Pietarin kaupungin perustamisen kunniaksi lyötiin vuonna 1703 muistoraha jossa lukee: "Suomi katso hallitsijaasi"
Suomeahan ei pitänyt olla olemassa siihen aikaan .
Suomeahan ei pitänyt olla olemassa siihen aikaan .
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Kartoissa kyllä lukee Finland tai Finlandia. Eikä Itämaa. Nykyään kuitenkin väitetään että Suomen alueesta olisi käytetty Itämaa nimeä.
Toki oli olemassa nimeltään Ruotsin itäinen maakunta koko Suomi.
Kartoissa lukee Finland eikä Itämaa.
"Toki oli olemassa nimeltään Ruotsin itäinen maakunta koko Suomi."
Tämä Ruotsin itäinen osa oli 1634 jaettu maakuntiin kuten muukin valtakunta.
Siihen asti hallinto oli jaettu linnalääneittäin ja voutikunnittain.
Nykyään väitetään että Suomi tunnettiin vain nimellä "Itämaa" . Se ei näytä pitävän paikkaansa.
Itämaa nimen keksiminen liittyy luultavasti suomettuneisiin historiantutkijoihin. Pyrkivät siirtämään Suomen Venäjän etupiiriin.
Ruotsin itäisestä osasta eli Suomesta käytettiin ajoittain yhteisnimikettä Österland eli Itämaa.
Käytettiin joskus 1300-luvulla.
Käsite "Suomi" oli alunperin paljon laajempi kuin vain "Varsinais-suomi", esim. Nimitykset "Suomenlahti" tai Viipurinlahden pohjukka "Somevesi" ( v. 1232 kartoissa).
Upsalalainen oppinut, ruotsin historiakirjoituksen "isä" Ericus Olai jakaa kirjassaan "Sveciae" ( 1470-luku) Ruotsin viiteen osaan: Svea, Götanmaat, Värmlanti, Helsinglanti ja Suomi (Finland).
Suomi taas jakaantui seuraaviin osiin: Häme. Karjala. Lappi, Uusimaa, Pohjanmaa ja Ahvenanmaa.
Samalla tavalla Mikael Agricola kuvasi Suomea 1500-luvun alussa. Piti Suomen kansaa erillisenä Ruotsin ruotsia puhuvasta väestöstä.
Aika vastaansanomatonta faktaa siitä että Suomi ei ollut vain joukko Ruotsin erillisiä itäisiä läänejä, joista tuli "Suomi" kun Venäjä valloitti alueen v. 1809.
Miksi meille on edes tälläistä puppua väitetty viimeiset 30 vuotta?
On tahoja jotka haluavat hajottaa Suomen ja sen kansan. Eräs tälläinen keino on väärentää historiaa.
Toki on totta että Ruotsin kruunu teki hartiavoimin töitä että Suomi ruotsalaistuisi 1600-1809. Tähän kuului että Suomelle ei enää annettu yhtenäisen alueen asemaa joka sillä oli ollut ennen Klaus Flemingin kapinaa 1500-luvun lopulla. Jos Fleming olisi elänyt ja voittanut Kaarle Herttuan ( jonka puolella olivat nuijamiehet ja Jaakko Ilkka) olisi Suomi saattanut itsenäistyä 300 vuotta aikaisemmin.
Jonas Nordin väitöskirjassa: Ett fattigt men fritt folk, todetaan että Suomi oli tasa-arvoinen osa Ruotsin valtakuntaa 1600-1700 luvuilla, mutta suomalaisia eli suomenkielisiä ei mielletty "kansallisiksi ruotsalaisiksi". Olimme kuin Amerikan intiaanit tai saamelaiset. Tätä on nykypäivän suomenruotsalaisten ja heidän myötäilijöidensä vaikea tajuta.
Ennen 1600-lukua suomalaiset hyväksyttiin omankielisinään ja suurin osa säätyläisistä oli suomenkielisiä äidinkieletään tai osasi ainakin suomea. Suomenkielen häpäisy ja mustamaalaus alkoi vasta 1600-luvun alussa.