Auton luovutus/myynti

Tein luovarin autostani sukulaiselle n vuodeksi, eli siksi aikaa kun kortti on kuivumassa. Haltija pysyy koko ajan samana.
Nyt sain tietää että auton "uudella omistajalla" on ulosotossa velkoja, millä voisin turvata että saan autoni takaisin silloin kun on sovittu , ettei sitä vie vouti.
Eli onko mitään lakia "etuosto-oikeudesta" tms ?
71419
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

ÖÖÖööööö.. Miten vaikuttaa siltä ettei sinun tekstistä saa juurikaan tolkkua.

Kenen kortti on kuivumassa? Sinunko?

Minkä ihmeen takia olet sitten tehnyt luovarin, eikö haltijansiirto olisi riittänyt?

Jos olet siirtänyt autosi toisen nimiin, niin eihän sitä voutia mikään estä autoa ottamasta velkoihin.

Äänestä

Vähän sekavasti selitetty, eikö ennemmin omistajan olisi pitänyt pysyä samana (sinä?), eikä haltijan...?

Äänestä
  • Siksi minä, omistaja, luovutin autoni sukulaiselle, etten enää aja juovuksissa. Tein niin ison ratkaisun että kirjoitin luovarin ja sovittiin että saan auton sitten kun saan korttini takaisin.

    Lain mukaan en omista autoa, mutta joku systeemi on olemassa näitäkin tapauksia varten, ei se ole ehkä kiinnitys, mutta mikä, jokin "niksi" on kyllä olemassa jolla turvaa takaisinsaannin,
    olisiko takaisinsaantioikeus tms, kyllä sellaista jossain lukee, ainakin joskus oli autokauppiaitten paperissa, kyllä jobbarit tietäisi heti jos tän lukisivat.

    Äänestä

juonnin takia menettänyt korttisi niin vieköön vouti autosi

Äänestä

Asiasi ei kuulu kuluttajansuojan piiriin, kyse on yksityishenkilöiden välisestä kaupankäynnistä (tai luovutuksesta).

Äänestä

Auto on taas minun, tehtiin tänään luovari.

Äänestä
  • Kaljalla ja rattiin! ;)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


väliaikaisesti kirjoitti:

Tein luovarin autostani sukulaiselle n vuodeksi, eli siksi aikaa kun kortti on kuivumassa. Haltija pysyy koko ajan samana.
Nyt sain tietää että auton "uudella omistajalla" on ulosotossa velkoja, millä voisin turvata että saan autoni takaisin silloin kun on sovittu , ettei sitä vie vouti.
Eli onko mitään lakia "etuosto-oikeudesta" tms ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu