Miksi kunnat päättävät vanhusten hoitolaitosten kilpailuttamisesta, kun vanhukset kuitenkin maksavat oleskelunsa 5000 €/kk? Miksi Annika Saarikko syyttää kuntia, eikö se olekaan maakuntamallin tehtävä hoitaa kuntien asiat? Tarkistapa mitä puhut, pullukka.
Miksi vanhuksia rääkätään?
18
<50
Vastaukset
- Kuppinurin
Hyvä ku on tämä keskustan maakuntamalli nyt niin tietää ketä syyttää. Vanhukset kärsii.
- Todellakin.huonot.jaot
Kokoomusen orpon ja Keskustan pääministeri sipilän johdolla ja( johto kateissa koko ajan)eivätkä ole koskaan olleet pienen ihmisen asialla ja onhan se nyt nähty näiden 2015-2019 välisen ajan jonka kiusasivat palkansaajia, eläkeläisiä , työttömiäkin , opiskelijoita, tutkijoita (jotka muuttaneet ulkomaille) koulutuksesta. Vain eliitti ja hyvätveljetsiskot ovat voineet hyvin tänäaikana. Huonoja päätöksiä ja tekemisiä on riittänyt vaikka muille valtioille jakaa. Siksi äänestänkin nyt sdp tä.
- Yksityöntekijöistä
Attendo säästää tärkeistä asioista esim.ammattitaitoinen henkilökunta (hoitajat, ammatti-siivoojat)suhteutettuna henkilöstön määrään. Myös esim.osastojen tarvitsemat välineet ym. kyseenalaistetaan kun joitain tarvikkeita tarvittaisiin. Ja päälle vielä perehdytys jossa käsketään olemaan suu supussa esim. täällä somessa. Jos kiinni jää-potkut välittömästi. Tällä periaatteella mennään Attendolla.
- Sotaisatpäätäjät
Vihreät ja Vasemmistoliitto tappaa vanhukset ruuan puutteeseen samoin Kokoomuksen Vapaavuori. Vanhuksilta poistetaan ruuasta lihaa, kalaa siis proteenipitoisia ruokia, joita he ovat elinaikana tottuneet syömään. Onko oikein?
Pressa vääriin EUssa Saksan kanssa alhaisissa aikeissa. Nytkö toteutuu se, että Suomi joutuu sotaan vielä tämän presidentin kaudella. Ei pitäisi luottaa missään Kokoomukseen tai sinisiin.- eikerrotakellee
Persut ovat olleet aika hiljaa, johtuisiko siitä että olivat itse heikentämässä.....
''Perussuomalaiset mukana vanhussäästöissä
Perussuomalaisten rooli välikysymyksessä on erikoinen, sillä Juha Sipilän hallitus tavoitteli julkiseen talouteen 61 miljoonan säästöä vanhuspalveluista. Säästön saavuttamiseksi hallitus heikensi vanhuspalvelulakia siten, että vanhuksen tueksi tarkoitetusta vastuutyöntekijästä luovuttiin ja laista poistettiin listaus vanhuspalveluissa kunnilta vaadittavasta erityisasiantuntemuksesta. Myös hoidon laatusuosituksia heikennettiin ja vaatimuksia kevennettiin.
Perussuomalaiset olivat itse tekemässä kaikkea tätä ennen kuin joutuivat ulos hallituksesta.'' Mutta sitävastoin, ovathan vihreät nyt saaneet ajettua läpi sen, että koirat ja kissat rekisteröidään kotieläineten hyvinvoinnin turvaamiseksi.
Ihmisistä ei niin väliä, kunhan veroeurot vain johonkin muuhun saadaan tuhottua.
Jo nämä yksityistetyt vanhusten säilömislaitosket ovat oiva keino nostaa niistä osinkoja, kiertää veroja ja tulouttaa ne sitä kautta hallintarekistereihin ja vakuutuskuoriin.
Sama varastaminen pätee yritystukien kohdalla, osinkoina ne kerätään samoihin varmoihin säilytyspaikkoihin, josta ne eivät koskaan enää tule tämän yhteiskunnan kiertoon, kuten veronkannon takoituksena on .
Ylintä valtaa Pitävät ovat tässä maassa suurimpia talousrikollia ja pettävät kansalaisia jatkuvasti, mutta näistähän ei kukaan vastuuseen vaadi, oikeuskanlerit ja oikeusasiamiehet on hiljennetty ja mikäs on hiljaa ollessa kun tuotto siitä vain paranee.
Se mitä veroeuroista yhteiskunnan käyttöön jää, näyttää yhä suuremmassa märin menevän näiden tuonti-insinöörien paremminvointiin ja viihtyvyyteen, ei niistä vanhuksille eikä tämän yhteiskunnan tarkoituksella syrjäyttämille riitä, siinä kohtaa on aina rahat loppu.- yesindeed
however kirjoitti:
Mutta sitävastoin, ovathan vihreät nyt saaneet ajettua läpi sen, että koirat ja kissat rekisteröidään kotieläineten hyvinvoinnin turvaamiseksi.
Ihmisistä ei niin väliä, kunhan veroeurot vain johonkin muuhun saadaan tuhottua.
Jo nämä yksityistetyt vanhusten säilömislaitosket ovat oiva keino nostaa niistä osinkoja, kiertää veroja ja tulouttaa ne sitä kautta hallintarekistereihin ja vakuutuskuoriin.
Sama varastaminen pätee yritystukien kohdalla, osinkoina ne kerätään samoihin varmoihin säilytyspaikkoihin, josta ne eivät koskaan enää tule tämän yhteiskunnan kiertoon, kuten veronkannon takoituksena on .
Ylintä valtaa Pitävät ovat tässä maassa suurimpia talousrikollia ja pettävät kansalaisia jatkuvasti, mutta näistähän ei kukaan vastuuseen vaadi, oikeuskanlerit ja oikeusasiamiehet on hiljennetty ja mikäs on hiljaa ollessa kun tuotto siitä vain paranee.
Se mitä veroeuroista yhteiskunnan käyttöön jää, näyttää yhä suuremmassa märin menevän näiden tuonti-insinöörien paremminvointiin ja viihtyvyyteen, ei niistä vanhuksille eikä tämän yhteiskunnan tarkoituksella syrjäyttämille riitä, siinä kohtaa on aina rahat loppu.''...koirat ja kissat rekisteröidään kotieläineten hyvinvoinnin turvaamiseksi.''
Osuit osittain oikeaan vahingossa, varsinainen syy on pentutehtailu, jalostus sekä laiton tuonti ulkomailta.
Viimeksi mainittu saa persun kuolaaman kuin koiran;)
- Vanhuksillehoitoa
Eikö sosiaali ja terveysministeri ole hoitanut tehtäviään? Huutaa punasena kurkkusuorana pyöreällä naamalla . Mitä on saanut aikaan?
- työllistää
Eläke järjestelmä pettää! Eläkeet ei riitä hoitoon.
Jotkut ovat aikoja sitten sössineet eläketurvan ja eläkeiden tasapuolisen jaon.
Ihan yksinkertainen yhtälö.Syyliset valtakunnan oikeuteen.
Siellä niitä on 200 valittua/ei pitäis Suomea rakentaneiden jäädä heiteille ja vaille
hoitoa,Sama tilanne Työttömien lapsiperheillä/järjestelmä pettää.- hyväsysteemi
Työeläke maksetaan henkilön tulojen mukaisesti, loput eläkkeet taitavat olla tulonsiirtoja vähäosaisille, tai sairaille.
Kyseinen järjestelmä on aivan hyvä, eläkettä maksetaan ansion mukaisesti. - vain_maksajat_puuttuu
hyväsysteemi kirjoitti:
Työeläke maksetaan henkilön tulojen mukaisesti, loput eläkkeet taitavat olla tulonsiirtoja vähäosaisille, tai sairaille.
Kyseinen järjestelmä on aivan hyvä, eläkettä maksetaan ansion mukaisesti.Ei kuuluisi tälle palstalle mutta...
Työllisten työeläkemaksut ei riitä eläkkeiden maksamiseen, ei ole riittäneet enåån muutamaan vuoteen. Onneksi työeläkerahoja on sijoitettu tuottavasti. Toistaiseksi.....
- Bkai
Koko juttu on vaalipropagandaa. Vaalien jälkeet vanhukset unohdetaan aivan samantien. Huolimatta siitä kuka on vaalien voittaja. Kun ihminen on yli 70 viimeistään silloin, hän muuttuu yhteiskunnalle tappiolliseksi . Suomi ikävä kyllä on harvinaisen vahusvihamielinen maa. Heidät koetaan taakaksi eikä heitä arvosteta toisin kuin Etelä- Euroopassa.
- Rosvot
Kysymys on siitä mihin verorahoja käytetään. Miksi pitää työntää miljardeja tehottomiin yritystukiin ja maataloustukiaisiin. Jos ei kannata ilman tukia niin voi lopettaa. Kyllä rahaa riittää kun se käytetään sinne mihin sitä eniten tarvitaan. Kokoomuksen hallitus kepun avulla on halunnut yksityistää kaikki palvelut että omistajille saadaan kunnon tuottoja. Turha selitellä ja jauhaa soopaa.
- uuniinduuniin
Sinut voi lopettaa, et kannata tuella etkä ilman, pelkkä menoerä.
- PuhdastaRuokaaSuomesta
Kyllä suomalaista maataloutta kannattaa tukea, että saadaan puhdasta ruokaa. Juuri oli salmonellaa Lidlin naudanlihassa, jota oli tuotu...oliko Tanskasta?
- KokEiksNiiKepuIhmisroska
Eiköhän sitä maataloutta ole tuettu aivan tarpeeksi, tekevät työtä pelloillaan kevväästä syksyyn ehkä 5kk ja lopun vuotta kunnat maksaa auraamisista. Eri asia jos karjaa ympäri vuoden joutuu lypselemään automaateilla....ajamaan varsastoistaan apetta paaleilla jumalattomilla traktoreillaan joita uusitaan isommiksi ja isommiksi ja sitten penskat ajelee kesät talvet kouluun ja iltasella kiertämään raittia...Paljonkos niitä tukia vuosittain maksellaankaan. Ilmaistyövoima yhtiöille pakolla €pvä. Siinä sitä voi vähäsen vertailla...
- PopulistinenKokoomus
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/a615fca1-ea13-4ffd-85b3-bd3d2dc077cc
Ai Kokoomuskin on nykyään natsipuolue?
Halla-Ahohan puhunut samaan sävyyn jo vuosikaudet ja media on lähinnä kuittaillut natsiksi.- cmmmh
''...suojelun tarjoaminen siirtyy rajan yli tapahtuvasta turvapaikan hakemisesta kohti pakolaisleireiltä tapahtuvaa noutamista.''
Eli, kokkareiden perustama/suojelema firma valitsee parhaat päältä. Valitut sijoitetaan työelämään (8€/h) turakaisten tilalle.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1462785Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3632012- 401747
Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii351658Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua281370Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em941213- 541173
Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul328945Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles110938Annan meille mahdollisuuden
Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil53782