uusi ylöjärveläinen

aatami113

Tiedustelisin missä päin alko sijaitsee ylöjärvellä, ostin juuri metsäkylästä uuden omakoti talon ja olisi tietty mukava jos alko olisi lähellä niin pystyisi päivittäin siellä asioimaan helposti. Muuten ylöjärvi on vaikuttanut mukavalta. Tosin metsäkylässä saisi olla joku hyvä anniskelu ravintola.

11

925

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Navigaattori

      Ihan siinä kävelymatkan päässä Kurun keskustassa on lähin. Ei ole mettäkylästä kuin noin 42,7 kilometriä, joten helposti pääset päivittäin asioimaan. Sen verranhan pääset joka päivä toistaiseksi vaikka potkuketkalla.

    • Uusiajuappojakylään

      Täällä on tapana keitellä omat juomat. Ei ole mitään tarvetta lähteä monopoliKauppaan! Tervetuloa!

    • K.Maha

      Tampereelle ja Helsinkiin päin sitten. Sieltä löytyy. Etkö pysty itse kiljua tai ponua valmistelemaan?

    • JanoistenSankari

      Kaikki tiet vievät alkoon. Ajoitpa tai kävelitpä minne tahansa.

    • minäpäkerron

      Ihme vastauksia. Minä kerron oikean paikan. Vanhaa kuruntietä hieman eteenpäin keskustasta n 2km löytyy s-market ja sen yhteydessä on alko.

      Jos baareista haluat tietää niin pikku-pete taitaa olla se suosituin paikka jossa on ainakin viikonloppuisin mukavasti porukkaa. Tämä taas löytyy ennen s-markettia olevan salen vastapäätä olevasta talosta. Täällä on kaikki vähän eri paikoissa hajallaan. Keskesutassa on linkki ja lidil ja sitten s-market ja alko saa ajella par kilsaa vanhaa kurun tietä kuruun päin.. Vanha kuruntie on sitten myös aika ruuhkainen siinä kolmen neljän aikaan sinne ässän suuntaan joten kannattaa vältellä sitä aikaa jos mahdollista.

      • gfdgdfgdfg

        Ylöjärven suosituimmat baarit on siellä missä taksitkin, eli Tampreella.


    • eialkolle

      Ompa murheet isot kun ALKO puuttuu murkalta.

      • NäinOnNäppylät

        Niin, Virosta tai Latviastahan ne juomat haetaan, eikä Alkosta...


    • Dena51

      Viinakauppa kuuluu suomalaiseen lähiö kulttuuriin joten hölkyn kelkan.

    • Anonyymi

      Eli tuotakaan alku inoriaa ei ylöjärveläinen tajunnut.
      Noh, ei se tajua muutakaan. Puussa mikä puussa

    • Anonyymi

      KVG

    Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      92
      7200
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      27
      7129
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      121
      6765
    4. Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta

      Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t
      Maailman menoa
      64
      6285
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      97
      5618
    6. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      3
      5564
    7. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5434
    8. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      65
      5275
    9. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      43
      5148
    10. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4656
    Aihe