Darwinin mukaan evoluutioteoria tulisi hylätä

hähähähähähähähähähää

jos voitaisiin vahvistaa että jokin mutkikas elin ei todellakaan olisi voinut muodostua lukuisten peräkkäisten pienten muutosten seurauksena.

Darwin ei tuntenutkaan eliöiden perimää eikä DNA:ta mutta me tunnemme.

25

77

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hähähähähäähhää
    • Miten tehdään kahvista viinaa ihan pienillä perättäisillä muutoksilla?
      Kahvi
      Kahva
      Vahva
      Vaiva
      Viiva
      Viina.
      Kaikki ovat yhä olemassa.

      Kun olin pieni, talitiaiset sanoivat "Ti-ti-tyy".
      Nyt ne sanovat "Ti-tyy".

      Isoisäsi oli ihan ok.
      -

      Darwin oli oikeassa.

      • hähähähääääääääää

        Hra kartan_pallolta tulikin hieno ja asiantunteva kommentti.
        Olisiko hänellä harmaa parta vai olisiko sellainen tulossa?


      • hähähähääääääääää kirjoitti:

        Hra kartan_pallolta tulikin hieno ja asiantunteva kommentti.
        Olisiko hänellä harmaa parta vai olisiko sellainen tulossa?

        riippuu siitä, mitä vastaat kysymykseeni, mistä alkaen harmaapartaisia ukkeleita voidaan verrata nykyihmisiin, ja milloin tämä uusi aika on koittanut?


    • Gjjjjnb

      Evoluutio onkin vahvistettu monilla eri tuloksilla.

      • Myös ja nimenomaan juuri DNA-analyysit vahvistavat evoluution.
        http://discovermagazine.com/2009/mar/19-dna-agrees-with-all-the-other-science-darwin-was-right
        Olisi vain tarvinnut lueka.
        Mutta hra hähähähähähäääääääääääää ei osaa vielä. Hän tarvitsee vielä muutaman pienen mutaation.


    • Joten mistä tässä aloituksessa siis oli kysymys?
      Jossittelusta.
      Ai tämä onkin jossittelupalsta?

      Jos voitaisiin todistaa, että maa on litteä, niin minäkin uskoisin siihen.

    • hähähähähähähähäää

      Tarkennan aloitustani hra kartan_pallolle joka ei Darwinin selväkielistä lausetta ymmärtänyt.

      Darwinin mielestä hänen teoriansa on syytä hylätä jos olisi tiennyt mitä me nyt tiedämme.
      Me tiedämme mistä elämä koostuu. Sille on ehdoton edellytys DNA joka sisältää eliöiden tietokoodin eliöiden rakentamiseen.

      Darwinin teoria on siis syytä hylätä hänen oman sanomansa mukaisesti.

      • oisko sulla linkkiä tämän Darwinin lausuman lähteeseen?


    • "jos voitaisiin vahvistaa että jokin mutkikas elin ei todellakaan olisi voinut muodostua lukuisten peräkkäisten pienten muutosten seurauksena."

      Kiitos täsmennyksestä, joka ei minulle kylläkään avannut mitään.
      Jos tuo lause on hra Darwin-ukkelin suusta, niin voitko tulkita minulle, mitä hän tarkoittaa mutkikkaalla elimellä, joka ei olisi voinut muodostua mutaatioiden seurauksena?

      Kaikki elimet voivat muodostua mutaatioiden seurauksena hieman toisenlaisiksi kuin lajin aikaisemmilla sukupolvilla. Tähän ei perimän koodin ymmärtäminen ole tuonut mitään muutosta.

      Vähän niinkuin että ostat elektronisen laitteesi tilalle uudemman mallin. Kykenet erottamaan, että se ei ole samanlainen kuin entinen. Jos sitten saat käsiisi molempien laitteiden kytkentäkaaviot, niin ei se vaikuta mitään siihen, että mallit ovat selvästi erilaisia ja että uudempi on syntynyt vanhasta parantamalla hieman sitä tai tätä.

    • Löysin jo sen Darwinin lauseen. Se on Lajien synnyn esipuheessa ja kuuluu kokonaisuudessaan näin:
      ”Jos voitaisiin osoittaa, että jokin monimutkainen elin on olemassa, jota ei olisi voitu muodostaa lukuisista, peräkkäisistä, pienistä muutoksista, minun teoriani hajoaisi täysin. Mutta en tiedä tällaista tapausta.… Meidän pitäisi olla äärimmäisen varovaisia, kun päätämme, että elintä ei olisi voitu muodostaa jonkinlainen asteittaisten muutosten sarja."

      No nyt kysyn aloittajalta, millä tavoin hänen mielestään perimän ymmärtäminen kumoaisi teorian?
      Pienet perättäiset mutaatioiden aiheuttamat muutokset perimässä ovat juuri niitä tekijöitä, joiden kautta lajista voi syntyä uusi laji, elimestä voi syntyä toisenlainen, yksilön elinkelpoisuutta parantava ja sen vuoksi pidemmäksi aikaa pysyväksi jäävä elin. Näin sanoi Darwin ja näin asia on, vaikka Darwin ei tiennytkään, millainen rakenne tuolla "perimällä" on ja miten se toimii - kuten me nyt tiedämme.

    • Evoonuskonasia

      Paitsi että lajiutumista EI OLE IKINÄ HAVAINNOITU.

      • evon.metsäkoulu

        Oooon. Et vain ole huomannut.


    • AntiDarwinisti

      Nykyajan tiede myöntääkin että evoluutioteorialle ei ole todisteita ja elämän syntyä ei osata selittää. Tieteilijät vastaavat evoluutiopalstalla tähän että evoluutioteoria ei edes yritä selittää elämän syntyä ja evoluutioteoriaa opetetaan siksi kouluissa biologian tunnilla että se on paras arvaus tällä hetkellä lajien synnystä. Parempaa teoriaa ei ole.

      Vain uskovat tietävät totuuden luomiskertomuksen muodossa.

      • palloviski

        "se on paras arvaus tällä hetkellä lajien synnystä. Parempaa teoriaa ei ole.

        Vain uskovat tietävät totuuden luomiskertomuksen muodossa. "

        Tässä onkin tieteen ja uskon ero. Tiede etsiin teorioita jotka sopivat käytännön havaintoihin. Jos teoria ei selitä kaikkia havaintoja, etsitään parempi teoria ja sellaisen löytyessä hylätään vanha. Uskonto päättää miten asiat ovat, ja etsii käytännön havaintoja jotka sopivat uskontoon. Mikään ei saa muuttumaan uskonnon näkemystä siitä miten asiat ovat.


      • TotuusSattuuQC

        "Nykyajan tiede myöntääkin että evoluutioteorialle ei ole todisteita ja elämän syntyä ei osata selittää."

        Ei myönnä. Evoluutiorialle on aivan valtaisa määrä todisteita ja elämän syntyäkin tutkitaan hyvin aktiivisesti.

        "Tieteilijät vastaavat evoluutiopalstalla tähän että evoluutioteoria ei edes yritä selittää elämän syntyä"

        Ei yritäkkään. Aivan kuten ydinfysiikka ei yritä selittää vesivoimalan toimintaa. Molemmilla voidaan tehdä sähköä mutta ne eivät silti ole sama asia.

        "ja evoluutioteoriaa opetetaan siksi kouluissa biologian tunnilla että se on paras arvaus tällä hetkellä lajien synnystä. Parempaa teoriaa ei ole."

        Et ymmärrä teorian ja hypoteesin eroa. Arkikielessä teoria tarkoittaa "hyvää arvausta", tieteessä teoria taas on lukuisin todistein varmistettu havainto siitä miten asiat ovat. Tieteessä arkikielen teoriaa vastaa hypoteesi eli olettama jonka pohjalta voidaan sitten aloittaa varsinainen tieteellinen tutkimus.
        Evoluutioteoria on siis jo tieteellinen havainto, ei vain joku arvaus.


      • VäärässäOlet

        Olet väärässä. Evoluutioteorialle on todella suuri määrä todisteita. Sinua ei vaan kiinnosta tutustua niihin, vaan jatkat tuota "Ei ole todisteita" -väitettäsi kerrasta toiseen.


    • apinaorkesteribher

      """Tieteilijät vastaavat evoluutiopalstalla tähän että evoluutioteoria ei edes yritä selittää elämän syntyä ja evoluutioteoriaa opetetaan siksi kouluissa biologian tunnilla että se on paras arvaus tällä hetkellä lajien synnystä. Parempaa teoriaa ei ole. """

      Pskat. On jopa lukuisia TO-DIS-TEI-TA kehittyneistä gigaolioista, niiden esineistä, fossiileista ym. arkeeiselta ja proterotsooiselta kaudelta. Nämä TO-DIS-TEET ovat yksiselitteiset ja vastaansanomattomat. Se, että apinahybridit eivät kykene selittämään tai havainnoimaan, saati esilletuomaan näitä geologisia karttoja ym. evoluutioteorian ja geologian selitykset vessanpöntöstä valuttavia todisteita, kertoo vain sen, että ovat täysin KY-KE-NE-MÄT- TÖ-MI-Ä harjoittamaan tiedettä. Tiede ei ole sitä varten, että apinahybridit selittävät mitä sattuu ja pönöttävät tärkeinä. Tieteen tarkoitus on kuvata todellisuutta. Apinahybridit eivät kykene tähän, koska tieteet eivät KOSKAAN ole edes kuuluneet metsästäjäkeräilijöiden kulttuureihin. Ainoastaan sumerien ja sumer-arjalaisten.

      • apinahybridi

        Laitapa muutama linkki tai kirjallisuusviite niihin TO-DIS-TEI-SIIN. Ilman youtubea, kiitos.


      • Evoluutio.tapahtunut
        apinahybridi kirjoitti:

        Laitapa muutama linkki tai kirjallisuusviite niihin TO-DIS-TEI-SIIN. Ilman youtubea, kiitos.

        Apina oppinu tavaamaan.


      • apinahybridi
        Evoluutio.tapahtunut kirjoitti:

        Apina oppinu tavaamaan.

        No missä niitä todisteita siis on?
        Nimimerkiltä apinaorkesteribher tulee näköjään pelkkää lämmintä ilmaa. - Ja sekin haisee pahalta.
        Anna niitä todisteita, niin pyydän kiltisti anteeksi.


    • hähähähähähähäähää

      Maailma syntyi alkuräjähdyksestä tyhjästä.
      Sitten tulikin Maapallo johon saatiin vettä asteroidien tuomina.
      Vedessä syntyi liejuryömijöitä joista tuli sammakko josta tuli apina.
      Loput tiedämmekin ja tämän on tiede vahvistanut että turhaa koettaa vastaan rypistellä.

    • hähähähähähähähääääää

      Juu, piti vielä sanomani että nostan käteni pystyyn näiden murskaavien todisteiden edessä. Liputan täst´edes evoluutioteorian puolesta.

      • apinahybridi

        sä puhut vaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      103
      2380
    2. Kysy jotain kaivatultasi

      Tämä ketju on sitä varten.
      Ikävä
      225
      1986
    3. Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?

      Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes
      Maailman menoa
      176
      1772
    4. Persut päättivät hiilivoimaloiden alasajosta

      Persut ovat Suomen kansan vastainen putinistiporukka, josta nyt maksamme kovaa hintaa.
      Maailman menoa
      103
      1349
    5. Tapettu

      On joku kangaskadulla perjantaina
      Sotkamo
      41
      1325
    6. Mitä ajattelet hänestä

      Millaisena pidät kaivattuasi?
      Ikävä
      122
      1128
    7. Onko jollekin vielä epäselvää Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen?

      😺 On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen jo
      Luterilaisuus
      277
      862
    8. Mietin sua liikaa

      Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli
      Ikävä
      50
      721
    9. 90kW kulutus

      Joku kirjoitti sellaisesta tehomaksuaiheen yhteydessä. Tuollainen kulutushan vaatisi pääsulakkeiden kooksi jo vaikka mit
      Maailman menoa
      181
      713
    10. Vanhemmassa miehessä

      on sellaista elämän mukana tullutta viehättävää charmia. Hän paranee iän myötä niinkuin hyvä viini tai juusto! Tuli tuo
      Ikävä
      51
      700
    Aihe