Ainoa puhdas oppi

Ex-ap

Ainoa puhdas ja virheetön oppi on minulla.

Minä päätän sen, mitkä kirjoitukset ovat luotettavia ja mitkä eivät.

Käytän mitä tahansa kirjoituksia Raamatusta ja sen ulkopuolelta tukemaan omaa ylivertaista näkemystäni asioista: miten ne tulisi tulkita oikein.

Vain minä olen oikeassa ja kaikki muut ovat säälittäviä väärässä olijoita elleivät sitten satu olemaan ateisteja: he ovat hyviä heppuja, mutta kaikki uskovaiset ovat pahoja Kaitsua lukuun ottamatta.

5

74

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pyhoy293874293874

      Valheellinen lässytyksesi ei hetkauta tippaakaan.

    • Aloitus on parodia exapista. Melkolailla oikeaan osuva.

    • LääkäriLettu

      Narsistinen persoona tarvitsee myötäilevän hovin ympärilleen. Tosiasiassa narsisti ei välitä paskan vertaa hovistaan, mikäli se ei ole toitottamassa hänen erinomaisuuttaan... adv...eikun Kaitsu on mitä tarpeellisin tähän tehtävään.

      • Omahyväinen-spa

        Kaitsun kommenteissa paistaa omahyväinen adventismin oikeamielisyys ja puhtaus. Jos joku on väärässä, niin se suinkaan ei ole adventtikirkon koulutettu joka-alan osaaja ja spesialisti pastori itse, joka tietää kaikesta kaiken. Amen, hallelujaa!


      • Adventismin-siunaus
        Omahyväinen-spa kirjoitti:

        Kaitsun kommenteissa paistaa omahyväinen adventismin oikeamielisyys ja puhtaus. Jos joku on väärässä, niin se suinkaan ei ole adventtikirkon koulutettu joka-alan osaaja ja spesialisti pastori itse, joka tietää kaikesta kaiken. Amen, hallelujaa!

        Kyllä joitain pieniä nyansseja pitäisi kirkossamme hioa, mutta ne ovat vain lillukan varsia. Kirkkomme on ainoa oikea jäännös ja lopunajan yhteisö. Muut kirkkokunnat ovat eksyneet harhapoluille ja meidän tuleekin aktiivisesti kertoa heille, että he ovat väärällä tiellä.

        Meidän suuri tehtävänämme on siis kutua heitä yhteisöömme ja joukkoomme, jossa he saavat kokea pelastuksen ihanuuden muiden pelastettujemme joukossa. Aamen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alahan tulla paikkaamaan tekojas

      Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.
      Suhteet
      32
      7257
    2. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      43
      4383
    3. Ketä tietää

      Missä ammuttiin pyssyllä.
      Kotka
      26
      3926
    4. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      189
      3499
    5. Näytitpä taas niin hyvältä!

      Nautit tilanteesta täysin rinnoin. Sinä olet kuin
      Tunteet
      13
      2553
    6. Veikeä Satu

      Tuu jutteleen, kaipaan sua. Oot kuuma nainen.
      Ikävä
      30
      2505
    7. Oletko nyt

      Onnellinen mies naisesi kanssa?
      Ikävä
      44
      2172
    8. Onko kaipaamallasi

      Naisella silikonit 🤔
      Ikävä
      26
      2074
    9. Tietääkö kaivattusi että

      olet häneen ihastunut? 🤠
      Ikävä
      164
      2003
    10. Terveiset kaivatullesi

      kesän aluksi tähän ketjuun.
      Ikävä
      105
      1412
    Aihe