Yle Teksti-TV Sivu 104/1
KOTIMAA YLE24 LAUANTAI
Enemmistö yhä Nato-jäsenyyttä vastaan
Enemmistö suomalaisista vastustaa yhä
Suomen liittymistä Natoon.
Helsingin Sanomien Suomen Gallupilla
teettämän kyselyn mukaan 57 % vastustaa
sotilasliittoon liittymistä, 23 % puol-
taa ja 21 % ei osaa sanoa kantaansa.
Tärkein syy Nato-vastarinnalle on
kyselyn mukaan se, että Natossa Suomi
tulisi vedetyksi sellaisiin konflik-
teihin, jotka eivät kosketa meitä.
Jäsenyyden puolesta puhuu taas se, että
Natoon tulisi liittyä rauhanomaisissa
oloissa, koska kriisin uhatessa se
olisi myöhäistä. Kyselyyn vastasi 1 001
KOTIMAA YLE24 LAUANTAI
Enemmistö yhä Nato-jäsenyyttä vastaan
Enemmistö suomalaisista vastustaa yhä
Suomen liittymistä Natoon.
Helsingin Sanomien Suomen Gallupilla
teettämän kyselyn mukaan 57 % vastustaa
sotilasliittoon liittymistä, 23 % puol-
taa ja 21 % ei osaa sanoa kantaansa.
Tärkein syy Nato-vastarinnalle on
kyselyn mukaan se, että Natossa Suomi
tulisi vedetyksi sellaisiin konflik-
teihin, jotka eivät kosketa meitä.
Jäsenyyden puolesta puhuu taas se, että
Natoon tulisi liittyä rauhanomaisissa
oloissa, koska kriisin uhatessa se
olisi myöhäistä. Kyselyyn vastasi 1 001
Vastaukset 7
Vanhimmat
Paasikivi sanoi, että tämä on varsin lahjatonta kansaa.
No se näkyy näillä eri puolueiden saiteilla myös kirjoittajien tasossa-
Typerä impulsiivisuus tekee sinulle taas tepposet.
Selität Pääsikiven sanontoja, kuin piru ainakin Raamattua.
Pääsikivihän opetti kansaa sormi pystyssä sanoen tätä ulkopoliittisesti lahjattomaksi.
Juho Kusti takoi kansaan ulkopoliittista realismia, kansa omaksui hyvin Paasikiven - Kekkosen linjan ja Suomesta tehtiin sotien hyvinvointivaltio aivan maailman kärkisijoille.
Tämä Paasikiven oppi on edelleenkin taustalla kansan ylivoimaisen valtaenemmistön suhtautumisessa sotilaalliseen liittoutumiseen.
"Seikkailupolitiikkaa, seikkailupolitiikkaa" ukko murahtelisi näille lapsellisille vatasille, stubeille ja kaikennäköisille omatekoisille aatelismiehille.
Suomen ulko- ja turvallisuuspolitiikkaa koskevat päätökset on tehty eduskunnassa täysin yksimielisesti.
PS. Paasiven päiväkirjoita löytyy herkullisia murahduksia näille innokkaille.
Kenelle teki tepposet !
Taidatte omassa impulsiivuussanne sotkea
kirjoittajia.
----
Järjestyslaki
7 § 2 momentti
Virtsaaminen ja ulostaminen yleisellä paikalla siten, että siitä aiheutuu häiriötä yleiselle järjestykselle tai vaaraa terveydelle, on kielletty
Ei tähän keskusteluun rikoslakia voida soveltaa.
Kovasti nuo "ulostustouhut" nyt Teitä kiehovat ???
Ville Itälä puhui jäähyväispuheessaan viime kesänä:"Yhdysvalloissa ajatellaan, että NATO on amerikkalaisten työkalupakki, jossa jokainen maa edustaa yhtä työkalua. Suomen ei ole syytä kuulua järjestöön, joka toimii yhden maan sotaretken apuvälineenä"
Kun tuolla aiemmin panitte "kenraalit erottamaan perustuslainmukaista ylipäällikköämme niin tässä lainaus Juhani Kaskealan puheesta 2004:
"Puolustussuunnittelumme tulee aina perustua siihen, että itse vastaamme kaikissa tapauksissa itse oman maamme puolustuksesta ja että koko maata puolustetaan. Vain yleinen asevelvollisuus voi tuottaa riittävän joukkoja koko maan puolustamiseen ja että asevelvollisuuden yhteiskunnallinen merkitys on suuri ja näin puolustusvoimat koetaan kiinteäksi osaksi yhteiskuntaamme. Puolustusvoimain komentajansa uskon sotilaallisen liittoutumattomuutemme ja kansallisen puolustuskykymme pathaiten takaavan turvallisuutemme nyt käynnissa olevana turvallisuusympäristön muutoksessa"
viestitä, että käytte kuin rakkikoira kusasemassa toisten juttujen päälle.
P.s. Kuka on laittanut kenraalit erottamaan ylipäällikkö. Eikös siinä kirjoittaja siteerannut lehteä, mitä kirjotietaan. Olette myös valehtelija ja juttujen vääristelijä. Niin eihän Nykypäivä lehti tule kuin kokoomuksen jäsenille ja tilaajille sitten erikseen.
Mistä tiedätte kenelle tulee mikäkin lehti ?
Miksiköhän olette noin kovasti ihastunut
näihin "kusijuttuihin" ?
Kaikenmaailman "lehtijutut" jos siteeraisimme, ja vielä niihen uskoisimme emme enää kotiimme osaisi.
saitin aatelinen on Oberstdorfissa, joten jatkat melkoista sekoilua täällä. Soitti juuri joukkuemäen MM-kisan koekierroksen keskeltä.