Näitä sukupuolitauti/Virossa käynti -keskusteluja seuratessa tulee mieleen se ikuinen laillisuuden/laittomuuden teema mieleen. Hollantihan laillisti prostituution ja bordellit aikoinaan. Samaan pakettiin pantiin työterveyshuolto prostituoiduille. En nyt halua väittää, että näin pitäisi Suomessa menetellä, mutta laillistamisen toinen puoli on se, että ongelmiakin voidaan ottaa haltuun. Että jos joku onneton tuntee halua mennä maksullisille, niin kornia on se, että Hollannissa se on turvallisempaa (ei tietenkään turvallista) kuin vaikkapa Virossa tai Suomessa.
hollannin malli
ralf
2457
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Kornia minusta olisi se, että täysi-ikäiset opiskelijatytöt lähtisivät kesätöihin bordelliin ansaitakseen opiskelurahansa (, kun ja jos eivät muualle pääsisi - sinnehän he olisivat aina tervetulleita). Bordellien laillistaminen tarkoittaa samantien, että yhteiskunta hyväksyy ne normaalina elinkeinon harjoittamisena. Haluaisitko sinä tietää tyttäresi tai tyttöystäväsi tienanneen kesätyörahat bordellissa?
Itse en jaksa uskoa, että itseään kunnioittava nainen myisi itseään muusta kuin pakosta. Tietysti on aina ihmisiä, jotka sen itse valitsevat, mutta ainahan löytyy marginaaliryhmiä.
Itse haluaisin tietää mitä seurauksia yhteiskunnalle olisi tälläisellä toiminnalla. En usko, että positiivisa vaikutuksia välittyisi hirveästi muille kuin myyvälle ja ostavalle osapuolelle. Onhan se tietysti kiva, että vaimo ei saa sukupuoli tautia, kun mies käy laillisesti huorissa.
Yhteiskunnallisesti hyväksyttävänä elinkeinon harjoitusmuotona seksin myyminen tarkoittaisi sitä, että sinut työttömänä voitaisiin osoittaa hakemaan paikkaa huorana, jos sellainen vapaa paikka laitettaisiin hakuun, ja antaa karenssia kieltäytymisestä.
Voisi myös kyseenalaistaa, että lisääkö tämä turvallisuutta, jos alan ammattilaiset pääsevät työterveydenhuollon piiriin. Entä sitten, kun tyttö saa tippurin tai aidsin? Onko työnantaja velvollinen maksamaan korvauksia työtapaturmasta tai ammattitaudista? Entäpä ne tytöt, jotka ovat yksityisyrittäjiä?
Jos joku onneton tuntee halua mennä maksullisille niin hän voi aivan vapaasti käydä Hollannissa.
Niin, en mainostanut lainkaan Suomelle kelpaavaksi malliksi. Yksi ongelmahan laillistamisessa on se, että se kerää ympärilleen myös laitonta seksiä - siis lisenssittömiä bordelleja, katuseksiä yms. Kirjoitinpahan vain siitä, että tällä asialla on toinenkin puoli: laillisen toiminnan kontrolloitavuus, mikä merkitsee esim. parempaa terveystilannetta. ...kun tämä sukupuolitautikeskustelulle omistettu areena on.