Presidentti Sauli Niinistöltä pyydettiin selvitystä suomalaisista Waffen-SS miehistä!

Simon Wiesenthal -keskus |1 lähestyi presidentti Sauli Niinistöä ja pyysi selvitystä suomalaisista II Maailmansodan Saksan kolmannen valtakunnan riveissä taistelleista vapaaehtoisista Waffen-SS |2 sotilaista, joiden lähtöön oli valtiomme lupa ja tuki, puhuttiin jopa ”panttipataljoonasta”, joka oli nimityksenä väärä ja harhaanjohtava ---


Selvitys suomalaisista SS-vapaaehtoisista tuo lisää valoa historian varjokohtiin -HS
[ ~ https://www.hs.fi/paakirjoitukset/art-2000005994779.html - ]

Ilkka Luoma kommentti ylläolevaan linkkikirjoitukseen 9.2.2019 – 8:45:

Herää kysymys, jos jokin länsimaa tai jokin muu valtio pyytäisi Israelin pääministeri Benjamin Netanjahu' lta tietoja ja raporttia siitä, miten Israelin armeija ja salainen palvelu Mossad |3 ovat toimineet palestiinalaisia kohtaan aina 1948' sta lukien |4. Perusteluna olisi YK' n päätökset ja julkilausumat sekä uhrit, joita on erityisesti tullut palestiinalaisten puolelle – suhteessa niin paljon enemmän.

Nyt viimeisten 20 vuoden aikana Netanjahulta pyydettäisiin tarkennettua lausuntoa ja tutkimustietoa olisiko Israelin armeija ja sen erikoisjoukot rikkoneet mahdollisesti ihmisoikeuksia ja YK' n antamia lausumia ja päätöksiä - koskien palestiinalaisalueita. On tiedossa että viimeaikainen Gazan kriisi ja saarrostus ovat aikaansaaneet satojen palestiinalaisten surmaamisen ja parin israelilaissotilaan menehtymisen.

Miten Netanjahu suhtautuisi "niinistönä" vastaavasti, kun presidentiltämme pyydettiin tietoja ja raporttiapua suomalaisista vapaaehtoisista Waffen SS -joukoista Saksan kolmannen valtakunnan lipun alla. Pyynnön Niinistölle esitti Simon Wiesenthal -järjestö, joka tutki ja edelleen tutkii juutalaismurhia ja holocaustia - II Maailmansodan aikana.

Olisiko oikeudenmukaista saada nyt näin tiedot Netanjahulta, mitä todellisuudessa Gazan saarrostuksessa |5 ja Länsirannan YK' n näkökulmasta laittomien juutalaissiirtokuntien rakentamisen yhteydessä on tapahtunut - seurannaisilmiöineen. Antaisiko Netanjahu nämä pyydetyt tiedot, jos vaikkapa Egyptin nykyinen presidentti niitä pyytäisi?

Jos saisimme Israelista vastauksia, siis jos saisimme – nimityksillä: todennäköisesti, mahdollisesti ja arvattavasti - niin miten me niihin uskoisimme ja miten asennoituisimme?


Viitteet
|1 ~ https://en.wikipedia.org/wiki/Simon_Wiesenthal_Center -
|2 ~ https://ilkkaluoma.blogspot.com/2013/04/asia-josta-ei-puhuta-ss.html -
|3 ~ https://fi.wikipedia.org/wiki/Mossad -
|4 ~ https://fi.wikipedia.org/wiki/Israelin_itsenäisyyssota -
|5 ~ https://ilkkaluoma.blogspot.com/2014/07/yrittaako-israel-jalleen-lopullista.html -
|5 ~ https://ilkkaluoma.vuodatus.net/lue/2009/01/gazan-kaistaleella-on-meneillaan-kohdistettu-kansanmurha -


Ilkka Luoma
https://ilkkaluoma.blogspot.fi



DOC FI_Waffen_SS_09022019.doc – OpenOffice Writer
PVM 09022019

WS01

1

160

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Historia_Jerry

      Kaksi eri tarkoitushakuisuutta käy taistelua, niin kauan kunnes löytyy todiste tai sitten ei - nyt ei ole täyttä todistetta väitetyille teoille, vain otaksumia ja yksipuolista johtopäätöstelyä ... haluaako eräät näin pelkin arveluin osallistua solidaarisuushäpeissään niihin kiistattomiin sotarikoksiin mitä Jatkosotamme de facto aseveli teki eräiden muiden osastojen kanssa - niihin on vankat todisteet, eikä epäilyjä esitellä.

      Suomalaisessa oikeudessa syyttömyys säilyy kunnes totuus ja todiste toisin kertoo ja tuomio todisteista julistetaan. Ei ole kunniakasta ujuttaa politiikkaa tähän tehtäväkuvaan, jonka valtiomme virallisesti siunasi, jo vuonna 1941 - ennen operaatio Barbarossaa. ...

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000006039789.html -

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      105
      5731
    2. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    3. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    4. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    5. Alkanut tuntua siltä

      Että taisi olla kusetusta koko homma alusta saakka.
      Ikävä
      124
      1097
    6. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    7. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    8. Nii, mites ne

      Hampaat??
      Ikävä
      66
      857
    9. Joululahja/Jouluntoivotus

      Millainen kaivatulle
      Ikävä
      75
      798
    10. Salailu jatkuu, poliisi tutkii

      Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää
      Ähtäri
      17
      741
    Aihe