suomessa ei..

Varmaan kukaan syö ei vanhoja ruokia??? tai ei tiedä jitä 13 vuotiaita jotka ei silmäänsä Älyhelimesta oo saanu. Kettu mä vihaan tyhmyyttä. Sitä tässä maassa löytyy oikein urakalla. Suomi euroopan tyhmin maa, äänestetään hyväveli alias kruptio päättäjät,bisnet ihmiset johtoon, eio välitä vanhustenhuollosta eimistään..ai niin ne ulkomaliset jotka kyllä käy taas lasten kimppuun olut turku ja mitä kaikkee. On HÄPEÄ olla suomalainen.
1<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Tuosta että ei kukaan syö vanhoja ruokia... Ihan tosi tarina muutaman vuoden takaa, kun kävin vanhan sukulaistädin luonna visiitillä juhannuksena. No, täti paisteli makkaroita siinä ja tarjosi minullekin. Makkarat maistui hieman oudolle, mutta söin kohteliaasti. Täti kysyi, että ottaisinko sinappia makkaran kanssa, hänellä olisi kaapissa sitäkin. Jo vain sanoin, koska ne makkarat maistuivat oudolta, joten sinappi voisi auttaa parantamaan makua. Levitin sinappia ruttuisesta tuubista, hieman öljysitä sinappia tuli ensin, mutta kyllä se ihan normi sinappia oli ja maistuikin Turun sinapilta. Täti siinä alkoi kertomaan, ettei hän sinapista välitä, että tuo tuubi on hänen miesvainajansa peruja. Siinä vaiheessa meikäläinen alkoi pikaisesti laskemaan, että jumprahuiti setä kuoli 13 vuotta sitten, eli tää tuubi on ainakin 13 vuotta vanha!!
Nyt tämä täti kuoli ihan luonnollisen kuoleman hieman yli 101 vuotiaana, eli ei kuollut vanhoihin ruokiin. Niin ne makkarat... nekin oli sitten tosi vanhoja, oli mennyt viimeiset käyttöpäivät ohitse aikaa sitten ja kesällä kaupasta kantaessa oli jo kylmäketju katkennut ensimmäisen kerran. En kuollut minäkään.
Tädin hautajaisissa sukulaiset kertoi, että minulle syötetyt eivät olleet edes sieltä vanhimmasta päästä, kuulemasti oli tarjottu jotain 15 vuotta vanhaakin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kohtaulkomallakutemuut kirjoitti:

Varmaan kukaan syö ei vanhoja ruokia??? tai ei tiedä jitä 13 vuotiaita jotka ei silmäänsä Älyhelimesta oo saanu. Kettu mä vihaan tyhmyyttä. Sitä tässä maassa löytyy oikein urakalla. Suomi euroopan tyhmin maa, äänestetään hyväveli alias kruptio päättäjät,bisnet ihmiset johtoon, eio välitä vanhustenhuollosta eimistään..ai niin ne ulkomaliset jotka kyllä käy taas lasten kimppuun olut turku ja mitä kaikkee. On HÄPEÄ olla suomalainen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu