Länsi töpeksi Kiinankin tapauksen jo 1960-luvulla

Neuvostoliitto pyysi jo 1960-luvulla länttä yhteistyöhön Kiinan hillitsemiseksi ja estämään Kiinaa saamasta ydinaseita. Mutta länsi ryssävihassaan haistoi tässäkin keinon kiusata ja kiristään Neuvostoliittoa koska sillä meni siihen aikaan huonosti Kiinan kanssa. Nyt Kiina on kasvanut liian mahtavaksi yrittää hillitä enää mitenkään.

Maailma makaisi nyt ihan toisin jos länsi silloin olisi tarttunut Neuvostoliiton yhteistyötarjoukseen. Lännessä ei ole enää vuosikymmeniin hallittu järjellä vaan tunteella ja ylin tunne on 2. Msodan jälkeen päälle jämähtänyt ryssäviha.
24133
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 24

Vanhimmat

Nyt länsi odottaa Kiinan tarjousta hillitä Venäjä! Se olisi parempi järjestely!

Äänestä
  • Venäjästä ei ole enää uhkaa kenellekään. Kiinan kanssa jos lähtee marjaan niin se kyllä vie sekä marjat että ropeet.

    Äänestä

  • Ja mitenhän lännen hikipaja Venäjää hillitsisi. Peking katoaa kahdessa minuutissa kartalta, jos alkavat pullistelemaan länteen päin.

    Äänestä

Tuota 60-luvun neukkupyyntöä en muista.
***

”Lännessä ei ole enää vuosikymmeniin hallittu järjellä vaan tunteella ja ylin tunne on 2. Msodan jälkeen päälle jämähtänyt ryssäviha.”

Tuo jämähtänyt ryssäviha on totta. Republikaaneissa on paljon 'vanhoja haukkoja', jotka eivät hyväksy mitään yhteistoimintaa tai liennytyksiä Venäjän kanssa.
Sosialistiseksi muuttuva demokraattipuolue taas on esim. vahvin Venäjän vastaisten pakotteiden vaatija. Nähtävästi sen takia, että Venäjä on muuttunut vahvasti kapitalistiseen suuntaan, jota vastustavat.
***

Vladi pelaa kaksilla korteilla. Ei saa selvää onko pyrkimys rauhaan vai pelata kolmiosta Kiina-Venäjä-USA jompikumpi muista pois.
Venäjällä on paljon lähemmät suhteet Kiinaan kuin USAhan, mutta se on myös tarjonnut sovintoa USAn suuntaan melko tarkkaan sanoilla ”pitäisi lakata tappelemasta eläinten lailla”.
Näiden kolmen keskittyminen keskinäiseen nokitteluun on mahdollistanut neljännen valtamahdin vaivihkaisen kasvun.

Äänestä

Länsi ryssii kaiken mihin koskee. Kiinan, P-Korean, Lähi-idän (=arabikevät), Venäjän ja ihan kaiken. Viimeisenä Euroopan järjettömällä liittovaltioajatuksellaan. Nyt tarvittaisiin yhteistyötä Venäjän kanssa Kiinan, P-Korean ja Iranin hillitsemiseksi.

Äänestä
  • Päinvastoin! Länsi on pysynyt viisaasti erossa taantuvasta ja romahtavastaVenäjästä!

    Äänestä

  • HIVnSuurvalta kirjoitti:

    Päinvastoin! Länsi on pysynyt viisaasti erossa taantuvasta ja romahtavastaVenäjästä!

    Niinkö on pysynyt, pakotteita ei siis enää ole, vai ? Onko Kiinalla ja P-Korealla pakotteet. Iranillakin on vain USAn pakotteet mutta EU nuolee ajatollahien peseitä kieli vaahdoten vaikka Iran yrittää kaikin voimin saada Lähi-itään todellisen suursodan ja -tuhot.

    Eikö olisi pikkasen syytä vai miksei maailmanrauha enää EUn herroja kiinnosta. Jos Lähi-idässä aletaan pahimmillaan a-pommeja räiskiä niin kukaan ei osaa sanoa mihin tilanne päätyy.

    Äänestä

  • ”Niinkö on pysynyt, pakotteita ei siis enää ole, vai ? ”

    Venäjällä on ja kuuluukin olla!

    ”Onko Kiinalla ja P-Korealla pakotteet. ”

    Ei ole eikä kuulukaan olla!

    ”Iranillakin on vain USAn pakotteet mutta EU nuolee ajatollahien peseitä kieli vaahdoten vaikka Iran yrittää kaikin voimin saada Lähi-itään todellisen suursodan ja -tuhot.”

    Ei nuole, mutta asia ei EU:lle kuulu.

    ”Eikö olisi pikkasen syytä vai miksei maailmanrauha enää EUn herroja kiinnosta.”

    Tottakai kiinnostaa! Siksihän juuri Venäjällä on ne pakotteet!

    ”Jos Lähi-idässä aletaan pahimmillaan a-pommeja räiskiä niin kukaan ei osaa sanoa mihin tilanne päätyy.”

    Seuraamme mielenkiinnolla! Ja jos muista niin Putte ei malttanut jättää pelkkään seuraamiseen!

    Äänestä

  • Venäjä on kaikista pahin roistovaltio.

    Äänestä

Kiinaa rakastettakoon, pahaa sanaa siitä ei saa sanoa vaikka se murhaa niin tiibetiläiset kuin uiguuritkin. Keskitetään sen sijaan kaikki raivo, niin someraivo kuin muukin raivo Venäjään. Ja silloin kun oikeaa syytä ei löydy niin ainahan voi keksiä mitä tahansa sillä tarkoitus toki pyhittää keinot kun muistetaan miten georgialainen eli länsimielisen maan oma poika tapatti 20-60 miljoonaa venäläistä. Kyllä siinä on retardeille kylliksi syytä vihata venäläisiä niin että ei enää päässä veri kierrä.

https://yle.fi/uutiset/3-10711261

Äänestä
  • Sitä se anglo-saksinen yhteiskunta on. Rahamiehet käski ja kansa vikisi. Honh Kongin luovuttivat kuin vitjamunat. Huvittavinta on lapsellinen usko siihen miten joku Corbyn tai Sanders tuo työpaikat hikipajoista takaisin. Tyhmä anglo-saksinen roskaväki ei edes tajua miten paljon kiinalaiset sijoittajat ovat pumpanneet rahaa heidän talouteensa. Tärkeintä on päästä tekemään surkeita ylihintaisia koneita hulpealla palkalla. Kiinalaisen tekele sentään maksaa kohtuullisen hinnan. Venäjä ei alkanut hikipajaksi. Suomalaisetkin asioivat idänkaupan aikana puhtaasti valtionyhtiöiden kanssa Venäjällä. Nokia ei saanut esimerkiksi perustaa kumisaappaita tekevää orjatyövoimalaa Leningradiin.

    Äänestä

Länsi oli valmis vaikka kaveraamaan ja antamaan ääri-islamilaisille terroristeille it-ohjuksia, kunhan vaan saa kiusata Neuvostoliittoa.

Myös Pol Pot katsottiin tukemisen arvoiseksi ystäväksi.

Kuvaa hyvin lännen sekoiluja kyllä. Todella lyhytnäköistä on lännen koohotukset.

Äänestä
  • Neukku uhkasi niiden ölkkää. Sekopää Carter uhosi suoraan Kremlin vanhuksille aloittavan kolmannen maailmansodan, jos menevät Iraniin. Vuosikymmeniä myöhemmin ne onkin jenkit sinne menossa.

    Äänestä

  • Onneksi silti ollaan länttä, eikä alkukantaisia ja sivistymättömiä idän barbaareja. Länsimaisuus on hyve, josta saamme ja osaamme paria palstan poikkeusta lukuunottamatta nauttia.

    Äänestä

  • Kissinger kirjoitti:

    Neukku uhkasi niiden ölkkää. Sekopää Carter uhosi suoraan Kremlin vanhuksille aloittavan kolmannen maailmansodan, jos menevät Iraniin. Vuosikymmeniä myöhemmin ne onkin jenkit sinne menossa.

    Haha, niin totta!

    Tosiaan, mikäs maa se olikaan hetikohta Persianlahdella sotalaivoineen ampumassa alas vanhan ystävänsä matkustajakoneita ja sen jälkeen puolen miljoonan miehen armeijallaan öljylähteitä toiselta ystävältään valloittelemassa. Samalla toki pelkäsivät että se kolmas ystävä tulee ja ammuskelee heidän suihkarinsa alas niillä it-ohjuksilla, joita olivat itse lahjoitelleet neukkujen kiusaamista varten.

    Vain länsi osaa sählätä noin megalomaanisesti.

    Äänestä

  • ihmiset-lännestä kirjoitti:

    Onneksi silti ollaan länttä, eikä alkukantaisia ja sivistymättömiä idän barbaareja. Länsimaisuus on hyve, josta saamme ja osaamme paria palstan poikkeusta lukuunottamatta nauttia.

    Eikös germaanit ole lännen johtajia syrjäytettyään Rooman. Suomen kansa onkin niistä piruista kärsinyt yhdessä Italian, Albanin ja Kreikan kansojen kanssa. Slobohan aloitti kansanmurhaamisen ottamalla pois Kosovolta autonomian jo 1989. Germaanien johtama länsi sai lopulta rakkaista serbeistään tarpeeksi. Amerikan ja muiden germanioiden suurelle yleisölle oli vaika perustella sosiaalisen median ja puhelimien aikana miljoonan albaanin palelluttamista hengiltä. Toisen maailmansodan jälkeen länsi ei hehkutellut talvisotaa, hyväksyi neukun version Katynista ja väitti Molotov-Ribbentrop sopimuksen lisäpöytäkirjaa väärennökseksi. Lännen slaavofiliassa näyttää tapahtuneen käänne Stalinin muutettua suhtautumista Israeliin. HW Bush oli aikoinaan kova Israelin siirtokuntien vastustaja. Ilmankos slaavofilia palasi Isä Bushin aikana. Isä Bush kävi oikein Kiovassa henkilökohtaisesti varoittamassa ukrainalaisia itsenäistymisestä. Tyhmät jenkit sulkee Kiinan hikipajan ja lopettaa ölkän kulutuksen, niin kaatuu koko Germania.

    Äänestä

  • länsi-mokaa-aina kirjoitti:

    Haha, niin totta!

    Tosiaan, mikäs maa se olikaan hetikohta Persianlahdella sotalaivoineen ampumassa alas vanhan ystävänsä matkustajakoneita ja sen jälkeen puolen miljoonan miehen armeijallaan öljylähteitä toiselta ystävältään valloittelemassa. Samalla toki pelkäsivät että se kolmas ystävä tulee ja ammuskelee heidän suihkarinsa alas niillä it-ohjuksilla, joita olivat itse lahjoitelleet neukkujen kiusaamista varten.

    Vain länsi osaa sählätä noin megalomaanisesti.

    Kyllähän se Kiina oli niiltä silti hyvä veto. Orjatyövoimalla saadaan leikkiä keskiluokkaa. Jenkkilässä olisi paljon paljasjalkaisia lapsia ilman kiinalaisia saapikkaat orjatyönä tekeviä lapsokaisia

    Äänestä

Huvittavinta on miten länsi luulee kiinalaisten olevan suomalaisten tavoin nöyristelevää ja kiitollista sorttia. Albania räyhäsi Hoxhan johdolla kaikista koviten Kiinan kansantasavallan YK-edustuksen puolesta. Nixon tarttui Albanian ehdotukseen. 1990-luvulla kiinalaisille oli ihan sama vaikka koko Albanian kansa pyyhittäisi pois maapallolta. Kiinahan lopulta petti Vietnaminkin tukemalla Pol Potia ja hyökkäämällä Vietnamin kimppuun 40 vuotta sitten. Germaaniset rosvot viihtyvät hyvin kiinalaisten selkäänpuukottajien ja rosvojen kanssa.

Äänestä

Sama olisi pitäny tehdä myös P-Korean suhteen, nyt se on myöhäistä. Irania Länsi-Eurooppa paijaa kuin sylilasta ettei vaan sen atomipommihanke viivästyisi. Kyllä sitäkin vielä eräänä päivänä harmitellaan, sitten kun se on liian myöhäistä.

Äänestä
  • Onneksi Truman tai Ike eivät menneet Joosepin lankaan. Ydinaseiden käyttäminen Hiroshiman jälkeen olisi antanut käytännössä koko maailman Stalinille. Pohjois-Korean ihmisethän ovat aina olleet Venäjän johtajille ja heidän orjilleen pelkkiä työkaluja joilla edistää Venäjän etuja.

    Äänestä

  • Tietääkseni kiinalaiset tekevät halpaa paskaa köyhillekin amerikkalaisille. Venäläisellä köyhällä eläkeläisellä ei ole varaa edes talvikenkiin.

    Äänestä

Sama vakava tyräys tehtiin P-Korean kanssa ja nyt Iranin kanssa on sama tilanne menossa. Se saa pomminsa varsinkin kun EU on Iranin puolella.

Äänestä

Olihan se Arabikevätkin 2011 melkoinen ja ylittämätän hölmöys, kenenkähän päässä sekin idea mahtoi herätä?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


voi-kun-on-tyhmää kirjoitti:

Neuvostoliitto pyysi jo 1960-luvulla länttä yhteistyöhön Kiinan hillitsemiseksi ja estämään Kiinaa saamasta ydinaseita. Mutta länsi ryssävihassaan haistoi tässäkin keinon kiusata ja kiristään Neuvostoliittoa koska sillä meni siihen aikaan huonosti Kiinan kanssa. Nyt Kiina on kasvanut liian mahtavaksi yrittää hillitä enää mitenkään.

Maailma makaisi nyt ihan toisin jos länsi silloin olisi tarttunut Neuvostoliiton yhteistyötarjoukseen. Lännessä ei ole enää vuosikymmeniin hallittu järjellä vaan tunteella ja ylin tunne on 2. Msodan jälkeen päälle jämähtänyt ryssäviha.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu