Vuosiviikot

MITEN 70 VUOSIVIIKKOA LASKETAAN?

Ensinnä pitää huomata, että asiassa on kysymys juutalaisten säädetystä asumisesta Jerusalemissa, sinun kansallesi ja pyhälle kaupungillesi. 62 vuosiviikon mentyä surmataan Messias. Jää 8 vuosiviikkoa eli 56 vuotta. Kuoleman jälkeen vuoteen noin 68 jKr. saakka vuosia kului noin 30 eli jäljelle meidän aikaamme jäi noin 26 vuotta. Vuosiviikot jatkuivat 1967 26 vuotta on 1993, jolloin loppuivat 70 vuosiviikkoa sotineen ja alkoi määrätysti valerauhan teko. Se valmistunee 4 vuosiviikossa eli vuonna 2021. (Jeesuksen toimiaika olisi ollut jopa 10 vuotta, eikä perinteinen 3,5 vuotta, jota ei voida todistaa). Parempia selityksiä vastaanotetaan [email protected] http://wwnet.fi/users/veijone/.
4142
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

harriveijonen 17.2.2019 1:09

<>MITEN 70 VUOSIVIIKKOA LASKETAAN?><

Erittäin usein tarkoitushakuisesti.

<>Ensinnä pitää huomata, että asiassa on kysymys juutalaisten säädetystä asumisesta Jerusalemissa, sinun kansallesi ja pyhälle kaupungillesi.><

Ja kannattaa myös huomata, että Jerusalemissa asuminen viittaa pakkosiirtolaisuuden jälkeiseen temppelin uudelleenrakentamiseen. Danielinkirjan kirjoitusajankohta osuu juutalaisten kulttuurin ja uskonnon rajuun vainokauteen, jota Antiokhos IV Epifanes johti. Danielinkirjaa ryhdyttiin hyvin myöhään Jeesuksen ajan jälkeen uudellentulkitsemaan ja tässä oli tarkoituksena lujittaa näkemystä Jeesuksen messiaanisuudesta. On merkillepantavaa, että tällainen tulkinta sai jalansijaa vasta ajanlaskumme kolmannella vuosisadalla. Tästä versoneet erilaiset tulkinnat ovat myös vaikuttaneet raamatunkäännösten sanavalintoihin ja lisäksi Raamattua kristityissä piireissä luettaessa tämän tulkinnan ennustus ”luetaan” Raamatun tekstiin itsestäänselvyytenä.

Danielinkirjoittaja tarkastelee Jeremian 70-vuotisjaksoa VT:n sapattisäädösten kautta ja saa siitä näin käyttöönsä 490-vuotisen ajanjakson. Alkuajankohdaksi danielinkirjoittaja käsitti alkuperäisen 70-vuotisen jakson alkuajankohdan, eli Jahvelta Jeremialle tulleen temppelin uudelleenrakentamisen ”sanan”.

Kaikki ei mene aivan nappiin ajallisesti tämän 490-vuotisen jakson kohdalla. Se ei ole mikään yllätys, Danielinkirjassa on muitakin virheellisyyksiä johtuen juuri siitä, että kirjoittaja viittaa kauas menneeseen historiaan, josta hänellä ei välttämättä ollut tarkkaa tietoa. Tai jos oli, niin hän saattoi silti nähdä tärkeämmäksi käyttää tuttuja vertauskuvallisia lukuja.

Äänestä

Ne lasketaan ihan yksi, kaksi, kolme... Niin pitkälle kuin sormia ja varpaita riittää. Saa käyttää myös sukulaisten sormia laskemiseen. Oliko muut kysyttävää? Opastan mielelläni, kysyttiin kuinka tyhmiä tahansa.

1Äänestä

Onko tällä 2021 vuodella jotain merkitystä johonkin.

Äänestä
  • On. Se on hyvin merkityksinen, koska jos sitä ei olisi ollut, olisi ajanlasku mennyt sekaisin. Eihän siittä mitään olisi tullut, jos vuoden 2020 jälkeen olisikin tullut vuosi 2022.
    Ja lisäksi se on julistettu Suureksi Suolikaasu Vuodeksi YK:n alaisen UNOFS: n taholta. Niille sivistymättömille potuntervaajille, jotka eivät tiedä lyhenteen merkitystä: United Neissöns Offikal Farting Society.
    Vuoden lopussa parhaat suhnaajat nimikoidun palkintolusikan, jolla on hyvä pistellä hernevelliä kitusiin, ja pitää Societen mainetta yllä. Lisäksi heidät pierrrrään elinikäisiksi suolikaasun suurmestareiksi juhlallisessa gaalassa Nyy Joorkissa. Tilaisuus televisioidaan ympäri Maapalloa, joten kantsii katsoa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


harriveijonen kirjoitti:

MITEN 70 VUOSIVIIKKOA LASKETAAN?

Ensinnä pitää huomata, että asiassa on kysymys juutalaisten säädetystä asumisesta Jerusalemissa, sinun kansallesi ja pyhälle kaupungillesi. 62 vuosiviikon mentyä surmataan Messias. Jää 8 vuosiviikkoa eli 56 vuotta. Kuoleman jälkeen vuoteen noin 68 jKr. saakka vuosia kului noin 30 eli jäljelle meidän aikaamme jäi noin 26 vuotta. Vuosiviikot jatkuivat 1967 26 vuotta on 1993, jolloin loppuivat 70 vuosiviikkoa sotineen ja alkoi määrätysti valerauhan teko. Se valmistunee 4 vuosiviikossa eli vuonna 2021. (Jeesuksen toimiaika olisi ollut jopa 10 vuotta, eikä perinteinen 3,5 vuotta, jota ei voida todistaa). Parempia selityksiä vastaanotetaan [email protected] http://wwnet.fi/users/veijone/.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu