Rakennusliiton saarto

anonyymi_Kvw

Pohjalaiset miehet on tunnetusti olleet aina hyviä rakennusmiehiä? Tänäpäivänä kun menet katsomaan esimerkiksi seinäjoen mihin tahansa työmaalle on siellä sankka joukko rajan itä-puolen halpaa työvoimaa...Mutta heistä ei täällä vouhkata maahantulijoina vaikka vievät suoraan työt ja verorahat ulos muuta...On vain minimi mihin rakennusliitto pystyy kun katsotaan koko suomen mittakaavassa. etelä-pohjalainen ei valita vaan nielee ylpeytensä kuten aina...miksi?

3

435

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • minäenmuutu

      Maailma muuttuu miehet muuttuu,nykyajan miehet räplää tietokonetta ja munia. Raksalla ainoot suomalaiset on naiset,nekin on maalarit ja mestarit. Maarakennus työmaillakin nykyään näkee jo paljo naisia kaivurin ja auton ratis,tekniikka mahdollistaa sen kun on robottilaatikot ja kamerat..eikä huoltoja tehdä ite työmailla.
      Pojat tykkää nykyään olla myös lähihoitajia saa olla lämpööses ja jutella toisille pojille

    • vasarajanauloja123

      Voi, kun tavalliset Tallaaja-Taavit ymmärtäisivät, miksi ulkomailta rahdataan porukkaa Suomeen töihin. Ei sen takia, etteikö tekijöitä Suomesta löytyisi, vaan sen takia, että rikollisesti toimivat firmat voivat kiertää verojaan ja siirtää pääomiaan ulkomaille, Suomen verottajan ulottumattomiin. Toki työt teetetään alipalkalla, mutta veronkierto on pääasiallinen bisnes.
      Kokoomus, Kepu ja Siniperspersut, sekä tietenkin RKP tämän verokeinottelun takana. Ennen vaaleja nyt puhuvat lämpymikseen ja tyhmää kansaa narratakseen muuta, mutta kun hallitukseen pääsevät, niin suomalainen duunari ja veronmaksaja ovat rautanaulan arvoisia.
      Noita samoja urbaanilegendoja laiskoista suomalaisista duunareista kuulee "essonbaarissa" porukalta, joka ei ole koskaan itse oikeita töitä tehnyt. Suurimpia "yrittäjiä" ovat pellet, joiden jäljiltä veronmaksajat maksavat palkkaturvat ja rästiin jääneet sotut ym. velat.

    • Anonyymi

      Itä blokin duunarit on 6d ja 10h min. 60 työtuntia viikossa min. 1-1,5 viikkoa virossa riippuen ylityötuntien määrästä 3 viikon jälkeen. Eli ylitöitä ei saa rahana. Epäisänmaallista eu hommaa. Maanpuolustus tahto laskee.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      211
      3620
    2. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      14
      3469
    3. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      88
      2601
    4. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      11
      2190
    5. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      55
      2122
    6. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      11
      1919
    7. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      42
      1728
    8. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      90
      1591
    9. Mikä kaivatussasi

      kolahti? 💥
      Ikävä
      72
      1163
    10. Kenen luo menisit nyt

      jos se olisi mahdollista?
      Ikävä
      74
      1160
    Aihe