Ainoa puhdas oppi

Ex-ap

Ainoa puhdas ja virheetön oppi on minulla.

Minä päätän sen, mitkä kirjoitukset ovat luotettavia ja mitkä eivät.

Käytän mitä tahansa kirjoituksia Raamatusta ja sen ulkopuolelta tukemaan omaa ylivertaista näkemystäni asioista: miten ne tulisi tulkita oikein.

Vain minä olen oikeassa ja kaikki muut ovat säälittäviä väärässä olijoita elleivät sitten satu olemaan ateisteja: he ovat hyviä heppuja, mutta kaikki uskovaiset ovat pahoja Kaitsua lukuun ottamatta.

5

98

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pyhoy293874293874

      Valheellinen lässytyksesi ei hetkauta tippaakaan.

    • Aloitus on parodia exapista. Melkolailla oikeaan osuva.

    • LääkäriLettu

      Narsistinen persoona tarvitsee myötäilevän hovin ympärilleen. Tosiasiassa narsisti ei välitä paskan vertaa hovistaan, mikäli se ei ole toitottamassa hänen erinomaisuuttaan... adv...eikun Kaitsu on mitä tarpeellisin tähän tehtävään.

      • Omahyväinen-spa

        Kaitsun kommenteissa paistaa omahyväinen adventismin oikeamielisyys ja puhtaus. Jos joku on väärässä, niin se suinkaan ei ole adventtikirkon koulutettu joka-alan osaaja ja spesialisti pastori itse, joka tietää kaikesta kaiken. Amen, hallelujaa!


      • Adventismin-siunaus
        Omahyväinen-spa kirjoitti:

        Kaitsun kommenteissa paistaa omahyväinen adventismin oikeamielisyys ja puhtaus. Jos joku on väärässä, niin se suinkaan ei ole adventtikirkon koulutettu joka-alan osaaja ja spesialisti pastori itse, joka tietää kaikesta kaiken. Amen, hallelujaa!

        Kyllä joitain pieniä nyansseja pitäisi kirkossamme hioa, mutta ne ovat vain lillukan varsia. Kirkkomme on ainoa oikea jäännös ja lopunajan yhteisö. Muut kirkkokunnat ovat eksyneet harhapoluille ja meidän tuleekin aktiivisesti kertoa heille, että he ovat väärällä tiellä.

        Meidän suuri tehtävänämme on siis kutua heitä yhteisöömme ja joukkoomme, jossa he saavat kokea pelastuksen ihanuuden muiden pelastettujemme joukossa. Aamen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      113
      1244
    2. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      120
      1121
    3. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      138
      1003
    4. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      99
      843
    5. "Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut

      Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten
      Maailman menoa
      315
      796
    6. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      82
      704
    7. Taitaa jäädä kotimaiset mansikat ostamatta

      Kotimainen mansikka on niin kallista, että en ole vielä ainuttakana maistanut. Jos hinta pysyy näin korkealla niin tästä
      Ruoka ja juoma
      43
      682
    8. Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:

      Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap
      Iisalmi
      54
      636
    9. Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen

      Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist
      Ikävä
      49
      619
    10. Lienee aika luopua siitä kaikesta

      mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j
      Ikävä
      64
      592
    Aihe