Mies/ miehet vailla vilppiä.

Vaillavilppiä

Kun nyt olen seurannut läheltä Jehovan todistajien teokraattista sodankäyntiä
( luetaan: vilpillistä puhetta/valehtelua) niin tulee mieleen eräs Jeesuksen lausunto miehestä nimeltä Natanael tai niin kuin häntä toisella nimellä puhuttiin Bartolomeus.
Millainen mies hän oli Jeesuksen sanojen mukaan?
Vailla vilppiä.
Joh.1:47."Siinä on oikea israelilainen, vailla vilppiä."

Kun nyt Jehovan todistajat sanovat olevansa oikeita israelilaisia, niin mitenkä he voisivat olla sitä, koska he ovat täynnä vilppiä ja valehtelua? Teokraattista sodankäyntiä.
Mitä he hyötyvät siitä? Pilaavat vielä Jehovan maineen. Ovat hänelle häpeäksi.

7

77

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jos laskee hyvin peräilmaa, niin sillä paikkaa jonnii verran. Sillä sanoihan jeesus Kalileassa Ketsemaanessa opetuslapsille, kun nämä nukkuivat kuorsaten sikeästi öljypuun alla, että se joka vilpillä toiselle kuoppaa kaivaa, ei pääse taivasten valtakuntaan. Paitsi jos laskee pyyteettömästi ja rehdisti siionin suolikaasua. Samaa sanoivat myös kaikki profeetat yhtä lukuun ottamatta. Tämä yksi olikin vähän tollakka, varsinainen peräkorven tollo. Mm. pyöri ns. kentällä, yrittäen päästä ihmisten koteihin kertoilemaan satuja, ja tästä ansiosta muka pelastuisi kadotuksesta. Lisäksi kaikkein raskauttavimpana seikkana oli, että suhnua ei irrronut kuin oikeastaan nimeksi.

    • outohaave

      "Kun nyt Jehovan todistajat sanovat olevansa oikeita israelilaisia"

      Miksi kaikki haluavat olla israelilaisia? Sehän on Lähi-Idän ainoa paikka, jossa _ei_ ole öljyä.

      • outohaave 15.2.2019 0:16

        <>Miksi kaikki haluavat olla israelilaisia? Sehän on Lähi-Idän ainoa paikka, jossa _ei_ ole öljyä.><

        Ne kairaa jos löytyisi mannaa.


    • No meitä on moneksi. Tunsi minunkin veljen vaimon kummin serkku miehen, joka koki olevansa sika. Ihan jo porsaasta asti. En ole aikoihin kuullut miehestä ja kerrotaan että hänet nähtiin viimeksi salilla vähän ennen joulua vuonna 1975.

      • moneenjunaan

        Ja kahdeksan ukkoa kuutamolla kokevat olevansa "elin".


    • 2järkikäteen

      jehova käytää maailman vanhinta asetta.pelottelemalla.

    • mainosvaltuutettu

      Joo on meillä sodankäynti, mutta ammumme rakkauden nuolilla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä

      "Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan
      Maailman menoa
      26
      19255
    2. Minulla ei ole ketään muita

      Enkä halua ketään muita kuin sinut.
      Ikävä
      69
      6215
    3. 4,5 promillee

      Aika rajut lukemat joku eilen puhaltanut.
      Suomussalmi
      27
      5857
    4. Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista

      Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni
      Maailman menoa
      81
      5715
    5. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      43
      5569
    6. Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"

      "– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h
      Maailman menoa
      99
      5464
    7. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      62
      4903
    8. Voiku saisi sen sun

      Rakkauden kokea. Tykkään susta niin paljon edelleen.
      Ikävä
      43
      4577
    9. Mitä luulet, miten Martina Aitolehti pärjää Erikoisjoukoissa?

      Kohujulkkis, yrittäjä ja hyvinvointivalmentaja Martina Aitolehti on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukot on
      Suomalaiset julkkikset
      57
      3916
    10. Olitpa ikävän

      Kylmä eilen. Miksi ihmeessä?
      Ikävä
      49
      3555
    Aihe