Katalonialaisen Els Pets -yhtyeen rumpali Joan Reig on tehnyt myös koskettavan laulun Corvus ('korppi') levyllä SOM.
Tässä sanat suomeksi Jukka Raunu:
Olin hyvin unelias ja silmät auki kuin omenat,
siitä yöstä alkaen nukuin vain ajoittain.
Hahmo pimeässä, kuoleman pelkoa.
"Mene levolle, kaveri, yö virkistää."
Kuin langennut enkeli, joka hallitsi pimeydessä,
auringonlaskun aikaan se tuli ulos kivisestä taivaasta
valaisten synnin siivet mustan laakson yllä,
piilossa pysytellen, hiljaisia kiertoteitä kulkien.
Millä oikeudella otit meidät sinä kesänä
persikoiden tuoksu ja polkupyörät joella,
tanssia lavalla, iltapäiviä maastossa ja hasselpuita,
Olimme lapsia jahtaamassa elämää kaduilla.
"Anna heille anteeksi, sillä he eivät tiedä, mitä he tekevät",
sanoi Jeesus kuollessaan ristillä,
suuri ukkonen repi pilviä,
lapsen katse murtui.
Missä oli sinun Jumalasi, kun kosketit ihoani
ja missä oli minun, kun vaikenin peläten?
Yhä tunnen ehtoollisleivän ja makean viinin tuoksun,
sutaanit, saarnat ja pölyn peittämät ristit.
Sanomalehden juttu saa minut palaamaan
vanhoihin vuoriston majapaikkoihin,
tahrasi jäi arkkuuni ikuisesti,
veisipä sen tuuli pois.
"Anna heille anteeksi, sillä he eivät tiedä, mitä he tekevät»,
sanoi Jeesus kuollessaan ristillä,
suuri ukkonen repi pilviä,
lapsen katse murtui.
Ja TV:stä ykkösellä kaheksalta tulee samasta asiasta järkyttävää tietoa.
S A A R N A A J A N S A A L I S T A M A
Kuka uskaltaa katsoa?
Häpeä ja suru seuraavat vuosikymmeniä lasta, joka on joutunut luottoaikuisen hyväksikäyttämäksi. Riskiryhmässä ovat etenkin ne lapset, jotka eivät saa riittävästi tukea ja hyväksy. Uusinnat ti ja ke.
Surullista lapsista?
4
92
Vastaukset
Telkkari auki siis huomenna kello 20 Ylen ykköseltä!
- järkyttävää
Uusintaa huomenna kello 7 ja keskiviikkona 17.
Katsoin tuon ohjelman. ”…ohjelmassa kaksi viisikymppistä miestä kertoo, millaisia jälkiä seurakunnan poikakerhossa koettu seksuaalinen kaltoinkohtelu on heidän elämäänsä jättänyt.”
Nämä ovat vaikeita juttuja käsitellä, sillä kuten Johanna Hurtig sanoo ”Tämmösissä uskonnollisissa yhteisöissä on hyvin vahva ja aika kiinteä todellisuuskuva. Paha tapahtuu ulkopuolella ja yhteisö itsessään on omille jäsenilleen turvallinen ja hyvä ympäristö.”
Kun yhteisö alkaa pitää itsekään liki täydellisenä, todellisuus alkaa vääristyä. Kun ei voi, eikä saa nostaa esiin mitään ”pahaa” – joka on määritelty synniksi, tai vastaavaksi, on jokaisen pakko tukahduttaa itsessään nuo puolet. Kaikki eivät siihen kykene, vaan käytöksessä alkaa olla ongelmia.
Hyvät ja kauniit kulissit pyritään pitämään kuitenkin yllä, ja se tarkoittaa, että näistä vaietaan.
”Julia Korkman: ”Me elettiin vielä sellaista aikaa Suomessa, jolloin lasten hyväksikäytöistä ei juuri puhuttu yhteiskunnallisesti. Itse asiassa moni näistä vanhemmista henkilöistä, jotka oli muhun yhteydessä, niin sanoikin, että siihen aikaan ei ollut sanoja tällaiselle.”
Nämä kaksi aikuista miestä kantavat vieläkin pahoja haavoja. Kukaan ei tiedä, kuinka moni muu näin tekee. Aina on ollut näitä hyväksikäyttäjiä, niistä vain ei ole saanut puhua.
”Hän oli tuolloin 15-vuotias. Hän meni oikeuteen yksin, häntä edusti hovioikeuden auskultantti. Karin oma äiti todisti poikaansa vastaan.”
Rankinta tuossa on oman äidin asenne. Äiti oli niin kiinni yhteisössä, että laittoi sen lapsensa edelle.
”Johanna Hurtig: ”Sillon voitiin vedota tällaiseen anteeksiantamuksen velvollisuuteen, hengelliseen kuvaan siitä, et ihmisen velvollisuus on antaa pyydettäessä anteeksi ja, ja häntä kohtaan rikkoneelle ja sitten myös niin unohtaa se asia ja vaieta siitä.”
”Tommi P. Pesonen: ”Nuori asiakas sanoi, joka irtautui sit tämmösestä uskonnollisesta yhteisöstä, että hän on niin vihainen siitä, että kun mitä tahansa voi tehdä, kunhan sitä katuu. Ja sit kun on katunut, niin sitten voi taas niin kuin jatkaa sitä omaa väärää toimintaansa, kunhan sitten taas katuu, jos jää kiinni siitä.”
MOT Saarnaajan saalistama: käsikirjoitus
Näissä jos missä on käytetty tätä anteeksi antamisen vaatimusta väärin. Siitä on tullut lapsille hengellistä pahoinpitelyä.Jos ei jaksa katsoa, tässä teksiverio.
https://yle.fi/aihe/artikkeli/2019/02/18/saarnaajan-saalistama-kasikirjoitus
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla
Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e2967271Jos yhdistät nimikirjaimet
Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne695294Jos olisit täällä
Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä1463367Kylillä nainen puhutaan
Että olet heilutellut peittoa yhden, toisen ja kolmannen kanssa. Pitääkö paikkansa?1112726- 1622469
Kesän odotuksia hyrynsalmella
Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla181920Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea
Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.1831736Voi Rakas siellä
Olet ollut mun ajatuksissa taas koko päivän. Olet ihmeellinen kertakaikkiaan ja arvostan sinua niin paljon❤️Minulla ei o311578- 821554
Kyllä se taitaa olla nyt näin
Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee311510