Mäntsälään uusi apteekki

lääkekallis

Vaikka vanhakin apteekki on ihan hyvä, niin kilpailun kannalta tervetullut asia. Onhan tuo apteekkialan lupapolitiikka ihan naurettava jäänne jostain kommunistiajalta. Mutta uusi apteekki siis tulee ja sille on lupa myönnetty, mutta mitä halvattua meidän kunta lausunut asiaan:

"Mäntsälän kunnan lausunto

Mäntsälän kunnan lausunto on toimitettu Fimeaan 3.10.2016. Lausunnon
mukaan Mustijoen perusturva/Mäntsälän kunnan lääketyöryhmä on
käsitellyt asiaa kokouksessaan 17.8.2016. Lääketyöryhmän mukaan
nykyisen Mäntsälän apteekin palvelut on järjestetty hyvin, toimineet
luotettavasti, palvelun laatu ollut hyvä ja lääkevalikoima ollut riittävä. Lisäksi
yhteistyö kunnan ja Mäntsälän apteekin välillä on ollut hyvä ja toimiva.
Lääketyöryhmän tietoon ei ole tullut asiakasvalituksia apteekin toiminnasta.

Yhteenvetona lausunnossa todetaan, että Mäntsälässä apteekkipalveluiden
toimivuus ja lääkkeiden saatavuus on hyvällä tasolla, eikä siten ole tarvetta
lisätä näitä palveluita tällä hetkellä."

https://www.fimea.fi/documents/160140/743657/Päätös Mäntsälän 2 apteekin perustaminen.pdf/20c33d97-3505-e55b-6700-dbf7266d3db7

Herää vain kysymys, että kenen asiaa kunnassa oikein on ajettu? Markkinavetoista kilpailua ja kuntalaisten etuja vai apteekkarin, jolla on täällä monopoli? Kukahan tuon lausunnon on antanut ja millaiset suhteet on apteekkariin? Apteekkarit ovat järjestäen tällaisten pikkukuntien parhaiten tienaavia henkilöitä. Mistähän mahtaa johtua?

9

222

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Junttantutaa

      Kun mielipidejohtaja esittää asian ja muille päättäjille asia ei ole erityisen tärkeä, niin tällainenkin lausunto on mahdollinen. Esim. kuuden - kahdeksan hengen porukassa tuo onnistuu hyvin. Monesti joku esittää eriävän mielipiteen, mutta ei saa kannatusta, kun iso osa porukasta ei tiedä mitä mieltä ovat. Sitten näille henkilöille on vaan varmempaa mennä mielipidevaikuttajan esityksen mukaan. Ja taas voidaan tideta, että asia käsiteltiin hyvässä hengessä. Jos eriävää mielipidettä, voidaan sitten sanoa vielä, että päätettiin yksimielisesti.

      • lääkkeitä

        Hyvin toimii joo, silti kunta/terveyskeskus ostaa lääkkeet Järvenpäästä tai jostain muualta, ainakin vanhustenhoitoon Hirvitaloon!


      • Lääkkeitä2

        Tulee nykyään Kouvolasta!


    • Pettymystensumma

      Uusi apteekki on tervetullut. Nykyisen apteekin hymyilemättömät akat ja heidän asenteensa sairaita kohtaan ovat saaneet meidän perheen ajamaan naapurikaupunkiin ostamaan lääkkeet. Lääkkeitä menee kuukausittain todella paljon useiden sairauksien vuoksi. Lääkkeet ovat vahvoja ja sekös saa apteekkarin asenteen vielä enemmän syyttäväksi. Vahvojen lääkkeiden voimalla pysyn työkuntoisena ja hyvänä veronmaksajana enkä minään sossun elättinä minä nämä apteekkarit luultavasti minua pitää. Yhtään lääkettä en söisi ellei ne olisi niin tärkeitä että pysyn työkuntoisena ja liikuntakykyisenä.

    • Anonyymi

      Tuleva uusi Apteekkari on todella asiansa osaava ja asiakaslähtöinen henkilö.

      • Anonyymi

        En mene uudelleen. Palvelua en kokonaisuutena pitämyt hyvänä.


    • Anonyymi

      Pitäisi saada 3 apteekki tulisi hintakilpailua jos on vaan 2 seuraavat vaan toistensa hintoja

    • Anonyymi

      Onneksi nyt ei tarvitse ajaa enään naapurikuntaan apteekkiin asioille.
      Tämä tekee hyvää kunnalle että saamme palveluita enemmän ja enemmän.

      • Anonyymi

        Uusi apteekki on todella asiallinen. Ei tulisi mieleenkään mennä siihen vanhaan apteekkiin.
        Vielä kun sittarin myyjät osaisivat olla iloisempia niin siellä voisi käydä kaupassa samalla. Onneksi on lidl.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      138
      2368
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      71
      2289
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      66
      1959
    4. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      75
      1658
    5. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      105
      1533
    6. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      102
      1498
    7. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      119
      1391
    8. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      32
      1254
    9. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1191
    10. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      81
      1134
    Aihe