Mies/ miehet vailla vilppiä.

Vaillavilppiä

Kun nyt olen seurannut läheltä Jehovan todistajien teokraattista sodankäyntiä
( luetaan: vilpillistä puhetta/valehtelua) niin tulee mieleen eräs Jeesuksen lausunto miehestä nimeltä Natanael tai niin kuin häntä toisella nimellä puhuttiin Bartolomeus.
Millainen mies hän oli Jeesuksen sanojen mukaan?
Vailla vilppiä.
Joh.1:47."Siinä on oikea israelilainen, vailla vilppiä."

Kun nyt Jehovan todistajat sanovat olevansa oikeita israelilaisia, niin mitenkä he voisivat olla sitä, koska he ovat täynnä vilppiä ja valehtelua? Teokraattista sodankäyntiä.
Mitä he hyötyvät siitä? Pilaavat vielä Jehovan maineen. Ovat hänelle häpeäksi.

7

73

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jos laskee hyvin peräilmaa, niin sillä paikkaa jonnii verran. Sillä sanoihan jeesus Kalileassa Ketsemaanessa opetuslapsille, kun nämä nukkuivat kuorsaten sikeästi öljypuun alla, että se joka vilpillä toiselle kuoppaa kaivaa, ei pääse taivasten valtakuntaan. Paitsi jos laskee pyyteettömästi ja rehdisti siionin suolikaasua. Samaa sanoivat myös kaikki profeetat yhtä lukuun ottamatta. Tämä yksi olikin vähän tollakka, varsinainen peräkorven tollo. Mm. pyöri ns. kentällä, yrittäen päästä ihmisten koteihin kertoilemaan satuja, ja tästä ansiosta muka pelastuisi kadotuksesta. Lisäksi kaikkein raskauttavimpana seikkana oli, että suhnua ei irrronut kuin oikeastaan nimeksi.

    • outohaave

      "Kun nyt Jehovan todistajat sanovat olevansa oikeita israelilaisia"

      Miksi kaikki haluavat olla israelilaisia? Sehän on Lähi-Idän ainoa paikka, jossa _ei_ ole öljyä.

      • outohaave 15.2.2019 0:16

        <>Miksi kaikki haluavat olla israelilaisia? Sehän on Lähi-Idän ainoa paikka, jossa _ei_ ole öljyä.><

        Ne kairaa jos löytyisi mannaa.


    • No meitä on moneksi. Tunsi minunkin veljen vaimon kummin serkku miehen, joka koki olevansa sika. Ihan jo porsaasta asti. En ole aikoihin kuullut miehestä ja kerrotaan että hänet nähtiin viimeksi salilla vähän ennen joulua vuonna 1975.

      • moneenjunaan

        Ja kahdeksan ukkoa kuutamolla kokevat olevansa "elin".


    • 2järkikäteen

      jehova käytää maailman vanhinta asetta.pelottelemalla.

    • mainosvaltuutettu

      Joo on meillä sodankäynti, mutta ammumme rakkauden nuolilla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      81
      4482
    2. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      121
      4157
    3. Persujen mukaan rasismi on huumoria

      Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀
      Maailman menoa
      33
      4028
    4. BOIKOTOIN - Ei mitään Suomi.fi postilaatikoita käyttöön

      Ainakaan minulle! Vai että pitäisi alkaa siellä käyädä katselemassa tammikuusta 2026 siis periaatteessa päivittäin että
      Maailman menoa
      169
      3261
    5. Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta

      Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome
      Maailman menoa
      59
      2580
    6. Surullista

      Että menetit sen naisen , tosi surullista ja vielä oman tyhmyyden takia ,ymmärrän että se on masentavaa
      Ikävä
      58
      2577
    7. Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava

      Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main
      Maailman menoa
      35
      2552
    8. 167
      2479
    9. Muuttunut käytös

      Onko kaivattusi käytös muuttunut? Tiedätkö mistä se johtuu? Haluatko kertoa, mitä tapahtui?
      Ikävä
      68
      2449
    10. Väkeä oli liikkeellä

      Nyt leijutaan pilvissä. Kun eläinpuistossa oli porukkaa 😆😆 Olihan siellä kun ilmaiseksi pääsivät. Eiköhän se juuri sik
      Ähtäri
      43
      2122
    Aihe