskustasta, yleensä sampolan tunnelin toiselta puolelta. Eikä siinäkään vielä mitään, jos nämä olisi yksinhuoltajia perheitä tai väliaikaisessa tilassa olevia. Mutta kun nämä ovat yksin asuvia miehiä, joilla on pitkä toimeentulotuki historia. Keravan KELA vähät välittää toimeentulotukien asuntovuokran rajoista ja myöntää kaikille korotetun asumistuen, jota pitäisi maksaa vain hyvästä perustellusta syystä. Syyksi ei kelpaa se, että ei pysty asumaan yksiössä kun siellä ahdistaa.

      Keravalla yksiöön joutuu vain, jos käyt töissä. Kaksion saa automaattisesti, kun elää toimareilla. Tämän päälle lyödään kouraan vielä tukko seteleitä.

    • Maniatuleetilille

      Varmin maksaja asunnon vuokraajalle on työtön juoppo narkkari, vuokra tulee tilille niin että napsahtaa joka kuukausi.

      • niinväärin

        noihan se valitettavasti on kummaksi on mennyt tämä maailma

        Jos olet tehnyt kovasti työtä koko ikäsi säästänyt jopa niin että olet saanut hankituksi jonkinlaisen oman asunnon ja vielä jos olet ollut niin tyhmä että olet saanut kovalla työllä säästetyksi rahaa
        pahanpäivän varalle olet tietämättäsi syyllistynyt rikokseen

        Mitä ihmettå? eihän tuo nyt ole rikos jos omalla tyällään rehellisesti saa hankituksi oman asunnon ja vielä jos on muutama lantti pankissa hätävaralle. Näin saattaa moni ajatella.

        Mutta mutta.........jos sairastut ja joudut turvautumaan yhteiskunnan apuun sinulle rätkäistään
        maksut tappiin jos edes ylipäätään saat mitään apua sanotaan että sinullahan on oma asunto
        ja vielä pankissakin muutama euro. Sinun kaikki tietosi urkitaan pankeista ja eri viranomaisilta, eläkeyhtiöiltä, ym ym ym ym ym ym eri lähteistä sinun pitää ilmoittaa joka ikinen sentti ja euro kirjallisesti. Hieman kärjistetysti voisi sanoa että jos keräät vaikka tyhjiä
        pulloja ja palautat ne kauppaan saat vaikka pari kolme euroa niistä niin ole hyvä ja ilmoita sekin tulo viranomaisille.

        Sanoisiko sokerina pohjalla vai sanoisiko kaiken huippu on se että otetaan huomioon vain
        pruttotulot ei nettotuloja. Ei ymmärretä että ns. verokarhu ottaa päältä palkasta tai jos on kysymys eläkkeestä ottaa oman osuutensa.

        Kaiken käsitettävissä olevan järjen ja oikeustajun mukaan NETTOTULOTHAN pitäisi ottaa huomioon. Nettotuloistahan kaikki maksut, laskut maksetaan ruoka mukaanluettuna.

        Jos olet viettänyt iloista elämää pannut menemään kaiken mitä olet rahaa saanut juonut terveytesi yms. olet oikeutettu kaikkiin mahdollisiin tukiin. Saat hyvän asunnon ja vielä
        rätkäistään käteesi setelitukku.

        Noin se valitettavasti on


    • Lmlmompmp

      Onko Keravalle asettunut arabiroskaväkeä kuten muualle pääkaupunkiseudulle.

    • Kervo1

      Aloittaja jatkaa: Jäi sanomatta että käytämme kaikki eläkkeet kulutukseen, itselle emme jätä yhtään mitään. Aika suuri osa menee erilaisiin veroihin ja maksuihin, juomatkin haetaan Alkosta, eiTallinnasta.

    • varsinaistarepimistä

      Hoitokodissa vievät sitten viimeisetkin rippeet ja jos sekään ei riitä, niin kunnan-/kaupungin virkailijat suosittelevat muistisairaille vanhuksille, että asunto pitää myydä yms.
      Näin voidaan veloitus vetää tappiin ja viedä niin paljon kuin irtoaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      130
      1876
    2. 121
      1355
    3. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      140
      1140
    4. Keitä oli kunnanjohtajan erottajat?

      Kouluja ei ole varaa ylläpitää mutta johtajasopimukseen palaa 100000 euroa ja uuden johtajan hakuprosessi maksaa kymmeni
      Ilmajoki
      59
      1051
    5. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      49
      1039
    6. Atte Harjanne usuttaa eläkeläisvihaan

      Karmeeta kuultavaa aamun uutislähetyksessä, kun Atte Harjanne, tunnettu eläkeläisvihaaja, suitsii sukupolvien välistä v
      Maailman menoa
      266
      1008
    7. Miten pääsee ujon naisen pään sisään?

      Siis tosi tosi tosi ujon...
      Ikävä
      134
      1005
    8. Mä oon tyytyväinen, että ei ole enää tunteita.

      Samalla tajusin, että sun kohdalla tykkäsin enemmän niistä tunteista kuin sinusta persoonana. Halusin väkisin nähdä sinu
      Ikävä
      58
      819
    9. Helsingin Mäntymäki muuttui Kultajuhlan jälkeen kaatopaikaksi.

      Mitä se kertoo jääkiokosta ja lätkäfaneista? Saikkua huomenna huusi fani yöllä?
      Maailman menoa
      77
      816
    10. Milloin bikineistä

      Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet
      Maailman menoa
      81
      816
    Aihe