jossa vertailevat kahta mäkitupalaisen tupajumitaloa Herrliinin sanomissa:
https://www.hs.fi/kotimaa/art-2000005987558.html
1) Puistolan mäkitupalaispöksä ei tule menemään kaupaksi 230 t eurolla. Se jäi sanomatta.
Jos puistolan pöksä menee kaupan, tulee sille ensitöiksi KAIVINKONE joka tasoittaa 500 m2 tontin.
Sillä puistolan pöksän arvo muodostuu vain ja ainoastaan TONTISTA. Rakennuksen "arvo" jäänee samaan mikä vertailumökissäkin mutta sillä ei nyt ole merkitystä, sillä tupajumitalo lanataan pois grynderin paritalon alta !!!!
2) Mäkitupalaisen samankokoinen 35 m2 tupajumimökki pohjanmaalla ei sekään mene pyydetyllä 19 000 eurolla vaikka on kyllä olun piirin ulottuvisssa lomamökiksi. Kymppitonnikin on liikaa mutta nyt ratkaisevaa onkin juuri maapohjan ala, joka herrrliinin toimittaja jätti tarkoituksella mainitsematta.
Eli summasummarum;
-- Pääkaupunkiseudulla käy gryndauskeinottelu nyt kuumana, vaikka asuntoja valmistuu jo yli tarpeen. Kerrostalopuolella kokoomuksen grynedereillä ei ole mitään riskiä niin kauan kun uudet kerrostalopöksät kaupataan kommuuniperiaatteella yhteisvastuullisesti.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/15294898/asuntojen-kaksi-hintajarjestelma-on-ansa-!
-- Okt ei menekään enää kaupaksi sillä periaatteella, sillä pelkästä huikeasta TONTIN kauppahinnasta plus suuremmasta uuden rakennuksen hinnasta vastuussa on murto-osaporukka, yksi tai kaksi ostajaa ! Ja ne eivät totisesti enää ole "mummoja". Uudelle paritalolle löytyy pk-seudulla kuitenkin lääkäri tai lakimiesostajia, joilla on julkissektorin PYSYVÄ työpaikka, siksi tontti KEINOTTELU alueella vielä kukoistaa.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/14411344/puttos-vesa-asuntoluotot-riskittomia-pankeille---
Punainen tupa ja perunamaa eli mitä jäi sanomatta tässä talovertailu -jutussa
5
76
Vastaukset
- puhalla.nahkahuiluun
Puistolan tontissa on rakennusoikeutta jäljellä 70 neliötä, ei kukaan grynderi, edes asiasta tietämätön idiootti, lähde pariataloa rakentamaan tuohon.
- svt
Eikä niin kahjua sopuliakaan tiettävästi pk-seudulta löydy, että lähtisi tuosta edes puoltakaan maksamaan. Puhumattakaan 19 tonnia siitä toisesta "vainaasta" pohjanmaalla. Näet oulun seudulta saa kunnon omakotitalonkin paljon halvemmalla:
Ulosmitattu omakotitalokiinteistö, Oulainen
https://huutokaupat.com/1184623
Aikaa jäljellä 2 t 15 min
Korkein tarjous
17 500 €
Huutokauppa päättyy
Sunnuntai 03.02.2019 19:00, tai 3 min viimeisen tarjouksen jälkeen
Asuinpinta-ala sentään 155 m2 on jotain muuta kuin 35 m2 vaikkakaan tontti ei ole hääppöinen, vain reilut 700 m2 . Ja jopa 40 vuotta "nuorempi" talo, kuin puistolan pöksä. - tarkistetaan.vielä
svt kirjoitti:
Eikä niin kahjua sopuliakaan tiettävästi pk-seudulta löydy, että lähtisi tuosta edes puoltakaan maksamaan. Puhumattakaan 19 tonnia siitä toisesta "vainaasta" pohjanmaalla. Näet oulun seudulta saa kunnon omakotitalonkin paljon halvemmalla:
Ulosmitattu omakotitalokiinteistö, Oulainen
https://huutokaupat.com/1184623
Aikaa jäljellä 2 t 15 min
Korkein tarjous
17 500 €
Huutokauppa päättyy
Sunnuntai 03.02.2019 19:00, tai 3 min viimeisen tarjouksen jälkeen
Asuinpinta-ala sentään 155 m2 on jotain muuta kuin 35 m2 vaikkakaan tontti ei ole hääppöinen, vain reilut 700 m2 . Ja jopa 40 vuotta "nuorempi" talo, kuin puistolan pöksä.Meni tarjoajan 8 ja 10 nokitukseksi. Kymppi voitti
Huutokauppa on päättynyt Korkein tarjous 40 600 €
Huutokauppa päättyi
Sunnuntai 03.02.2019 19:12
Tila Päättynyt, tarkistetaan tarjouksia
Kerrankin Hansulla on ideaa viesteissä. Joku 35 neliön okt on täysin järjetön. Lämmityskuluissa voi säästää marginaalisesti, samoin rakennuskuluissa, mutta muuten...
Ongelma tuosa tontissa on kyllä edelleen se, ettei siihen saa kuin sataneliöisen (tai 105-neliöisen) talon rakennettua. Jos kaava ei salli ja tontti mahdollista alle tai päälle neliöiden ulkopuolista tilaa, niin aika hankala tuohon on mahduttaa dinkkua kummempaa porukkaa. Uusi talo tuohon maksaa joka tapauksessa alkaen 200 000, eli rempan jälkeen tuosta pitäisi saada puoli miljoonaa, että alkaisi kannattamaan.
Saako? Hmm... Tuskin. Tuo on niin skutsissa kuin Helsingissä on mahdollista olla. Ehkä, jos siitä menee edes juna läheltä (muttei liian), niin voisi kuvitella. Tosin, eipä taida olla lentokentällekään pitkä matka.- Tolokutonta
TÄH "kaupaksi 230 t eurolla" 35 m2, sehän on 1,3 MILJOONAA markkaa.
Näinköhän joku maamme miljonääreistä sen ostaisi....
https://keskustelu.suomi24.fi/t/15450203/miljonaarien-lukumaara-huimassa-yli-60--kasvussa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja12814273Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va265902Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour
(Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa1545581SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1535436Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu
Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu2125156Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua2954300HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.364029"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste873611Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant23541Vanhat miehet eivät muista
Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan213502