Matt. 24:14
Ja tämä valtakunnan evankeliumi pitää saarnattaman kaikessa maailmassa, todistukseksi kaikille kansoille, ja sitten tulee loppu.
Matteus jatkaa: "... silloin ne, jotka Juudeassa ovat, paetkoot vuorille... Mutta rukoilkaa, ettei teidän pakonne tapahtuisi talvella eikä sapattina." (Matt. 24:16,20)
Olinkin miettinyt, että milloin kirkon aika oikein loppuu. Baruch Korman opetti tämän kohdan eräässä Ilmestyskirja-videossaan. Täytyypä kuunnella Barucin opetus myös Matteuksen evankeliumista. :)
Milloin kirkon aika loppuu? Onko Raamatussa tästä mitään?
5
<50
Vastaukset
Tuossa Matteuksen evankeliumissa (24:14) tarkoitetaan siis kirkon ajan loppua. Kun evankeliumi on saarnattu kaikessa maailmassa, niin kirkkoa ei enää tarvita. Tämä on ymmärrettävää ja järkevää.
- mnvb
Kirkon tehtävänä on ollut viedä Evankeliumi kaikkeen maailmaan ja kastaa ihmisiä.
Opetustyössään kirkko ei ole onnistunut yhtä hyvin.Minusta kirkko on täyttänyt sen tehtävän ihan hyvin siihen nähden, että sielunvihollinen on esteenä aina siellä, missä evankeliumia julistetaan.
- mnvb
Yksi_usko kirjoitti:
Minusta kirkko on täyttänyt sen tehtävän ihan hyvin siihen nähden, että sielunvihollinen on esteenä aina siellä, missä evankeliumia julistetaan.
Paavali ymmärsi miten homma toimii.
1:15 Muutamat tosin julistavat Kristusta kateudestakin ja riidan halusta, mutta toiset hyvässä tarkoituksessa:
1:16 nämä tekevät sitä rakkaudesta, koska tietävät, että minut on pantu evankeliumia puolustamaan,
1:17 nuo toiset taas julistavat Kristusta itsekkyydestä, epäpuhtaalla mielellä, luullen tuottavansa minulle murhetta kahleissani.
1:18 Vaan mitäpä tuosta, kunhan Kristusta vain tavalla tai toisella julistetaan, joko näön vuoksi tai totuudessa! Ja siitä minä iloitsen, ja olen vastakin iloitseva.
Myös Jeesus; 9:49 Silloin Johannes rupesi puhumaan ja sanoi: "Mestari, me näimme erään miehen sinun nimessäsi ajavan ulos riivaajia, ja me kielsimme häntä, koska hän ei seuraa meidän mukanamme."
9:50 Mutta Jeesus sanoi hänelle: "Älkää kieltäkö; sillä joka ei ole teitä vastaan, se on teidän puolellanne."
JOTEN EI TARVITSE MENNÄ KORJAILEMAAN MUIDEN VIRHEITÄ KUN OVAT OTTANEET TEHTÄVÄKSEEN SANA LEVITTÄMISEN. Siinä on meillä itsellämme pitelemistä, tiedän.
- ghhgfjhjk
Helluntailaispalstalla on pitkä ketju 'ylöstempaus lähestyy'. Sen kommentoijilla on erilaisia näkemyksiä, mutta jos perehdyt annettuihin Raamatun kohtiin, saatat itse ymmärtää, milloin Jeesuksen seurakunta temmataan ylös. Minä uskon sen voivan tapahtua vaikka tänään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.
Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol5942341Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis4101862Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa
Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H221700Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden
Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe641438JM lukkoliike
Mihin helvetin kuuseen te olette tällä kertaa siirtäneet Lukkoliikkeenne? Sen kerran kun ensimmäisen ja viimesen kerran191306- 641257
- 1221174
Helena Ahti-Hallberg uudessa elämäntilanteessa - Paljastaa eläkehaaveestaan Espanjassa: "Mä.."
Oi, kuulostaa ihanalta eläkepäivillä! Helena Ahti-Hallberg on ostanut kakkoskodin Espanjasta ja hänellä on puolisonsa ka19927Pankin avajaiset
Osuuspankin uuden toimitilan viralliset avajaiset vetävät väkeä. Kyllä oli outo nauhan leikkaus, kun leikkaajat pyllisti16918Miten kesäsi meni?
Oletko tyytyväinen siihen? Oliko kaivattusi mielessäsi? Lähennyitkö vai etäännyitkö hänen kanssaan?66843