Venäläisille ei kelpaa venäläinen tuote

Hiukka reppanoita nuo venäläiset

https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000006004055.html

Ei kelpaa venäläisille venäläinen juusto, ei venäläiset kengät eikä venäläinen vaate.
Siksipä venakot liimaa Kiinassa teetettyihin vaatteisiin suomalaisia merkkejä.
Ja eipä tuo väärentäminen vaatteisiin jää. Siellä myydään venäläistä liitujauholla ja melamiinilla jatkettua juustoa suomalaisena. Venäläiseen makkaraan jauhetaan siansorkkia, nahkaa ja ties mitä muuta.

Mahtava maa tuo Venäjä!
2154
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat

Pitää olla aika reppana, ettää saa kyseisestä IS:n artikkelista väännettyä tuollaisen aivopierun DDD

Äänestä
  • Ihan totta on. Seuraan venäläistä mediaa ja siellä on koko ajan esillä elintarvikeskandaalit. Venäläiset etsivät nykyään ruokaa jossa ei ole "himija" eli kemiaakelja.

    Äänestä

Suomessakin kyllä myydään ulkomaista suomalaisena jos valvova silmä herpaantuu.

Äänestä
  • Tuo olikin hyvä pointti!
    Mutku ne muutki....

    Vidun ressukkavenäläiset :DDDD

    Äänestä

  • Kai tiedät myös Ugandan tilanteen?

    Äänestä

Venäläistä matoa, olkaa hyvä :)
https://www.maaseuduntulevaisuus.fi/politiikka/tällaista-maitoa-venäjällä-60-prosenttia-sisälsi-korvikeaineita-1.157667

Venäläistä makkaraa, olkaa hyvä :
https://www.hs.fi/ulkomaat/art-2000005629368.html
https://www.aamulehti.fi/a/201450220

"Suomalaisia" vaatteita venäläisille:
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000006003829.html

Tuossa noin aluksi. Edelleen mahtava maa tuo Venäjä! Nehän keksi Ladankin. Ai niin, Lada olikin Fiatin kopio...

Äänestä
  • Venäläinen palava juusto on hyvä. Varsinkin kun on taas pakkasia luvassa. Polttopuut ei pala, mutta venäläinen juusto palaa!!!

    Tykkään myös venäläisestä maidosta, jossa on kalkkia, kipsiä tai salisyyni- ja boorihappoa sekä tärkkelystä. Sitä saa ainosastaan Venäjältä!!!!

    Venäläinen makkara on ihan parasta: sisältää muun muassa sian ja kanan nahkaa sekä jänteitä, sorkkia ja aivoja. Nams!!

    Äänestä

  • Niinhän se on että Lada on Fiatin kopio.
    Ja BMW Moskvitšin.

    Äänestä

Kunnon kommunisti aikoinaan ajoi mossella, imuroi venäläisellä imurilla, katsoi punaisen torin paraatia venäläisestä telkkarista, pisti venäläiset jalkineet jalkaansa ja venäläiset vaatteet päälleen töihin mennessään ja piti yhteyksiä tovereihinsa venäläisellä lankapuhelimella. Sulanut ruoka löysi paikkansa venäläiseen huipputuote sinkkiämpäriin. Ja perse pyyhittiin venäläiseen vessapaperiin.

Oli tuo NL:n kulta-aika vaan upea ajanjakso!

Äänestä

5 kiloa venäläistä juustoa riitti lämmittämään kokonaisen kerrostalon.
Kiitos venäläiset!

Äänestä

On nuo Venäläiset sentään laatutietoisia kun ei oman maan tuotteista muu kelpaa kuin vodka ja kaviaari.

Äänestä
  • Ja niihinkin on moni kuollut...

    Äänestä

Mistäs niin päättelet? Jutun perusteella ei tuota johtopäätöstä voi tehdä. Suurin osa venäläisistä varmaan pukeutuu venäläisiin vaatteisiin, kenkiin ja syö oman maan ruokaansa. Suomalaista ruokaa ja vaatetta pidetään siellä laadukkaana ja sehän on hyvä asia.
Aikoinaan veivät Suomesta suomalaiset makkaraa Ruotsiin, koska heidän mielestään ruotsalainen makkara oli niin sanotusti kuraa.

Suomessakaan eivät kaikki suomalaiset tuotteet ja palvelut kelpaa, sen voi päätellä jokavuotisista tuhansista konkursseista.

Harmillista tietenkin on että nuo huijarit pilaavat suomalaistuotteiden maineen toiminnallaan. Hyvää tuossa jutussa oli se ettei nuoremmat venäläiset "mene halpaan".
Länsimaissa huijarit toimivat nykyään netissä ja puhelinmyynnissä, eivät enää toreilla. Internetissä liikkuu paljon esim merkkituoteväärennöksiä.

Äänestä
  • Venäjä on väärennös Euroopasta.

    Ilmankos venäläiset kutsuvat Venäjää jäiseksi Nigeriaksi.

    Äänestä

Kirjoittavat ihmiset ,jotka tilaavat trendikkäästi kiinalalaista tavaraa noudettavaksi kätevästi lähimmältä Rltä , vai oliko se Salella vai oliko se K -marketilla ....

Äänestä
  • Venäläistä tavaraa ei taideta tilata oikein mihinkään.

    Äänestä

Jopa diktaattori Putin häpeää venäläisiä autoja. Siksipä hän palkitsee dopingin voimalla kilpailleet urheilijat BMV:n autoilla.
Kertoo paljon Putistanista!

Äänestä
  • Samaa ihmeteltiin laajasti maailmalla.

    Mikä Ladassa, Mossessa tai Volgassa on vikana, kun niillä ei voi palkita menestyneitä doping-urheilijoita?

    Äänestä

Venäläiset häpeää jopa omia sotilaitaan. Kaikkihan muistavat "pienet vihreät miehet". Eivät kuulemma olleet venäläisiä ollenkaan.
Outo maa, häpeävät itseään. Oikeastaan ihan syystä kyllä. Kukapa haluaisi asua kylmässä kehitysmaasa.

Äänestä

Venäjä on äärikapitalistinen kehitysmaa! Noin 40 miljoonaa ihmistä elää köyhyysrajan alapuolella. Ja mitä tekee valtakunnankansleri Putler? Satsaa taas rahaa uusiin rauhanohjuksin!

Äänestä
  • Venäläinen häpeää jopa armeijan aseistusta. Kaikki kai muistavat sen kuuluisan BUK- ohjuksen. Ei löytynyt ohjuksen laukaisijaa saati ohjuksen omistajaa.
    Joku toinen maa kai ylpeilisi ohjustensa osumatarkkuudesta matkustajakoneiden alasampumisessa. Vaan mitä tekeekään venäläiset?

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


venäläistälaatua kirjoitti:

Hiukka reppanoita nuo venäläiset

https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000006004055.html

Ei kelpaa venäläisille venäläinen juusto, ei venäläiset kengät eikä venäläinen vaate.
Siksipä venakot liimaa Kiinassa teetettyihin vaatteisiin suomalaisia merkkejä.
Ja eipä tuo väärentäminen vaatteisiin jää. Siellä myydään venäläistä liitujauholla ja melamiinilla jatkettua juustoa suomalaisena. Venäläiseen makkaraan jauhetaan siansorkkia, nahkaa ja ties mitä muuta.

Mahtava maa tuo Venäjä!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu