Varokaa OP pankkia

Joo ja voi helekkari...melkein kaksi vuotta menee jäsenmaksun palautukseen Op:ssä...eli jos tänään liityt ja huomenna eroat saat oman 100 eurosen takaisin 2021 tammikuussa.  S-pankissa sen saa heti jos syystä tai toisesta haluaa lopettaa jäsenyyden. Voihan Menneisyys mikä tuo op on. Ei jatkoon
7220
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Isot on ongelmat. Turha sinun on varmaan tyhjää tiliä avata moneen paikkaan.

Äänestä

Osuuskunnillaa kuten op ja osuuskaupan oon säännöissä kirjoitettu, että osuusmaksu ja lisäpääoma maksetaan takaisin kokonaisen kalenterivuoden kuluttua. Se vaan on niin. Mä voin vain kuvitella ne syyt miksi tämä on joillekin niin vaikeaa

Äänestä

kyllä s-pankissakin kesti muutaman kuukauden. ehkä kaikki eivät ole samanarvoisia.

Äänestä

Ja samat säännöt koskee kuolinpesä. Op lisäpääomissa lienee myös se, että pankki on määrittänyt lusäpääomien määrän ja jos joku myy omiaan, niin pankki myy sen eteenpäin, eikä Lunasta sitä.

Äänestä

Eikö kannattaisi keksiä jokin parempi harrastus? Jäsenmaksun maksaminen ja sen jälkeen jäsenyyden irtisanominen tuntuu tosin hienolta ja pönkittää tyhjää arkea, mutta muutakin tekemistä voisi löytyä.

Äänestä

Ihan normaali osuuskuntien käytäntö. Esim. Metsäliiton ja Itikan osuuksien palautus kestää ihan samalla tavalla.

Kauheaa itkupotkuraivaria, kun joku toimii kerrankin niin kuin säännöissä sanotaan :P

Äänestä

reili 30v sitten otin alueen osuuspankin osuuden hintaan 100mk. Sitten osuuspääomaa nostettiin muistaakseni 300mk:n arvoon mitä en rahatilanteen vuoksi tehnyt ja jäsenyys irtisanotiin. Vuonna 1998-1999 ostin uuden osuuden hintaan 500 nk. Kun 2002 markka muutui euroksi, niin pankki muutti sääntöjään muutamalla jäsenmaksun arvoksi 100e. Vanhoille asiakkaille tämä erotus korvattiiin, sain siis n. 15e palautusta. Osuuden arvo oli siis 85e. Kun jäsenmaksu on maksettu, niin saan 4,5e arvoisesta palvelupakestista alea niin, että se maksaa 2,90e. Tämä ei tule säästöjen ansista, vaan osuuden ansiosta. Jos olen ollut osakkaana vaikka viisi vuotta niin saan etua n. 1,60e/kk ja vuodessa trallallaaa 18e, eli n. 80e ja nyt kun parin vuoden ajan asiakkuus on ollut yli 5000e, niin tuo palvelumaksu on 1,50e, eli alea on hyvinkin 3e/kk, eli parille vuodelle n. 60e. Kun näitä lukuja summaa, niin pankki on maksanut etuja viiden vuoden aikana enemmän kuin minä jäsenmaksua. 15 80 60=155e. Ei se etu ole tässä päivässä kuin 55e, mutta eräs toinen pankki perii palvelumaksua 7e kuukaudessa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Erkki1245 kirjoitti:

Joo ja voi helekkari...melkein kaksi vuotta menee jäsenmaksun palautukseen Op:ssä...eli jos tänään liityt ja huomenna eroat saat oman 100 eurosen takaisin 2021 tammikuussa.  S-pankissa sen saa heti jos syystä tai toisesta haluaa lopettaa jäsenyyden. Voihan Menneisyys mikä tuo op on. Ei jatkoon

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu