Seta Marinin ensimmäine poliittine tappio!

16

67

    Vastaukset 16

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mallimaasta_oppia

      SDP:n Sanna Maduro äkkiä kysymään Venezuelasta onko edes 0,1 hoitajaa per vanhus

    • Tietääkö kukaan kuinka Antti Lindtman on hoitanut tonttinsa Vantaan valtuustossa.
      Saamiemme tietojen mukaan Vantaalla on puutteita vanhusten- ja päivähoidossa.

      • märkäkorva-listamies

        Lista-Antti on säälittävä tapaus. Keltanokka liian isoissa saappaissa.
        Ville Skinnari sentään olisi tolkun mies


      • osaisi_työllistää

        Ville Skinnari pärjäisi työministerinä. Tietää miten ja mistä löytyy työpaikkoja:

        SDP:n kolmas varapuheenjohtaja Ville Skinnari myönsi realiteetit demarinuorten kesäpäivillä 5.8.2017 Hangossa.

        Irtisanomista on helpotettava työllisyyden parantamiseksi.
        Iltalehti: "Skinnarin mukaan yksinyrittäjät eivät uskalla palkata lainsäädännön vuoksi riittävän hanakasti uutta työvoimaa."

        https://www.iltalehti.fi/politiikka/201708082200312152_pi.shtml


      • redskert
        osaisi_työllistää kirjoitti:

        Ville Skinnari pärjäisi työministerinä. Tietää miten ja mistä löytyy työpaikkoja:

        SDP:n kolmas varapuheenjohtaja Ville Skinnari myönsi realiteetit demarinuorten kesäpäivillä 5.8.2017 Hangossa.

        Irtisanomista on helpotettava työllisyyden parantamiseksi.
        Iltalehti: "Skinnarin mukaan yksinyrittäjät eivät uskalla palkata lainsäädännön vuoksi riittävän hanakasti uutta työvoimaa."

        https://www.iltalehti.fi/politiikka/201708082200312152_pi.shtml

        Joukon poika?


      • märkäkorva-listamies kirjoitti:

        Lista-Antti on säälittävä tapaus. Keltanokka liian isoissa saappaissa.
        Ville Skinnari sentään olisi tolkun mies

        Lista Lidtman oli hoitanut kunnallisvaaleissa itsensä numero 1:seksi ei saanut ääntä.
        Eikä saa jatkossakaan, kun ei pidä sanaansa.


    • Wikipediasta_löytyy

      Nuoret innokkaat eivät ole vielä keränneet Antti Rinteen täyttä meriittilistaa:

      20.12.2018 tuli sakkotuomio laittomista lakkojärjestelyistä. Maksattaa Pro:lla.
      Eipä unohdeta Lohjan taloyhtiökavallusta.
      Ei myöskään AKT-matkalaskuhuijausta.
      Eikä finanssivalvonnan nuhteita antille UPM-pörssi-sisäpiiritietovuotoasiassa.
      Kunnostautui Levi-hissien tarjouskilpaa vääristämässä ja potkuja jakelemassa.
      Vuonna 2014 liikennerikkomuksesta 1716€ sakot

    • Kokoomussyöpätuhoaa

      Vanhustenhoidon katastrofi johtuu siitä että Kokoomus on kynsin hampain vastustanut minkäänlaisia hoitajamitoituksia. Se että muut ovat saaneet aikaan edes jotain mitoitusta, on työvoitto riistofirmojen edunvalvojasta. Jos Kokoomus olisi ollut aina oppositiossa, olisi vanhustenhoito huippuluokkaa, eikä rikkain rosvoeliitti kiertäisi veroja.

    • Sannan-Oppivuodet

      Sanna Marin ajoi Kokoomuksen kanssa Tampereella marraskuussa läpi 450.000 € ja sitä vastaavan 10 lähihoitajan budjettileikkauksen vanhuspalveluista. Sanna Marinin perusteluiden mukaan Tampereen kaupunki on niin suurissa taloudellisissa vaikeuksissa, että tällainen leikkaus vanhuksilta oli välttämätön.
      https://youtu.be/2BlPTCXajgI?t=35115

      Nyt kun hoitajamitoitus nostetaan 0.7:ään, niin Tampere joutuu palkkaamaan 164 lähihoitajaa lisää. Se on sama 164 hoitajan määrä jonka myös Antti Lindtmannin Vantaa joutuu palkkaamaan.

      Jotenkin nämä ressut demarit luulee, että "mutta se hoitajien lisäraha tulee valtiolta...".
      No ei se sieltä valtiolta tule, vaan tamperelaisten ja vantaalaisten omista lompakoista tuo raha otetaan.

      • Siinähän ne demmarit kiristävät hoitajien määrää mairea hymy huulillaan. TV lähetyksessä oli sitten erilaiset puheet. Näin sitä viedään äänestäjää, kuin mätää kukkoa tunkiolle.

        Mitenhän yksityisessä palvelukodissa on Tampere ja Vantaa saattanut tehdä vuosia kestävän sopimuksen pienemmällä hoitajamäärällä. Mistä demarit aikoo vetää rahat?
        Vai kutistuuko tämäkin lupaus, kun kevätsateet koittaa? Tosin demaria ei kannata äänestää, muuten saadaan valtiontalous taas kuralle. Sanalta epätoivoinen veto!!!


    • sekin

      ei pisaa että muisti sairailta leikataan kun leikkaajakit ovat muisti sairaita,

    • Turhalahtareitapuolustaa

      Ei tarvittaisi muuta kuin Sipilän kaltaisten rosvojen veronkierron estäminen, niin Suomella olisi varaa paljon muuhunkin kuin hyvään vanhushoitoon. Lahtarihallituksen rosvouspolitiikan ansiosta ei ole varaa muuhun kuin 9 miljardin yritystukien jakamiseen kaikkein rikkaimmille veroluikureille.

    • Olisi todella vaarallista Suomen talouden ja suomalaisten kannalta, jos SDP Sanna Marin tai Rinne nousisivat pääministeriksi. Ihmiset menettäisivät työpaikkansa. Valtion velka alkaisi kasvaa.
      Tehtäisiin aivan tyhmiä päätöksiä, joista eläkeläiset, sairaat ja opiskelijat kärsisivät.
      Työttömät eivät saisi ikinä elämässään työpaikka ja työttömät lisääntyisi. Tuotaisiin lisää halpatyövoimaa ja palkat laskisivat niiltäkin, jotka ovat töissä. Punavihreän hallituksen politiikalla tapettaisiin koko vanhuusväestö.

    • YhteiskunnanSyöpä

      Sanna Marinin ensimmäinen poliittinen tappio oli liittyminen demareihin.

    • Lukiolaislikka

      Mä mietin, että miksi nämä kaikki papukaija politiikot ovat vihervasemmistosta.
      katsoin kasan vaalitenttivideoita ja nää ei tahdo pysyä tuolissaan kokoajan pyytämässä puheenvuoroa. Pälättävät kuin papukaijat ilman mitään sanomaa.
      Naisista Li Andersson ja Sanna Marin ovat pahimmat. Miehistä Ville Niinistö, Antti Rinne ja Lindtman.
      Pistää miettimään, että miksi jotkut äänestävät näitä, että pääsevät ruutuun.

      Miehet kuten Halla-aho, Orpo, Häkkänen, Sipilä, Haavisto, Terho ja lukematon määrä muita odottavat omaa vuoroaan puhuvat rauhallisesti ja yleensä asiaa. Orpo tosin hukkasi asiansa.

      Onko punavihreässä kuplassa jotain kaasua, vai kasvaako siellä sieniä tai onko niillä ADHD- kaikilla. Todella ärsyttävää katsoa TV-tenttejä!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      21
      1361
    2. 67
      1295
    3. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      133
      1251
    4. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1245
    5. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      67
      1059
    6. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      999
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      94
      967
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      182
      923
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      87
      880
    10. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      45
      871
    11. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      801
    12. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      696
    13. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      43
      666
    14. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      58
      653
    15. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      646
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      98
      628
    17. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      87
      628
    18. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      123
      602
    19. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      576
    20. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      52
      574
    Aihe