Aioin tarjota itseäni Ähtärin energian ja veden toimitusjohtajaksi ei kelvannut valitsivat paikallisen kepulaisen maajussin jolla ei alan koulutusta eikä kokemusta. Oma koulutukseni on Lvi insinööri ja 20 vuoden kokemus kaukolämmön ja jäteveden käsittelylaitosten johtamisesta.Soitin paikalliselle tutulle hän kehotti olla hakematta sanoi että hyvävelijärjestö Ähtärissä ei valitse koskaan pätevintä vaan sopivimman , ja nyt varsinkin kun siellä on jotakin häikkää pandahommien takia, ei vieraita huolita sotkemaan kuvioita.
Taas ei näin !
Staslooper
14165
1Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Kyllä, asia on näin.
Valittiin oikein kunnon JOO JOO henkilö. Joka alan asiantuntija.
Tekee mitä käsketään.
Ai niin Leino.Kepulainen se riittää.
Oli valtuustossa,tarvittiinko unilukkarin virkaa joka olisi valmistunut tuomarniemeltä.
Kuten sieltä tulee liiikuntakoordinaattoreita.
Onhan ne nyt ne Mini Suomen 6 miljoonaa alijäämiä etsittävä.
Siiretiinkö ne lämmön konserniin.
Maija olisi ollut pätevä,mut eihän sellaista uskalleta valita,sanottiin baarissa
Säilyykö liki 75 v johtaja oikeesti johdossa ja kilveksi Leino.
Onhan sopivaksi havaittu ja lähipiiriä jo kivasti työllistettykin kunnan hommiin..
Juuri näin.
Eiköhän sen mieskuoronkin virret vaihdu.
Suruhymniin kun savolalle tulee suojatyöpaikka huoltohommiin maksuun.Taikka karjanhoitoon osaamisensa mukaisesti alastaipaleelle.
Aioit tarjota itseäsi Ähtärin energia ja veden toimitusjohtajaksi mutta ei kelvannut. Miten voi olla ettet kelvannut kun aioit hakea, mutta et hakenut. Paikka oli auki oikein monessa lehdessä ja et hakenut. Olet pelkkä höpöttäjä.
Eihän Ähtärissä valita mihinkään toimeen pätevintä. Riittää kun on tuttava, sukulainen, serkun kaima, naapuri, ELÄKELÄINEN, seniori, serkku, käly, vävy,kaveri, kaverinkaveri, muodollisesti pätevä, kepulainen,😡, perheenjäsen, sukulaisen sukulainen, tuttavan tuttava... riittää kun on sen verran taitoa, että osaa tulla töihin ja tehdä niin kun johto sanoo. Ei tarvitse itse miettiä mitään. Tällaisia on helppo pyörittää miten tahtoo.
...ja jos ei valita ähtäriläistä, niin sitten samat valittajat huutavat, että miksei paikkakuntalaisia oteta töihin...ja verotkin sitten maksavat alavudelle..alajärvelle...soiniin..tai virroille. Koskaan ei mene valinnat kohdalleen
Valittajat löytää aina aiheen
Onko tuosta maajullista johtamaan todella velkaista yhtiötä epäilen suuresti, valinna syy taitaa olla pandatalon rahoitus sekoilut pandakeväänä silloin pukkasi paniikki mistä puuttuvat 3 miljoonaa. Yhtiöhön laajenee kaikki kaupungin kiinteistöhuolto tulee sen kontolle eli työntekijöitä on aika lauma. Ähtärin energia ja vesi on ongelma luottojen kaatopaikka kuten pöytäjkirjoista voi lukea, no yhtiön asiakkaat maksaa vesi ja energiamaksuissa nuokin velat ei kaikki kuntalaiset.
Väärää tietoa. HÖPÖHÖPÖ
Kyllä olisi tuossa yhtiössä kunnon penkomisen ja ison tilintarkadtuksen paikka.
Huonoa kommentointia, mitättömiä mielipiteitä, huonoa asioiden esiinottamisen johtamista....
Ammattiruikuttaja asialle koska pandoilla menee juuri nyt melko mukavasti.
Lumi valittiin pandojen miss universumiksi kiinan ulkopuolella. 👌🐼✌️