Kaatuuko sote vanhuksien pesuvesien mukana?

1
Pääministeri Juha Sipilä: Vanhusten hoivayritysten pitäisi katsoa peiliin ja miettiä, ovatko ne oikealla toimialalla
[ ~ https://www.hs.fi/politiikka/art-2000005998329.html - ]

Ilkka Luoma kommentti ylläolevaan linkkikirjoitukseen 13.2.2019 – 10:04:

Sipilä on aiempi liukkaan rehti liikemies, joka on myös nauttinut laillisesti - moraalisesti (?) erilaisia yhteiskuntatukia - tietäen että liike-elämässä on ensisijaisena voiton tekeminen, sillä osakeyhtiötä määrittelee paljolti osakeyhtiölaki, joka asettaa omistajaominaisuuden päällimmäiseksi. Omistajat haluavat arvonnousua ja osinkoja.

On aivan selvää, että liukkaat liikemiehet oivalsivat vanhushoidon yksityistämisaallon käynnistyessä, että nyt on kultasuoni auki - kuten on laajassa nykymedioinnissa käynyt hyvin ilmi.

Sipilän ei kannattaisi olla kovin poliitikkomaisesti pintamoraalinen, sillä kaiken hän tietää, mitä merkitsee yritystoiminta - se on kilpailua, myös osin ahneutta ja pyrkyryyttä sekä erinomaisia hyväveli-suhteita - unohtamatta yrittämistä, laatua ja asiakastyytyväisyyttä ... nyt voidaankin kansallisesti ylpeänä esitellä tähän esimerkin Supercell -yhtiöstä, jossa moraali ja yhteiskuntavastuu on erityisen korkealla - aihealueella, jossa voiton metsästäminen on täysin sallittua.


2
Arvot ja eettisyys ovat liiketoiminnan ja johtamisen ytimessä, eivät pehmohöpötystä
[ ~ https://www.hs.fi/talous/art-2000005999929.html - ]

Ilkka Luoma kommentti ylläolevaan linkkikirjoitukseen 13.2.2019 – 14:15:

Puhetta, paljon puhetta. Arvot ovat vakiolause, joihin kiinnitetään silloin huomiota, kun ne nousevat kilpailussa esille tai sitten, kun kärähdetään jostain. Ihminen ja liikemieskin on kilpailija, ja haluaa/ janoaa voittoja. Voitto on menestys, ja sitä mitataan liikevaihtona, mutta erityisesti jaettavana tuloksena, josta voidaan mukavasti voidella omistajia - olemaan tyytyväisiä; se on pelin henki ---



Ilkka Luoma
https://ilkkaluoma.blogspot.fi

DOC sotehoiva_13022019.doc – OpenOffice Writer
PVM 13022019 SH01

29

295

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sijoittajakuningas

      Ydinkysymys

      Pitääkö liike-elämän päästä tekemään paljolti yhteiskunnan kustannuksin voittoja jaettavaksi osinkoina omistajille ja pääomasijoittajille, jotka kärkkyvät omaisuutensa arvonnousua?

      • Huijaus

        Yrityksille jaetaan yritystukia. Suunnilleen samanverran tuotut yritykset jakavat osinkoina.
        Nyt Hallitus koittaa tehdä sote yrityksistä luonnollisia monopoleja.
        Rahastus koneita.
        Kunnalliset palvelut ajetaan alas valtionosuuksia leikkaamalla.


      • ei_todellakaan

        Hyvä ydinpointti. Ei mielestäni pitäisi. Liike-elämä, eli voittoja tavoittelevat yritykset eivät saisi olla tekemisissä jokaisen kansalaisen perustarpeiden kanssa. Terveys, vesi, sähkö jne. Tulisi pitää kaukana liike-elämästä.


    • trolli.mikä.trolli

      Nyt trolliLuoma yrittää syyllistää Sipilänkin ulkomaalaisomisteisten hoivafirmojen hämmästyttävän typerällä argumentaatiolla.

      TrolliLuoman mukaan Sipiläkin on liukkana liikemiehenä osasyyllinen ongelmiin - samalla periaatteella Juupajoen taksiyrittäjätkin olisivat osasyyllisiä.

    • Eikös aloittajakin ole konsulenttina "liukas liikemies"... jätän ajatusleikin tähän, muut voivat jatkaa.

    • Rollaattori4

      Hesari puki suoran rehdisti ongelman, johon avauskin kiinnitti asiallisesti huomiota:

      Kopio ... "SUOMESSA on kohistu pari viikkoa vanhustenhuollon ongelmista. Viime päivinä ongelmia on löytynyt Esperi Caren ja Attendon omistamista hoitolaitoksista. Moni tilannetta seurannut on ehtinyt syyttää tilanteesta kasvotonta rahaa ja ulkomaisia riistokapitalisteja, jotka liikuttelevat rahaa veroparatiiseihin.

      Yksi Esperin omistajista on supi­suomalainen työeläkeyhtiö Ilmarinen. Attendon omistajiin kuuluu eläkeyhtiö Elo. Mehiläiselläkin on hoitobisnestä, ja mukana ovat muun muassa työeläke­vakuuttajat Varma ja Ilmarinen sekä Valtion eläkerahasto.

      OSAKEYHTIÖLAKI kertoo, että toimitusjohtajan on edistettävä yhtiön etua ja yhtiön hallituksen on valvottava omistajien puolesta, että näin tapahtuu. Yhtiön etu pelkistyy osakkaiden silmissä usein hyväksi osinkotuotoksi.

      Vanhustenhuolto on työvoimavaltaista toimintaa. Jos hoivabisneksestä haluaa puristaa lisää tuottoa ja paremmat ­osingot omistajille, nopein keino on se, että vähennetään työvoimaa. Tällä alalla omistajan etu ja asiakkaan – hoidettavan – etu voivat silloin ajautua räikeään keskinäiseen ristiriitaan." -Hesarista

      https://www.hs.fi/mielipide/art-2000005998977.html

    • menikö.konkkaan.hähähää

      Jos aloittaja on yrittäjä niin kateus kyllä paistaa kirjoituksesta

      • pataässät

        Pata kattilaa soimaa? Mitä mieltä olet itse aloituksesta?


      • oi.Herra.varjele.meitä

        Perseestä

        Kuten ketjussa on todettukin ensin aloittaja herjaa ilkeyttään jopa pääministeriä.


      • pataässät
        oi.Herra.varjele.meitä kirjoitti:

        Perseestä

        Kuten ketjussa on todettukin ensin aloittaja herjaa ilkeyttään jopa pääministeriä.

        Entä mielipiteesi itse avausjuttuun?


      • topofdown
        oi.Herra.varjele.meitä kirjoitti:

        Perseestä

        Kuten ketjussa on todettukin ensin aloittaja herjaa ilkeyttään jopa pääministeriä.

        Täällähän komea kommentti , huippuosaamista ja veitsen tervää polemiikkia - yksinäinen häiritsijä, esiintyykö useilla palstoilla, onko muilla havaintoja?


      • trolli.mikä.trolli
        topofdown kirjoitti:

        Täällähän komea kommentti , huippuosaamista ja veitsen tervää polemiikkia - yksinäinen häiritsijä, esiintyykö useilla palstoilla, onko muilla havaintoja?

        Olet näköjään lukutaidoton ja todennäköisimmin aloittaja kun ohitit kommentin asiasisällön:
        "Kuten ketjussa on todettukin ensin aloittaja herjaa ilkeyttään jopa pääministeriä. "


    • jhgfghj

      Kovasti sotesta puhutaan mikä se on veikkaan ettei mitään sotea ole olemassakaan ollaan vaan antamassa uusi nimi jollekkin normi asialle. Eli kyseessä niinsanottu paskan.tärkeily.

    • sotekainen

      Voitontavoittelu ei sovi yhteiskuntamaksettuun sairauden, vanhushoidon ja mielenterveyspalveluiden tarjontaan.

      • puhdas.mieli

        Vähän mutta asiaa. Aloittajakin saa joutuu purkamaan katkeruuttaan, ja kaunaansa vihakirjoituksiin vaikka olisi olemassa erivärisiä pillereitä- Neuroleptit esimerkiksi vaikuttavat tunne-elämää ja käyttäytymistä säätelevän limbisen järjestelmän kautta.


    • artonieminen

      Kaatuuko sote, kuten Hesari tänä aamuna jutussaan ennustelee? Sopiiko yksityistäminen soteen?

      • hygttt

        Jos sote kaatuu niin tuskinpa kukaan sitä edes huomaa? jos ei kaadu niin ei sitäkään kukaan huomaa suomalaiset on jo niin tottuneita huonoon palveluun ettei palvelujen huonontaminen missään tunnu?


      • vanhus

        Meillä on sote käytössä ja jopa leikataan sunnuntaina, jota ei kunnallinen lääkäri suorita, Leikkaussali seisoo tyhjänä


      • vanhus
        hygttt kirjoitti:

        Jos sote kaatuu niin tuskinpa kukaan sitä edes huomaa? jos ei kaadu niin ei sitäkään kukaan huomaa suomalaiset on jo niin tottuneita huonoon palveluun ettei palvelujen huonontaminen missään tunnu?

        Sotessa palvelu parani meillä


      • Make888
        vanhus kirjoitti:

        Sotessa palvelu parani meillä

        Missä, kiinnostaa kovasti! :-)


    • sote_sotkuinen

      Sote-selvitys ei valmistunt tänäänkään Perustuslakivaliokunnasta ...

    • Terojarvi

      Aamun D-Hesarissa raflaavasti kantaa ottava juttu vanhuksista - mallia Jari Tervo!

    • hermansson

      Koskettava avaus!

    • muutos_tultava

      Ei ole mielestäni oikein tehdä rahaa ihmisille välttämillä asioilla kuten terveys, sähkö, vesi jne.

      Ahneita ovat omistajat ja sijoittajat. Sijoittajat ajattelevat ensisijaisesti rahapussillaan. Siinä kohtaa ei tunneta inhimillisyyttä. Sijoittajille nämä asiat ovat keino tehdä rahaa. Jokaisen tarvitsemat yleishyödykkeet eivät saisi olla voittoja tavoittelevien yritysten omistuksessa.

      • FrediK

        Ytimessä ollaan! :)


    • sarisairaanhoitaja

      Enemmän vastauksia, saako toisten sairauksilla tehdä voittoa?

    • soteinen

      Ennakoiva alustus. Kun sote kaatuu, niin saammeko nyt näin sote-vaalit? Eduskuntavaalit keväällä 2019. Miten Sinä näet tämän sote-sotkun?

      • äänestäisitkö.itätrollia

        Ei se ole kaatunut - aloittaja valehtelee nimimerkin takaa,

        Motiivi löytyy koplauksesta eduskuntavaaleihin - ialoittaja on itse 7tähden liikkeen ehdokas.


    • summeri555

      Kun pirulle antaa pikkusormen se vie koko käden. Siinä teille vastausta. Suomella täytyy tulevaisuudessa olla yhtä venyvä exmoraalinen sietokyky kuin kuminauhalla. Aidan seipäätkin nauraa taas markkinakapitalistein kanssa, kansallisen pääoman virratessa norona ammottavaan molokin kitaan. Kenen lauluja laulat, sen leipää et syö.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tere Sammallahti: Sosiaaliturva pois vieraskielisiltä

      Hän viittaa Iltalehden juttuun. IL kertoi maanantaina Kelalta saatuun tilastotietoon perustuen, että vieraskieliset muod
      Maailman menoa
      348
      2248
    2. Nainen, tuskin muistan koska ollaan nähty

      niin pitkä aika siitä on. Suurin ilonaihe elämässäni olit, ja tulevan onnen aamuaurinko. Tunnut niin minun omalta, tutul
      Ikävä
      38
      2007
    3. Voi minkä rikoksen teki

      Kunnosti ihan pa..akuntoon päässeen tien ilman ELYn lupaa. Kyllähän se nyt viranhaltijaa kirpasee. Sellainen yritteliäis
      Kuhmo
      67
      1499
    4. Mitä olen tehnyt

      Mitä pahaa olen sinulle tehnyt? Rakastuin ja en pysty unohtamaan Miksi teet tämän minulle? Yritä ymmärtää, vaikka olet
      Ikävä
      91
      1396
    5. Torniolainen Tiiliä lukemaan

      Torniosta kotoisin oleva Matti Heis. Kala ui nyt syvissä vesissä. Kolme vuotta tiilien lukua.
      Tornio ja Haaparanta
      3
      1305
    6. Pitkään kestänyt ihastuminen

      Oot niin kaunis🩷 Vaikutat tosi itsevarmalta, iloiselta ja puheliaalta. Voisi sanoa, että näen sinut jopa tietynlaisen
      Ikävä
      99
      1208
    7. Mitä haluaisit

      Sanoa minulle nyt? En ole tätä kysynytkään pitkään aikaan🤔
      Ikävä
      79
      1205
    8. Venäjän lennokkileikit ja provokaatiot tulee jatkumaan.

      Yrittää härnätä Natoa vastaiskuun,koska sillä olisi halua ratkaista nopeasti sota käyttämällä taktista ydinasetta Ukrain
      NATO
      227
      1110
    9. Tuon sinulle jännitystä

      Siksi pidät minusta. Tiedämme molemmat, että meistä ei voi tulla mitään todellista.
      Ikävä
      113
      1086
    10. Kumpa kaikkeen vois palata

      Askelia taaksepäin. Siihen hetkeen kun olit aitiopaikalla mielestäsi. Kaiken oli kuitenkin tarkoitus mennä näin
      Ikävä
      12
      1047
    Aihe