Edelleen vannotaan Jumalan nimeen sotilasvalassa.

Ainakin, jotka evl. kirkkoon kuuluu. Eikös Raamattu kiellä vannomista?

11

74

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yks.suvakki

      Kieltää yksiselitteisesti. Jos joku vaatii valaa, se on vaatijan, eikä vannomiseen pakotetun virhe.

      • Noin olen itsekin myöhemmin ymmärtänyt. Kun itse vannoin valan, se meni siinä yleisessä hössäkässä.

        Fundisuskovien kananotto olisi mielenkiintoista saada, Raamatun ja käytännön välillä kun on selvä ristiriita.


    • päätöksiävoimuuttaa

      Päätöstään kuten valaakin voi muuttaa aina, jos seuraavana päivänä onkin erimieltä, silloin ei olekaan enää sotilasvalan velvoittama lainkaan ;)

      • Tuota.en.ole.tiennyt

        Voiko valan peruuttaakin?


      • Ateisti1982EiKirj

        Joskus mietin, että kuinka moni noista valan tehneistä olisi valmis puolustamaan Suomea seuraavana päivänä. Taitaisi rakentaa paatin, jolla lähteä soutaa kohti Tukholmaa kuin syyrialaiset konsanaan viitisen vuotta takaisin eurooppaan! Asevelvollisia ne syyrialaisetkin!


    • Jobinpostia

      Jumala kyllä itse vannoo. Ps.95:11. Jes.54:9. Hes.16:8. 20:15. 23. Hebr.3:11

    • Voihanvitalis

      4Moos.14:16 Koska Herra ei kyennyt viemään tätä kansaa siihen maahan, jonka hän oli heille valalla vannoen luvannut, tappoi hän heidät erämaahan. 5Moos.9:28. Jaak.5:12

    • Ateisti1982EiKirj

      Kristityt tekevät aina kaikkea mitä raamatussa kielletään. Tappavatkin joskus!

    • Itse annoin vakuutuksen aseettomana sotilaana uskovaisten joukossa. Muutama kuukausi myöhemmin olin ateisti, jos en jo sillon 20-vuotiaana intissä. Olin nimellisesti luterilaisen kirkon jäsen, vaikka en uskonutkaan Jumalaan. Se ei ollut minulla valan este vaan se, että en uskonut aseelliseen maanpuolustukseen. Olin menossa siviilipalvelukseen noin kuukauden aseellisen armeijan jälkeen, mutta kapteeni puhui ympäri jatkamaan palvelusta aseettomana sotilaana. Aseeton sotilas ei anna valaa vaan vakuutuksen. Nyt uskovaisena olen tyytyväinen siitä, että en rikkonut Raamattua antamalla valan. Jeesus Vuorisaarnassa kieltää vannomisen. Pitää sanoa vain kyllä tai ei. Enemmän ei ole hyvästä.

      • Miksi yleensä edes edellytetään sotilasvalaa tai vakuutusta alokastasolla? Jotain järkeä olisi, jos se vaadittaisiin vasta joukkueenjohtotasolla. Osa alokkaista keskeyttää valajuhlien jälkeenkin; tulipa vakuuteltua ihan turhaan. Sotatilanteessa mitkään valat eivät pidättele karkuruutta tai tehottomuutta.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      66
      3122
    2. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1841
    3. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      111
      1724
    4. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      224
      1239
    5. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      125
      1019
    6. Pitikö mennä rakastumaan

      Oi kyllä, kyllä piti. Kiitos vaan sulle mies! Todella kiitän..
      Ikävä
      97
      965
    7. Mitä tai ketä kaivattusi

      muistuttaa?
      Ikävä
      60
      944
    8. Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...

      Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil
      Maailman menoa
      67
      926
    9. Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!

      No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik
      Viihde ja kulttuuri
      6
      855
    10. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      84
      849
    Aihe