Rakennusliiton saarto

anonyymi_Kvw

Pohjalaiset miehet on tunnetusti olleet aina hyviä rakennusmiehiä? Tänäpäivänä kun menet katsomaan esimerkiksi seinäjoen mihin tahansa työmaalle on siellä sankka joukko rajan itä-puolen halpaa työvoimaa...Mutta heistä ei täällä vouhkata maahantulijoina vaikka vievät suoraan työt ja verorahat ulos muuta...On vain minimi mihin rakennusliitto pystyy kun katsotaan koko suomen mittakaavassa. etelä-pohjalainen ei valita vaan nielee ylpeytensä kuten aina...miksi?

3

423

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • minäenmuutu

      Maailma muuttuu miehet muuttuu,nykyajan miehet räplää tietokonetta ja munia. Raksalla ainoot suomalaiset on naiset,nekin on maalarit ja mestarit. Maarakennus työmaillakin nykyään näkee jo paljo naisia kaivurin ja auton ratis,tekniikka mahdollistaa sen kun on robottilaatikot ja kamerat..eikä huoltoja tehdä ite työmailla.
      Pojat tykkää nykyään olla myös lähihoitajia saa olla lämpööses ja jutella toisille pojille

    • vasarajanauloja123

      Voi, kun tavalliset Tallaaja-Taavit ymmärtäisivät, miksi ulkomailta rahdataan porukkaa Suomeen töihin. Ei sen takia, etteikö tekijöitä Suomesta löytyisi, vaan sen takia, että rikollisesti toimivat firmat voivat kiertää verojaan ja siirtää pääomiaan ulkomaille, Suomen verottajan ulottumattomiin. Toki työt teetetään alipalkalla, mutta veronkierto on pääasiallinen bisnes.
      Kokoomus, Kepu ja Siniperspersut, sekä tietenkin RKP tämän verokeinottelun takana. Ennen vaaleja nyt puhuvat lämpymikseen ja tyhmää kansaa narratakseen muuta, mutta kun hallitukseen pääsevät, niin suomalainen duunari ja veronmaksaja ovat rautanaulan arvoisia.
      Noita samoja urbaanilegendoja laiskoista suomalaisista duunareista kuulee "essonbaarissa" porukalta, joka ei ole koskaan itse oikeita töitä tehnyt. Suurimpia "yrittäjiä" ovat pellet, joiden jäljiltä veronmaksajat maksavat palkkaturvat ja rästiin jääneet sotut ym. velat.

    • Anonyymi

      Itä blokin duunarit on 6d ja 10h min. 60 työtuntia viikossa min. 1-1,5 viikkoa virossa riippuen ylityötuntien määrästä 3 viikon jälkeen. Eli ylitöitä ei saa rahana. Epäisänmaallista eu hommaa. Maanpuolustus tahto laskee.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin

      Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t
      Maailman menoa
      53
      5550
    2. Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin

      Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo
      Maailman menoa
      94
      3438
    3. Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..

      Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel
      Maailman menoa
      46
      3330
    4. Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"

      Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L
      Maailman menoa
      76
      2527
    5. SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensa

      SDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral
      Maailman menoa
      59
      2403
    6. Nepotismi jytkyttää porvaristossa

      Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi
      Maailman menoa
      75
      1907
    7. Persut palkkaavat verorahoilla

      avustajikseen lapsiaan ja naisystäviään. Juuso on palkannut avustajakseen oman poikansa. Hänen koulutustaustastaan ei
      Maailman menoa
      309
      1755
    8. Anteeksi T

      Aamulla olit iloisena huomenta toivottamassa ja minä naama mutrussa sanoi huomenet takaisin. Tajusin vasta yläkerrassa
      Ikävä
      7
      1206
    9. Ville Rajainmäki, 25, omaishoitaja

      Hän on 65 eläkeikääntyneen avustajana 24/7 Kerrankin omaishoitajaa arvostetaan ja maksetaan asiaankuuluvaa, 3000€, pal
      Maailman menoa
      26
      1140
    10. Harmittaako että

      Annoit niin paljon positiivista huomiota ja rakkautta kaivatullesi
      Ikävä
      138
      1088
    Aihe