Emma Kari vaatii suhteellisuudentajua kärsimysten vertailuun.
Emma Kari on huolestuneena seurannut tapahtumia suomalaisten hoivakodeissa. Emma muistuttaa, että jokaisella vanhuksella on ollut lämmin asumus, ei pelkoa väkivaltaisesta kuolemasta ja ruokaakin on joka päivä tarjolla. Ja puhdasta vettä.
“Pakolaisilla ei tuollaisia ylellisyyksiä ole kotimaassaan ollut”, muistuttaa Emma Kari.
Myös yhteys sukulaisiin ja ystäviin on tärkeä.
“Hoivakodissa ollessaan vanhuksen sukulaiset ja ystävät tietävät missä hän on eikä ole pelkoa, että saavat tietää vanhuksen menehtymisestä pommitusuutisia lukiessaan”.
“Nostaisinkin tärkeysjärjestykseen hyvät yhteydet sukulaisiin. Ei pakolaisille turhaan hankita tasokkaita yhteydenpitovälineitä. Jo lyhytkin päivityskatko esim. facebokissa saa kaukana kotimaassa olevat läheiset ihmiset huolestumaan. Yhteydenpito ei ole niin helppoa kuin Suomessa: otetaan vain auto ja ajetaan hoivakotiin katsomaan mitä kuluu”.
Emma Kari toivoo enemmän ymmärrystä ja inhimillisyyttä pakolaisia kohtaan.”He ovat kaukana kotoaan, epävarmoja ja pelokkaita ihmisrassukoita. Suomalaiset saisivat hävetä kun valittavat omista mitättömistä vaivoistaan, jotka kutistuvat omaan mitättömyyteensä pakolaisen tuskan rinnalla. Tämän olen omin silmin saanut todeta.”
Emma Kari vanhushoivasta: Hävetkää valittajat. Hieman enemmän suhteellisuudentajua asioihin
25
<50
Vastaukset
- oiiiEmmaEmmaaa
Hyvin keksitty, mutta saattaisi olla tottakin, kun miettii hänen aivopäästöjään.
- melkein.läpi
Käytännössä ei tässä ole kuin pieni vivahde ero hänen kaheliuteensa nähden.
- rahat.muuhun
Vain toteutus on vielä vähän kesken. Kun vanhuksia nyt kumminkin vielä pidetään elossa.
- hallanvaara
Feministinen hallitusohjelma voisi Karin mukaan pohjautua muun muassa koulutuksen segregaation torjumiseen, työelämän epätasa-arvoon puuttumiseen, perheenyhdistämisten helpottamiseen ja pakolaiskiintiön nostamiseen.
https://www.verkkouutiset.fi/emma-kari-hallitusohjelman-oltava-feministinen/ Emma Kari ei ole vaatinut tasa-arvoa pakolaisten suhteen. Tyttöjen osuus maahanmuuttajissa on vain muutama %. Miksi tässä asiassa Emma hyväksyy täyden äijäytymisen?
Oulussa maahanmuuttaj äijille on järjestetty kotoutumista nuorten tyttöjen seurassa.
Suuomalaisille miehille ei kukaan järjestä pakolaistyttöihin tutustumista.
Emme hyväksy tätä, vaan vaadimme tasa-arvoa.- 24o97
Suomessa veronmaksajien piikkiin vetelehtimisestä on tullut maapallon jokaiselle asukkaalle kuuluva perusihmisoikeus. Tämä koske myös raiskaajia, ryöstelijöitä ja muita rikollisia.
- y.h
Monikulttuurisuuden ilosanomaa on julistettu vuosikausia. Lasten aivopesu aloitetaan jo ylen lastenohjelmista, päiväkodeista ja se jatkuu koulussa. Kulttuureihin epäluuloisesti suhtautuvat on vaiennettu leimaamalla ja syyllistämällä. Tulokset ovat viimeistään nyt kaikkien nähtävissä.
- rjetj
Surettaa viattomien lasten puolesta. He ovat joutuneet suvakkien propagoiman monikulttuurisuusunelman uhreiksi. Nuo mädättäjät ovat vaarallisempia kuin rokotusten vastustajat.
Mutta suvakeista ei ole vastuunkantajiksi. Kun tilinteon päivä koittaa, niin hakeutuvat mielentilatutkimukseen luistaakseen kaikesta vastuusta. - Ei_ollut_Unelmaa
Ählimipopulaa ON hallittava pelolla ja kovilla rangaistuksilla, muuten rikkovat lakejamme ja eivät kunnioita maamme tapoja. Tätä suvakit ei voi sisäistää, koska siitä seuraisi heille kognitiivisen dissonanssin päänsärky.
Kotomaissaan ählyt on ankaran kurin kohteena, ja jos tuollaisille kuritettuina eläneille ei osoiteta HETI kaapin paikkaa uudessa notkuntakohdemaassaan es. Suomi (valitettavasti täälläkin) niin ne villiintyvät kurin puutteesta ja alkavat käydä kantaväestön kimppuun ja komentelevat typeriä tapojaan muille!
Ei ole "jaloja villejä" vaan vieraan ilkeän kulttuurin edustajia.
- dfrttretretyryy
Paskaa kirjoitat, taidat olla joku persusurkimus
- 005O
On mitä on, mutta emman aatteet tuntee hyvin.
- kotimaanionpisuoma
kari emmalle tiedoksi . pistäkööt sitten matu valittajat omat maansa kuntoon, suomalaisille suomessa. kuuluu ennenkaikkea suomalaisten hyvinvointi.
- Ööloki
Tuo emma kari ja eva biådeu ovat suurimpia matujen hyysäreitä, vieläpä itkua tirauttavat tehona.
- raikastavettä
Emma on aivan oikeassa, kyllä me hoitajat yleensä kiireiltämme ehdimme ainakin kerran päivässä vaihtaa hoidokeillemme raikkaan veden heidän kuppeihinsa tai nokkamukeihinsa ja muutenkin pidämme heistä niin hyvää huolta, mihin resurssimme riittävät työnantajamme antamien rajoituksien puitteissa.
- meillä.on.toisin
Onneksi meillä vokeissa on kumminkin paremmat resurssit. Esim. Oulun tapauksen eräs syytetty itki koko päivän SPR-työntekijän olkaa vasten ja kertoi miten häntä on kohdeltu rasistisesti ja hänet on väärinymmärretty. Eikä häntä päästetä vierailemaan kotimaahansa rakkaiden sukulaistensa luo vaan pidetään sellissä. Edes yhdeksi päiväksi.
Onneksi meillä on aikaa kuunnella julmuuksia ja epäoikeudenmukaista kohtelua saanutta henkilöä. Vaikka poliisi hänen ihmisarvoaan polkisikin.
- dfghjkoiuyt
Minä näin omin silmin kun emppu oli lillukan kanssa vetämässä lärvejä jolloin emppu tämän vuodatuksensa ulosti kaikkien kuullen.
- Benito.Zyccivicky
Onko tos se sama Emma Kari, jonka isä on kokoomuslainen talousrikollinen (5 v tuomio tuli) ja joka on Kommari-Laakson pojan kanssa naimisissa?
Vaikuttaa todella "luotettavalta" tuo Emma... - ryhtiä_lainsäätäjille
Voi kun vaalikansa tajuaisi tiputtaa eduskunnasta tuollaiset mädättäjä-emmat. Niitä on siellä aika monta.
- kuin.heinäsirkat
Kun noilla emmoilla on oma loiseläjä-kannattajakuntansa. Ei tuollaista kukaan tolkullinen ihminen äänestä mutta sen sijaan moraalittomat syöpäläiset kylläkin.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos nainen harrastaa seksiä
Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi2432231Pihlaja-puulle
Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos151440Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei141416Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko3711255Kysymys Kuhmolaisille
Hei. Olen 32 vuotias nainen ja muutin Kuhmoon noin 12 vuotta sitten. Mutta nyt täytyy ihmetellä ihan ääneen että onhan t22994Savimajasta lääketieteen tohtoriksi - ja ei tikkua ristiin
”Jos ihminen muuttaa savimajasta tänne kerrostaloon länsimaisen elintason piiriin ilman että tarvitsee panna tikkua rist177881Ensi viikolla tulen takaisin
Ja käyn varmaan siellä monta kertaa. Monta mahdollisuutta nähdä jos olet siellä päin19816- 75772
Olen valtavan ihastunut
Yritin sen sinulle viime viikolla kertoa, mutta liikaa muuttujia ja isoja tunteita, niin en kyllä ollut kovin selkeä.57746Oon varma siitä
Että oot vain mun rahojen perään, nainen. Siks et kelpaa mulle, että joku helpompi. M-mieheltä101685