Ihminen ja symbolit - Carl Jung

anonyymi_cN7

Tämä kirja kertoo salaisista symboleista, joilla salaseurat viestivät ja joihin ne perustavat oppejaan. Kirja myös osoittaa miten ihmisen on löydettävä eri puolensa ollakseen kokonainen ja ehjä. Valtaapitävät haluavat pitää ihmismielen rikkoutuneena dikotomiaan esimerkiksi pitämällä maskuliinisen ja feminiinisen erillään. Katolinen kirkko, Jesuiitat ja muut salaseurat.

Jung on suurin psykologi ihmishidtoriassa. Tämä kirja on jostain syystä pidetty piilossa niin ettei sitä löydy juuri mistään. Netistä voi kuitenkin tilata vanhaa painosta.

7

753

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • neronleimauksia

      Piilotajunnan kieli - Symbolit.

      https://www.lukuhetki.fi/symbolit-piilotajunnan-kieli/8056

      Maksaa 20e ja on oikein hyvä johdatus inhimillisen piilotajunnan toimintaan. Suosittelen kaikille. Esim. moderni käsitys 'narsismista' päätyy täysin erilaiseen viitekehykseen. Nietzscen 'hyvaän ja pahan tuolla puolen' saa erilaisen merkityksen. Jopa Dostojevskin kirjallinen tutkielma "Rikos ja rangaistus" saa erilaisen merkityksen tässä viitekehyksessä.

      Eksistentialismin jatkumo. "Olen hoitanut monia vanhoja ihmisiä. Kun ajattelet, että elät vuosisatoja, elät oikein, etkä katkeroidu." - C.G. Jung BBC haastattelu

    • Ihmisen psyyke perustuu kuuteentoista symboliin, jotka sitovat psyykistä energiaa. Sisäisen libidon luomaa ja sen kanssa vuorovaikutuksessa uloapäin tulevia heijastuksia.

      Esimerkiksi Hyvä isä on aivan yhtä tärkeä kuin Paha isä - psyykeen kannalta.
      Sama pätee Hyvään aitiin ja Pahaan äitiin.
      Ja niiden johdannaisiin, sankari - vaeltaja, prinssi - roisto, amatsoni - prinsessa, pappi - velho, papitar - noita... jne.
      Persoonallisuus voidaan määrittää edellisten perusteella. Piilotajuisia voimia.
      On kovin harvinaista, että isot aivot ovat tietoisia pikkuaivoista.
      Joissain äärimmäisen harvinaisissa tapauksissa yksilön psyyke on kyennyt tavoittamaan oman kokonaisuutensa. Leonardo Da Vincin Mona Lisa on symbolinen kuvaus psyykeestä, joka on päässyt lähelle itseksikasvamisen päämäärää. Uskonnolliset johtajat ja profeetat ovat olleet lähellä, mutta heiltä, mitä esim. Raamatussa on kirjoitettu, ovat päässeet lähelle, puuttuu se mitä Jung kuvasi todellisena henkisenä johdattajana .. Anima/Animus.

      Psyyke on ambivalentti - kahtaallevetävä. Siihen väliin jää energia. Psyyke sitoo energiaa. Sitä kautta myös reagoi energiaan.

      • Häilyvä todellisuuskäsitys.

        Kaikki kuusitoista mielen näyttelijää, sitomansa energian puitteissa, muodostavat tietoisen persoonan. Unissa, fysiologisista syistä, aivojen itsehoitomekanismien toimiessa, aivolohkojen käynnistyessä vaiheittain (J. Allan Hobson) , olemme hetken dissoisoituneessa tilassa, jolloin tietynlainen tasapainoitus tapahtuu.

        Itse ajattelen, että olemme vuorovaikutuksessa ulkopuolisen kanssa halusimme sitä tai emme - myöskin unien aikana. Jos ajatusta jatkaa pidemmälle: saatamme olla vuorovaikutuksessa maan ulkopuolisen elämän kanssa - tiedostamattamme.

        Kysymys on: Etsimmeko totuutta liikaa ulkopuoleltamme?


    • Jung oli uranuurtaja kyllä, hän loi, määritteli ja selitti merkittäviä psykologisia peruskäsitteitä ja -limiöitä. Mutta sadassa vuodessa psykologia on edennyt huimaavan kauas Jungin maailmasta.

      Ei mitään teosta pidetä piilossa. Jungin julkaisujen luetteloista teos on löytynyt aina. Tutkituta pääsi, siellä on ilmeisesti virkeä paranoian alku.

      En menisi ostoksille myöskään IKEAN vuoden 1962 luettelon perusteella.

      • tmps.off

        Niin, Jung kuoli 1961. Teki töitä loppuun saakka. Hänen koulukunnan oppilaista mielenkiintoisia kirjoja on kirjoittanut esim. New Mexicolainen Donald Karlched - mielen piilotajuisista itsehoitomekanismeista, joista osaa Jung kuvasi ns. arkkityyppeinä.

        Jos mielen rakentuminen kiinnostaa, Tähkä on suomalaisista yhdistellyt aika paljon ideoita. Löytyy ainakin yliopiston kirjastosta.

        Se mitä psykoanalyytikot ovat filosofisesti kyenneet esittämään on esim. Hobsonin toimesta todettu todellisiksi modernin aivotutkimuksen kautta.
        Siinä missä Jung keskittyi sisällön kautta tehtävään kvantitatiiviseen tutkimukseen, nykyisin sama kyetään tekemään kvalitatiivisesti mittaamalla, simuloimalla ja kuvantamalla yksilöitä.


      • HolyProphet00007

        Silti psykologia on lähinnä oppi ihmisen käytöksestä sekä siihen vaikuttavista seikoista.


      • HolyProphet00007 kirjoitti:

        Silti psykologia on lähinnä oppi ihmisen käytöksestä sekä siihen vaikuttavista seikoista.

        Käyttäytymisestä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      25
      1888
    2. Lopetetaanko tämä

      Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
      Ikävä
      127
      860
    3. Just saying

      Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.
      Ikävä
      123
      657
    4. Voisin antaa sulle nyt

      Halin❤️
      Ikävä
      54
      598
    5. Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa

      Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      90
      555
    6. Tosi kiva on

      Joo. Mitä olisit menettänyt jos olisit paljastanut itsesi?
      Ikävä
      65
      541
    7. Jos selviäisi että kaivattusi

      Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan
      Ikävä
      88
      540
    8. Tehdään yhdessä itsestämme

      Parhaat versiot❤️ Se vaatii molemmilta hyvää itsetuntoa!
      Ikävä
      42
      525
    9. Päivän aivopieru Trumpilta

      Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko
      Maailman menoa
      63
      503
    10. Jokin ei täsmää

      Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi
      Ikävä
      267
      480
    11. Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?

      Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas
      Tanssii tähtien kanssa
      26
      474
    12. Janpen Thai lopettanut, miksiköhän

      Hyvää apetta teki.
      Suomussalmi
      9
      466
    13. Toivotko vielä viestiä

      Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.
      Ikävä
      34
      463
    14. Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?

      Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v
      Tanssii tähtien kanssa
      9
      439
    15. Kuka kaipaa T m?

      Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota
      Ikävä
      31
      435
    16. Miksi jotku naiset on niin tyhmiä

      Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä
      Ikävä
      51
      425
    17. Vaikea on tämän

      Jälkeen suhtautua sinuun ilman ettei muista kirjoituksiasi.
      Ikävä
      58
      422
    18. Kerro muuten miksi

      Estit somessa?
      Ikävä
      41
      416
    19. Jätä jo se puolisosi, mun kanssa kilpa-asetelma on tuhoisa.

      Eikä hän tule sitä voittamaan. Myöskään missään vanhassa ei kannata roikkua, koska ei uskalla kohdata muutosta, hyvät as
      Ikävä
      27
      406
    20. S-ryhmän vastuullisuuden kaksoisstandardi

      Vastuullisuuspuhe on helppoa. Vaikeampaa on selittää, miksi S-ryhmän omien merkkien tuotteita ja raaka-aineita hankitaan
      Maailman menoa
      6
      395
    Aihe